وزارت خزانه داری بانکهای اصلی ایران را تحریم میکند

0
26

وزارت خزانه داری بانکهای اصلی ایران را تحریم میکند

سایت وزارت خزانه داری آمریکا                                                                

واشنگتن – امروز، وزیر خزانه داری آمریکا در مشورت با وزیر خارجه بخش مالی اقتصاد ایران را بر اساس بند 1(a)(I) فرمان اجرایی 13902 مشخص کرد. این فرمان اجرایی به وزیر خزانه داری این اختیار را میدهد که هر موسسه مالی ایران را تحریم کند. متعاقبا، دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا  (OFAC) هجده بانک اصلی ایران را تحریم کرد. OFAC بعنوان بخشی از این اقدام شانزده بانک ایران را بخاطر اینکه برای بخش مالی ایران کار میکردند و یک بانک را بدلیل اینکه تحت مالکیت یا کنترل یک بانک تحریم شده ایران است، تحریم نمود. اقدام امروز علاوه بر این شامل لیست گذاری یک بانک وابسته به ارتش ایران بر اساس اختیار مقابله با گسترش تسلیحاتی وزارت خزانه داری می شود.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «اقدام امروز به مشخص کردن بخش مالی و تحریم هجده بانک اصلی ایران منعکس کننده تعهد ما به متوقف کردن دسترسی غیر قانونی به دلار آمریکایی است. برنامه های تحریمی ما ادامه خواهد یافت تا زمانی که ایران حمایت خود از فعالیتهای تروریستی را متوقف کند و به برنامه های هسته ای خود خاتمه دهد. اقدامات امروز همچنان اجازه تبادلات بشردوستانه برای حمایت از مردم ایران را خواهد داد.»

اقدام وزارت خزانه داری بر اساس فرمان اجرایی 13902 اتخاذ میشود. این فرمان اجرایی اختیاراتی میدهد که تحریمها علیه بخشهای کلیدی اقتصاد ایران به منظور محروم کردن دولت ایران از منابع مالی که میتواند برای تأمین مالی و حمایت از برنامه هسته ای، توسعه موشکی، شبکه های تروریستی و نیروهای نیابتی تروریست و نفوذ شرورانه در منطقه استفاده شود، اعمال شود. وزارت خزانه داری همچنین یک بانک را بر اساس فرمان اجرایی 13382 تحریم کرد. این فرمان اجرایی این اختیار را  می دهد که تحریمهایی علیه گسترش دهندگان تسلیحات کشتار جمعی و پشتیبانان آن اعمال شود.

تحریمها علیه موسسات که در بخش مالی ایران کار میکنند

وزیر خزانه داری بر اساس شروط فرمان اجرایی 13902بخش مالی اقتصاد ایران را بعنوان یک محل دیگر که فعالیتهای شرورانه ایران را تأمین مالی میکند، مشخص کرد. تحریمهای امروز بانکهای اصلی را که در بخش مالی ایران کار میکنند، هدف قرار داد.

بانک تامین سرمایه امین، بانک کشاورزی، بانک مسکن، بانک رفاه کارگران، بانک شهر،  بانک اقتصاد نوین، بانک قرض‌الحسنه رسالت، بانک حکمت ایرانیان، بانک ایران زمین، بانک کارآفرین، بانک خاورمیانه، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، بانک پاسارگاد، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک توسعه تعاون، بانک گردشگری قبلا بر اساس فرمان اجرایی 13599 بعنوان موسسات مالی ایران مشخص شده بودند. این بانکها امروز بعنوان نهادهایی که در بخش مالی ایران کار میکنند، تحریم شدند.

علاوه بر این، بانک همکاری منطقه‌ای اسلامی هم که قبلا بر اساس فرمان اجرایی 13599 بعنوان یک موسسه مالی ایران مشخص شده بود، مطابق فرمان اجرایی 13902 تحریم شد زیرا تحت مالکیت یا کنترل بانک اقتصاد نوین است. …

پیامدهای تحریمها

همه اموال و سود ناشی از اموال این سوژه ها که در آمریکا است یا تحت مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی باشد، باید مسدود شود و به دفتر کنترل داراییهای خارجی گزارش شود. مقررات OFAC بطور کلی تمام معاملات توسط افراد آمریکایی یا در داخل ایالات متحده (از جمله تراکنشهای عبوری از ایالات متحده) را که شامل هر گونه اموال یا سود ناشی از اموال افراد لیست گذاری شده است، ممنوع می کند.

علاوه بر این موسسات مالی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که بعد از یک بازه زمانی 45 روزه قطع تدریجی معامله درگیر تراکنشها یا فعالیتهای مشخص با نهادهایی تحریم شده، شوند ممکن است خودشان در معرض تحریمها یا مشمول یک اقدام قانونی شود.

اقدام امروز رژیم ایران را هدف قرار میدهد و هدفش مردم ایران نیست. دولت آمریکا ضرورت صادرات تجاری بشردوستانه و معاملات بشردوستانه که سیستم بانکی ایران به آن دسترسی داشته باشد را تشخیص داده و درک میکند و این اقدام تداخلی با این توانایی ندارد. …

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here