وزیر بهداشت لبنان از استعفای دولت حسن دیاب خبر داد

0
137

منبع: سایت رادیو آلمان(فارسی)  تاريخ : 10 اوت 2020

وزیر بهداشت لبنان از استعفای دولت حسن دیاب خبر داد
وزیر بهداشت لبنان بعد از جلسه کابینه از استعفای دولت این کشور به ریاست حسن دیاب خبر داد. پیش تر چهار وزیر کابینه لبنان نیز در ادامه اعتراضات مردمی علیه فساد حکومتی استعفا کرده بودند.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان که وزیر بهداشت این کشور از استعفای او خبر داده است
وزیر بهداشت لبنان امروز دوشنبه ۲۰ مرداد پس از جلسه کابینه از استعفای دولت این کشور به ریاست حسن دیاب در پی انفجارهای مرگبار هفته گذشته در بندر بیروت خبر داد.
به گزارش آسوشیتدپرس، حمد حسن، وزیر بهداشت لبنان گفت، این تصمیم در پی فشار ناشی از استفعای چندین وزیر یا اعلام قصدشان مبنی بر کناره گیری گرفته شده است.
پس از وقوع انفحارهای مهیب و مرگ آور سه شنبه گذشته در بیروت و نیز اعمال خشونت گسترده پلیس علیه تظاهرکنندگان پس از این انفجارها ، دولت لبنان بیش از پیش زیر فشار قرار گرفت.
امروز دوشنبه پس از آنکه ماری کلاود نجم وزیر دادگستری و غاضی وزنی، وزیر دارایی لبنان استعفا کردند، گزارش هایی از گفت وگوی حسن دیاب نخست وزیر لبنان با رئیس جمهور منتشر شد که موضوع آن کناره گیری خود نخست وزیر عنوان شده بود. دیاب از وزرا خواسته بود که در مورد استعفا تا جلسه امروز بعداز ظهر دولت دست نگه دارند.
دیاب پیش تر به منظور آرام کردن فضای اعتراضات مردمی و یافتن راه حلی برای خروج از این بحران، به کابینه اش پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را داده بود.
روز یک شنبه منال عبدالصمد، وزیر اطلاع رسانی و دمیانوس قطار، وزیر محیط زیست لبنان نیز از سمت های خود کناره گیری کردند. با افزایش تعداد استعفاها، دولت هرچه بیشتر تضعیف شد و در خطر انحلال قرار گرفت.
بسیاری از مردم لبنان، ناکارایی و بی مسئولیتی دولت را در انفجارهای سه شنبه گذشته بیروت مقصر می دانند. بر اثر این انفجارها نزدیک به ۱۶۰ نفر کشته و بیش از شش هزار تن زخمی و حدود سیصد هزار تن بی خانمان شده اند. علت انفجارها انبار نیترات آمونیومی اعلام شد که از سال ها پیش در بندر بیروت بوده و دولت کاری برای تخلیه آن انجام نداده است.
تحقیقات برای کشف علت دقیق این انفجارها همچنان ادامه دارد.

انفجار سهمگینی که در روز سه شنبه چهارم اوت در بیروت رخ داد، می تواند پیامدهای گسترده سیاسی، اجتماعی و امنیتی در پی داشته باشد.

هنوز شمار رسمی کشته شدگان اعلام نشده است. برخی از منابع آگاه در لبنان شمار قربانیان را ۱۵۰ تا ۱۸۰ نفر تخمین می زنند.

ناکارآمدی دولت و فساد گسترده در لبنان بار دیگر خود را در مدیریت اوضاع نابسامان پس از فاجعه بیروت به نمایش گذاشت. مخالفان تصاویر مقوایی میشل عون رئیس جمهوری، حسن نصرالله رهبر حزب الله و حسان دیاب نخست وزیر لبنان را به دار آویختند.

سفر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به لبنان برای کمک به آسیب دیدگان با واکنش های متفاوتی روبرو شده است.

ناآرامی های روزهای اخیر به درگیری میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در بیروت انجامید.

تظاهرکنندگان خشمگین دست به اشغال ساختمان وزارت خارجه لبنان زدند.

مخالفان با نصب پلارکاردهایی خواهان خروج نظامیان و تسلیحات از شهر بیروت شدند.

به گفته منابع رسمی، در درگیری های دیروز یک مامور پلیس کشته و ۱۴ غیرنظامی زخمی شده اند.

پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان دست به پرتاب گاز اشک آور زد. مخالفان نیز در مقابل گاز اشک آور را به سوی ماموران پرتاب کردند.

معترضان می گویند دیگر خواهان اصلاحات نیستند و باید با یک انقلاب تمامی سیاستمداران را از کار برکنار کرد.

مجروحان نا آرامی های اخیر به بیمارستان های بیروت منتقل شدند.

تصویر میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، زیر پای معترضان. مخالفان میشل عون را حامی حزب الله لبنان می دانند.

نیروهای امدادی در حال کمک رسانی به معترضان مجروح در بیروت هستند.

هزاران نفر در بیروت خواستار برکناری دولت و سیاستمداران فاسد شدند.

در نا آرامی های اخیر در بیروت زنان حضوری گسترده داشتند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here