کنفرانس مطبوعاتی ترامپ- 19 اوت 2020 (فعال کردن ماشه)

0
77

کنفرانس مطبوعاتی ترامپ- 19 اوت 2020 (فعال کردن ماشه)

قبل از دادن گزارش پیشرفتها در مورد ویروس چینی، می خواهم آخرین اقداماتمان در مورد رژیم ایران را مورد بحث قرار دهم. امروز من وزیر خارجه، مایک پمپئو را فرستادم که به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع دهد که ایالات متحده آمریکا قصد دارد همه تحریمهای قبلی سازمان ملل علیه ایران را برگرداند. این مکانیز ماشه [Snap back] نام دارد.

دو سال پیش من آمریکا را از توافق وحشتناک با ایران بیرون کشیدم که حاصل سیاست خارجی شکست خورده اوباما- بایدن بود، شکستی که کمتر کسی دیده است که در آن ما مبلغ زیادی پول پرداختیم در مقابل هیچ چیز آنهم در یک توافق کوتاه مدت. این توافق صدها میلیارد دلار، یا بطور دقیق بگویم 150 میلیارد دلار را بسوی ایران روانه کرد، بعلاوه 1.8 میلیارد دلار بصورت نقد، که اصلا نمیدانم رییس جمهور چنین آتوریته ای برای پرداخت آن داشت یا نه، اینهم معامله دیگری بود که نهایتاً معلوم شد یک فاجعه بیشتر نبوده است. آنها به این وسیله همه اغتشاشات و خونریزیهای منطقه و در سراسر جهان را با این پولها حمایت مالی کردند، من چیزی نمی گویم چون دوست ندارم بگویم، اما ایران دیگر چنین مبالغی را در اختیار ندارد که به تروریستها بدهد، به القاعده یا دیگر گروههای مختلف تروریستی که حمایت مالی آنها را بر عهده داشتند. آنها مجبورند رژیم خودشان را جمع و جور کنند که برایشان کار آسانی نیست. اگر من درانتخابات پیروز شوم، در همان ماه اول ایران برای مذاکره بسوی ما خواهد آمد و درخواست یک توافق سریع را خواهد کرد چون وضعشان خیلی وخیم است. اما توافق قبلی خیلی وحشتناک بود. 150 میلیارد دلار و 1.8 میلیارد دلار نقد. در مقابل چیزی به ما نرسید بجز یک توافق کوتاه مدت که الان در حال تمام شدن است. توافق خوب آن چیزی است که ما بین امارات و اسراییل بوجود آوردیم. ضمنا بگویم که کشورهای دیگر نیز در حال پیوستن به این توافق هستند. کشورهایی که شما فکرش را هم نمی کنید. و بزودی شما صلح را در خاورمیانه خواهید دید، چیزی که هیچگاه با توافقی مانند آنچه که اوباما و جوبایدن خواب آلود با ایران انجام شد، محقق نمی شد. ما سخت ترین تحریمهای ممکن را علیه ایران اعمال کردم که مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد کرد، از جمله دادن پول به گروههای تروریستی، کاری که اگر بکنند بهای سنگینی برایش خواهند پرداخت. پیش از این نیز من دستور دادم تروریست شماره یک جهان، قاسم سلیمانی، را هدف قرار دهند، علاوه بر رهبر و مؤسس داعش، ابوبکر البغدادی که قبل از او از بین رفت. دو رهبر تروریست مهم که تا بحال وجود داشته، بله، مؤسس داعش، چیزی که حتی کسی در مورد آن حرفی نمی زند. ما همچنین داعش را در سوریه شکست دادیم. موقعی که من سر کار آمدم، آنجا وضعیت افتضاحی داشت. آنها همه جا را گرفته بودند.

دولت من چنین اجازه ای را نمی دهد که برنامه هسته ای ایران ادامه پیدا کند. آنها هیچوقت به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهند کرد. این را خوب یادداشت کنید، ایران هیچوقت به سلاح هسته ای دست پیدا نخواهد کرد. هنگامیکه ایالات متحده وارد توافق هسته ای با ایران شد، خیلی واضح بود که ایالات متحده دارای این حق هست که برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته ای ایران، تحریمهای سازمان ملل را برگرداند. ما در ازای یک سیاست شکست خورده که مانع از برقراری صلح در خاورمیانه می شد، قیمت گزافی دادیم.

 

پرسش و پاسخ خبرنگاران:

 خبرنگار: شما فردا با نخست وزیر عراق ملاقات دارید، با توجه به اینکه عراق میتواند یک ضربه گیر در مقابل نفوذ ایران و روسیه در خاورمیانه باشد، آیا فکر می کنید با این نخست وزیر چنین چیزی ممکن است؟

ترامپ: او [الکاظمی] کسی است که من خیلی خوب با وی کنار می آیم. ما بطور عمده از عراق بیرون آمده ایم و جز تعداد اندکی سرباز در آنجا نیرویی نداریم، چون می خواهیم از این جنگهای بی پایان مسخره بیرون بکشیم. از همان ابتدا نیز نباید وارد آنجا می شدیم و این بدترین تصمیمی بود که در تاریخ کشور ما اتخاذ شد. حتی اصلا نباید وارد خاورمیانه می شدیم. اما طی سه سال سرعتمان [در بیرون کشیدن] خوب بوده. این موضوع غامضی است، بعضی با آن موافقند و بعضی مخالف. اما فکر می کنم اغلب موافقند. در گفتگوهای افغانستان هم داریم خوب کار می کنیم. از آنجا هم داریم بیرون می کشیم و الان تعداد کمی از افرادمان آنجا هستند…

در مورد سوریه هم همینطور، یادتان می آید هنگامیکه من نیروهایمان را از مرزی بین سوریه و ترکیه بیرون کشیدم، همه گفتند آه! چقدر بد، چقدر بد شد و … من با پرزیدنت اردوغان روابط خوبی دارم، سوریه هم سالهاست در حال جنگ بوده، و من گفتم ما چرا باید در مرزهای آنها نگهبانی بدهیم؟ و سربازانمان را به خانه برگرداندم. هیچ اتفاقی هم نیافتاد. آنها هزاران سال است با هم در حال جنگ هستند، الان هم هیچ اتفاقی نیافتاد…

ما در حال بازسازی ارتشمان هستیم، برای اهداف بزرگتری، الان ما چین و روسیه را در مقال خود داریم. ما باید ارتش را برای بحرانهای بزرگتر آماده کنیم، البته امیدوارم چنین شرایطی هیچگاه بوجود نیاید. ما ارتش را بازسازی کردیم، موشکها و تانکهای نو و خیلی چیزهای جدید دیگر… ما توان هسته ای خود را بطور چشمگیری و غیر قابل باوری ارتقا دادیم. دعا کنید که ما هیچوقت مجبور به استفاده از آنها نباشیم.

خبرنگار: آیا فکر می کنید عربستان سعودی هم به توافق صلح اخیر بپیوندد؟

ترامپ: بله

خبرنگار: همچنین امارات درخواست جتهای F-35 را کرده است، آیا فکر می کنید این چیزی است که آنها برای آینده دنبال می کنند؟

ترامپ: آنها پول کافی برای خریدن این جت ها را دارند… این بهترین جت جنگنده در جهان است. کاملا غیر قابل ردیابی است، شما نمیتوانید آنرا ببینید….به هرحال آنها[امارات] پیشرفت بسیار خوبی در زمینه توافق صلح داشتند. حتی نیویورک تایمز هم اذعان کرد که توافق بسیار مهمی بوده است. تام فریتمن چیزهای خوبی در مورد آن گفت، می بینم که کشورهای زیادی بسرعت [به این توافق] می پیوندند. وقتی همه اینها پیوستند، نهایتاً ایران هم خواهد پیوست. یعنی صلح در خاورمیانه برقرار خواهد شد. در اینصورت ایران تا حدود بسیار زیادی خنثی خواهد شد. آنها هیچوقت فکر نمی کردند چنین اتفاقی بیافتد و با چنان توافق احمقانه ی که توسط اوباما امضا شد چنین چیزی محقق نمی شد.  

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here