وزارت خزانه داری عوامل کلیدی در عملیاتهای تهیه و تجهیز غیر قانونی ماهان ایر را لیست گذاری میکند

0
70

سایت وزارت خزانه داری آمریکا                                                                   

19 اوت 2020  ساعت 1700

واشنگتن – امروز، دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا  (OFAC) شرکتهای Parthia Cargo  و Delta Parts Supply FZC  مستقر در امارات را بخاطر حمایت مادی از خط هوایی ماهان ایر ایران لیست گذاری میکند. OFAC تبعه ایرانی مستقر در امارات متحده عربی امین مهدوی را بخاطر اینکه مالک شرکت Parthia Cargo است یا آن را کنترل میکند، لیست گذاری میکند. این شرکتها با هم قطعات و خدمات لجستیک کلیدی برای ماهان ایر فراهم کرده اند. ماهان ایر تحت اختیارات مقابله با تروریسم بخاطر حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و همچنین بر اساس اختیار مقابله با تکثیر تسلیحاتی که گسترش دهندگان و پشتیبانان تسلیحات کشتار جمعی را هدف قرار میدهد، لیست گذاری شده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت، «رژیم ایران از ماهان ایر بعنوان یک ابزار برای گسترش دستور کار بی ثبات کننده خود در سراسر جهان از جمله در رژیمهای فاسد در سوریه و ونزوئلا و همچنین گروه های تروریستی در سراسر خاورمیانه استفاده میکند. آمریکا به اقدام کردن علیه آنهایی که از این خط هوایی حمایت میکنند، ادامه خواهد داد.»

خدمات فراهم شده توسط شرکتهای Parthia Cargo و Delta Parts Supply FZC   به ماهان ایر کمک میکند ناوگان هواپیماهای تولید شده توسط کشورهای غربی را حفظ و نگهداری کند و به آن این امکان را بدهد که از دستور کار بی ثبات کننده رژیم ایران از طریق فعالیتهایی که شامل موارد زیر میشود، حمایت کند: نقل و انتقال تروریستها و محموله های مرگبار به سوریه برای سر پا نگهداشتن رژیم آدم کش اسد و همچنین موارد تازه تر انتقال تکنیسین ها و تجهیزات فنی ایران به ونزوئلا برای حمایت از تلاشهای رژیم نامشروع مادورو برای احیاء تولید انرژی که بر اثر فساد و سوء مدیریت ویران شده بود. همزمان با لیست گذاریهای OFAC، دفتر دادگاه منطقه کلمبیای آمریکا اتهامات جنایی علیه شرکت Parthia Cargo و امین مهدوی در رابطه با صادرات مجدد بدون مجوز قطعات هواپیمای آمریکایی که تحت کنترل صادرات هستند به ایران در نقض قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین المللی ثبت کرد.

ماهان ایر عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران، تسلیحات، تجهیزات و پول به خارج کشور در حمایت از عملیاتهای منطقه ای این گروه تروریستی منتقل کرده است و همچنین تسلیحات و پرسنل برای حزب الله جابجا کرده است. ماهان ایر از آغاز جنگ داخلی سوریه مرتب جنگجویان و تجهیزات به سوریه فرستاده است تا رژیم اسد را سر پا نگهدارد که به جنایتهای رژیم و آواره شدن غیر نظامیان کمک کرده است. در دسامبر 2019، وزارت خارجه آمریکا ماهان ایر را بر اساس فرمان اجرایی 13382 لیست گذاری کرد. این فرمان اجرایی یک قانون مقابله با گسترش تسلیحاتی است که گسترش دهندگان تسلیحات کشتار جمعی و پشتیبانان آنها را هدف قرار میدهد.

شرکت Parthia Cargo  مستقر در دوبی بعنوان نمایندگی حمل و نقل بار ماهان ایر عمل میکند و بصورت نوبه ای محموله های قطعات هواپیما، از جمله قطعات با منشأ آمریکا، را مستقیما از امارات متحده عربی به ماهان ایر در تهران و همچنین به شرکتهای پوششی ماهان ایر در استانبول منتقل کرده است.  قطعاتی که معمولا از خارج منتقل شده از مرتب برای پروازهای ماهان ایر بین دوبی و تهران برنامه ریزی شده است. چند خط هوایی و شرکت هوایی دیگر ایران نیز به شرکت Parthia Cargo برای انتقال قطعات هواپیمای آمریکایی به تهران متکی بوده اند.

شرکت Delta Parts Supply FZC   مستقر در دوبی کالاهای کلیدی هوانوردی از جمله قطعات با منشأ آمریکا مستقیما به ماهان ایر یا شرکتهای پوششی آن فروخته است. سفارشات قطعات هواپیما از طریق پروازهای برنامه ریزی شده ماهان ایر از دوبی منتقل شده و از خدمات انتقال بار شرکت Parthia Cargo استفاده کرده است.

شرکتهای Parthia Cargo  و Delta Parts Supply FZC مطابق فرمان اجرایی 13224 بخاطر کمک مادی، پشتیبانی یا حمایت مالی، تجهیزاتی یا حمایت تکنولوژیک برای یا کالاها یا خدمات به یا در حمایت از ماهان ایر لیست گذاری میشود.

امین مهدوی، تبعه ایرانی مستقر در امارات متحده عربی، مدیر عامل و مالک شرکت Parthia Cargo است و مستقیما انتقال قطعات به نمایندگی از ماهان ایر را هماهنگ کرده است. امین مهدوی مطابق 13224 بخاطر اینکه مالک شرکت است یا آن را کنترل میکند، لیست گذاری میشود. …

 

پیامدهای تحریمها

در نتیجه اقدام امروز، همه اموال و سود ناشی از اموال شرکتهای Parthia Cargo  و Delta Parts Supply FZC و امین مهدوی که در آمریکا است یا تحت مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی باشد، باید مسدود شود و به دفتر کنترل داراییهای خارجی گزارش شود. مقررات OFAC بطور کلی تمام معاملات توسط افراد آمریکایی یا در داخل ایالات متحده (از جمله تراکنشهای عبوری از ایالات متحده) را که شامل هر گونه اموال یا سود ناشی از اموال افراد مسدود شده یا لیست گذاری شده است، ممنوع می کند، به غیر از مواردی که مجوز داده شود یا معافیتی وجود داشته باشد.

علاوه بر این، اشخاصی که وارد معامله خاصی با شرکتهای Parthia Cargo  و Delta Parts Supply FZC و امین مهدوی شوند، ممکن است خود را در معرض لیست گذاری قرار دهند. از این گذشته، هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه تراکنش قابل توجه یا خدمات مالی قابل توجه برای هر یک از افراد یا نهادهایی که لیست گذاری شده اند تسهیل کند، یا انجام دهد که در ارتباط با حمایت از تروریسم بین المللی ایران باشد یا هر فرد ایرانی که در فهرست اتباع به طور ویژه نامگذاری شده باشد ممکن است مشمول تحریمهای حساب بانکی آمریکا شوند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here