پمپئو: مطمئن هستیم این توانایی را بطور دستجمعی داریم که تضمین کنیم ایران هرگز به سلاح اتمی نرسد

0
219

مصاحبه پمپئو در برنامه دیالوگ فرااقیانوسی و اشاره به ایران

سایت وزارت خارجه آمریکا، 25 ژوئن2020 –

در مورد چین و ناتو ….

گذشته از روابط فرااقیانوسی آمریکا با اروپا، مقوله ایران است که فکر می کنم شما خودتان مستقیما در آن شرکت دارید آیا هیچگونه طرح آلترناتیوی برای این مورد هست که اگر ایران یک برنامه اتمی را از سر بگیرد چه باید کرد؟

فکر می کنم کارزار فشارحداکثری که گفته اید جواب داشته است اما ممکن است در عینحال به آنجا بکشد که و بنظر میرسد به آن سمت می رود که تهران به عقب برگردد در حالیکه هدف این برنامه این بود که به سمت سلاح اتمی نرود.

در این صورت شما چکار خواهید کرد؟ فکر کنم شما قبلش در سی بی اس طی مصاحبه یی گفتید که مطمئن هستید که آنها به چنین مسیری نروند اما بنظر میرسد اشاره به این دارند که دارند به همان مسیر حرکت می کنند و اگر چنین کنند شما چه می کنید؟

و اروپایی ها هم دیگر بنظر میرسد با شما همراه نباشند.

پمپئو – اروپایی ها در واقع دیدگاه مختلفی در رسیدن به همان هدف دارند اما ما بنیادا فکر می کنیم آنها اشتباه می کنند و الان یکسال و نیم است چنین گفتگوهایی با آنها داشته ایم.

ما به مخالف بودن با آنها در این نقطه ادامه می دهیم اما شکی نیست که فشارحداکثری موفق بوده است.

حزب الله منابع مالی کمتری دارد و ما توانایی آنها برای ساختن سیستمها را کاهش داده ایم که می توانستند با آنها معاملات را ادامه دهند و امکانات پولی و مالی برای آیت الله فراهم کنند ما اینها را محدود ساخته ایم و ائتلافی بزرگ با کشورهای خلیج برای مقابله با ایران در سراسر منطقه ایجاد کرده ایم.

من خیلی مطمئن هستم که سیاست ما که دولت ما دنبال کرده درست بوده است.

درعینحال این همچنین درست است که ایرانیها انتخاب کرده اند که تعهدشان به برجام را نقض نکنند این تصمیم مستقل آنهاست و که اینکار را بکنند.

در اکتبر سال جاری تحریم تسلیحاتی ایران منقضی می شود اما این نمی تواند اتفاق بیفتد که ایرانیها مجاز بشوند سیستمهای تسلیحاتی را خریداری کنند و به بزرگترین فروشندگان سیستم های تسلیحاتی به سراسر جهان بشوند و بتوانند جتهای چینی و جتهای روسی خریداری کنند.

من نمی توانم تصور کنم که شهروندان اسلوونی یا آلمان یا یونان یا هر کشور دیگر اروپایی به این نتیجه برسد که عاقلانه بوده که گذاشته شود ایرانیها چنین توانایی و ظرفیت را داشته باشند که چنین سیستم های تسلیحاتی را بفروشند.

بنابراین آمریکا می خواهد مطمئن شود که چنین چیزی اتفاق نیفتد. ما قطعنامه شورای امنیت را داریم که در هفته های آتی ارائه می کنیم و ما امیدواریم که همه طرفها در شورای امنیت سازمان ملل را متقاعد کنیم که تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران معقول و خردمندانه است.

این یکی از اشکالات اصلی توافق هسته‌یی است که بعد از چند سال بیش از سه چهار سال ما باید به این فلسفه چنین توافقی بیندیشیم که برای امنیت اروپایی نقش محوری دارد و این تنها امنیت مردم آمریکا نیست.

در مورد برنامه اتمی اما ما از نزدیک آن را دیدبانی می کنیم. بیش از این نمی گویم که ما مطمئن هستیم ما این توانایی را بطور دستجمعی داریم که تضمین کنیم ایران هرگز به سلاح اتمی نرسد.

س – آیا شما مطمئن هستید که در این کار تنها نخواهید بود؟ و آیا اتحادی شامل کشورهای اروپایی در این رابطه هست تا اقداماتی قابل توجه تری در این رابطه بکنید؟

پمپئو – نمی دانم من  فکر می کنم اروپایی ها استدلال دشواری برای ارائه به جهان دارند اگر آنها آماده نباشند که برای چنین کاری یعنی تمدید تحریم تسلیحاتی باید بکنند.

فکر نمی کنم هیچ کشور آزادی دوستی بیکار بایستد در حالیکه این ظرفیت را دارد و مکانیزمی قانونی در دسترس دارد که تحریم تسلیحاتی را تمدید کند و من خیلی امیدوار هستم که اروپایی ها به همین نتیجه برسند که آمریکا به آن رسیده که ضرورت دارد که تحریم تسلیحاتی تمدید شود.

تا آنجا که به ائتلاف مربوط است، کشورهای بسیاری در اروپا هستند که با ما هستند یعنی نه تنها در مورد فرانسه، المان و بریتانیا در این رابطه نکته‌یی دارند  و کشورهای زیادی در اروپا هستند که با این نظر ما مشترک هستند و کشورهای زیادی هم در منطقه شامل اسراییل و کشورهای خلیج هستند و همه اینها درک می کنند که بزرگترین کشور جلودار حامی ترور دقیقا در تهران نشسته است و آنها آماده هستند اقداماتی را انجام دهند که ما لازم داریم که تضمین کند تسلیحات اتمی هرگز به دست آیت الله نرسد چرا که این برای جهان بسیار خطرناک است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here