حکم قطع دست دو برادر زندانی در ارومیه

0
22

منبع: سایت هرانا(فارسی) »  تاریخ ارسال: 99/7/16

حکم قطع چهار انگشت دست راست و رد اموال برای دو برادر زندانی در زندان ارومیه توسط شعبه ۲۴ دیوان عالی کشور تایید شد. درخواست اعاده دادرسی این افراد که متهم به سرقت هستند اخیرا در دیوان عالی کشور رد شده است. یکی از این زندانیان در بخشی از دفاعیات خود بیان داشته من سرقت را قبول دارم ولی نه این جوری که آگاهی نوشته. در سال ۹۴ به زور ۱۱ سرقت را به گردن من گذاشتند چون از بابت سرقت های دیگر به سه نفر مالباخته بدهی دارم برای دادن پول آنها مجبور به این سرقت شدم . حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز، نافی کرامت انسانی و موهن مانند شلاق و قطع دست را ممنوع کرده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم قطع چهار انگشت دست راست دو برادر زندانی متهم به سرقت در زندان ارومیه توسط دیوان عالی کشور تایید و درخواست اعاده دادرسی آنها نیز رد شده است.
بر اساس این حکم که توسط شعبه ۲۴ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی محمد کرمی و مستشاری احمد سیاوش پور در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۹ صادر و ابلاغ شده است، مهرداد تیموری و شهاب تیموری از بابت اتهام یک فقره سرقت مستوجب حد به قطع چهار انگشت دست راست از انتهای آن به نحوی که انگشت شست و کف دست باقی بماند، و رد عین اموال و در صورت فقدان عین به رد مثل با قیمت اموال مسروقه محکوم شده اند. این افراد پیشتر به همراه ابراهیم خطیبی توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان استان آذربایجان غربی به قطع چهار انگشت دست راست و رد اموال محکوم شده بودند که محکومیت آقای خطیبی در دیوان عالی کشور نقض و به شعبه هم عرض ارجاع داده شد. ابراهیم خطیبی نیز طی روزهای اخیر توسط شعبه هم عرض به ۲۰ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
مهرداد تیموری در بخشی از دفاعیات خود بیان داشته است: «من سرقت را قبول دارم. من سارق هستم ولی نه این جوری که آگاهی نوشته. در سال ۱۳۹۴ به زور ۱۱ سرقت را به گردن من گذاشتند چون از بابت سرقت های دیگر به سه نفر مالباخته بدهی دارم برای دادن پول آنها مجبور به این سرقت شدم.»
یک منبع مطلع از وضعیت پرونده این زندانیان به هرانا گفت: «جلسه دادگاه بدوی این افراد در تاریخ ۲ مرداد ۱۳۹۸ در شعبه ۱ دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوان ارومیه برگزار شد و هر سه آنها به اتهام سرقت به قطع انگشتان دست راست محکوم شدند. با اعتراض وکلای تسخیری آنها به رای صادره پرونده به شعبه ۲۴ دیوان عالی کشور ارجاع داده شد و در فروردین ۱۳۹۹ به پرونده رسیدگی کرد و در رای نهائی خود، حکم ابراهیم خطیبی را نقض و حکم قطع انگشتان دو برادر تیموری را تایید کرد.»
مهرداد و شهاب تیموری، فرزند حسین اهل سرپل ذهاب و ساکن ملارد کرج هستند. آنها هم اکنون در خوابگاه ۱_۲ زندان ارومیه نگهداری می شوند.
هرانا روز گذشته نیز از صدور حکم قطع دست برای یک زندانی دیگر در زندان ارومیه خبر داد. همچنین شهریورماه امسال گزارشی دیگر از خطر اجرای حکم قطع دست ۳ زندانی در این زندان منتشر شده بود.
لازم به ذکر است حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here