علیرضا جباری، نویسنده و عضو کانون نویسندگان درگذشت

0
43

منبع: سایت رادیو آلمان  تاریخ: ۷دسامبر۲۰۲۰

ایران علیرضا جباری، نویسنده و عضو کانون نویسندگان درگذشت
علیرضا جباری، نویسنده، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سن ۷۶ سالگی درگذشت. او مترجم پرکاری بود و دو ترجمه او از ایزابل آلنده و تونی موریسون، آثاری آشنا برای کتابخوانان ایران هستند.

بنابر گزارش دوستان و آشنایان علیرضا جباری (آذرنگ)، این نویسنده، شاعر و مترجم، روز دوشنبه ۱۷ آذر (۷ دسامبر) بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ درگذشته است.
علیرضا جباری متولد ۱۸ بهمن ۱۳۲۳ در شیراز بود. تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز ادامه داد و در رشته اقتصاد از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.
جباری عضو فعال کانون نویسندگان ایران بود و علاوه بر نویسندگی و ترجمه، فعالیت مدنی و سیاسی نیز داشت. او از جمله یکی از کنشگران “کارزار لغو اعدام” (لگام) بود.
دو ترجمه او یکی با نام “اوالونا” از ایزابل آلنده و دیگری “آبی ترین چشم” نوشته نویسنده آمریکایی تونی موریسون، آثاری آشنا برای جامعه کتابخوان ایران هستند.
جباری در سال ۱۳۸۲ به زندان افتاد. زندانی شدن او با واکنش نویسندگان جهان از جمله ایزابل آلنده نویسنده شیلیایی مواجه شد. خانم آلنده در نامه ای به محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، خواستار آزادی او شد و جباری پس از نزدیک به ۲ سال حبس مهر سال ۱۳۸۳ از زندان گوهردشت کرج آزاد شد.

 

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here