وزارت خزانه داری شرکتهای اصلی فلزات ایران و شرکت های تابعه

0
228

تکمیلی – وزارت خزانه داری شرکتهای اصلی فلزات ایران و شرکت های تابعه و نمایندگی های فروش خارجی آنها را هدف قرار میدهد

سایت وزارت خزانه داری آمریکا                                                                

25 ژوئن 2020  ساعت 1630

واشنگتن – امروز، دفتر کنترل داراییهای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا  (OFAC) علیه چهار شرکت فولاد، آلومینیوم و آهن که در بخش فلزات ایران کار میکنند از جمله یکی از شرکتهای تابعه شرکت فولاد مبارکه – بزرگترین تولید کننده فولاد ایران –  اقداماتی اتخاذ کرد. وزارت خزانه داری همچنین یک نمایندگی فروش مستقر در آلمان و سه نمایندگی فروش واقع در امارات متحده عربی را بخاطر اینکه تحت مالکیت یا کنترل شرکت فولاد مبارکه هستند، لیست گذاری میکند. شرکت فولاد مبارکه در سال 2018 بر اساس اختیارات مقابله با تروریسم بخاطر حمایت از شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایران لیست گذاری شده بود. شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد نهادی است که بدلیل اینکه تحت مالکیت یا کنترل بنیاد تعاون بسیج وابسته به سپاه پاسداران است، لیست گذاری شده بود. شرکت فولاد مبارکه در سال  2020 بخاطر اینکه در بخش فولاد ایران کار میکرد، نیز لیست گذاری شد،‌ و در اکتبر 2019 توسط هفت کشور عضو مرکز هدفگیری تأمین مالی تروریسم [عمان، کویت، بحرین، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آمریکا -م] بخاطر اینکه بخشی از شبکه حمایت از تروریسم ایران بود، تحریم شد. این نمایندگی های فروش سالانه مجموعا دهها میلیون دلار از فروش خارجی محصولات شرکت فولاد مبارکه درآمد کسب کرد و کمکهای قابل توجهی به میلیارد ها دلار مجموع درآمد از بخشهای فولاد، آلومینیوم، مس و آهن کرده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، گفت، «رژیم ایران همچنان از سودهای ناشی از تولید فلزات و نمایندگی های فروش خارجی برای تأمین مالی رفتار بی ثبات کننده در سراسر جهان استفاده میکند. ایالات متحده کماکان متعهد به منزوی کردن بخشهای کلیدی اقتصاد ایران است تا زمانی که عواید ناشی از چنین بخشهایی مجدد در جهت رفاه مردم ایران بکار گرفته شود.»

اقدامات امروز بر اساس فرمان اجرایی 13871 انجام میشود که تحریمهایی در رابطه با بخشهای آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران اعمال میکند.

شرکت های تابعه شرکت فولاد مبارکه

اقدام امروز یک شرکت تابعه داخلی و چهار شرکت تابعه خارجی شرکت فولاد مبارکه که بزرگترین تولیدکننده فولاد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است و تقریبا یک در صد تولید ناخالص داخلی ایران محسوب میشود، را هدف قرار میدهد. شرکت فولاد مبارکه میلیونها دلار در سال برای شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایران فراهم میکند. این شرکت سرمایه گذاری روابط نزدیکی با نیروی شبه نظامی بسیج ایران و بنیاد تعاون بسیج که تحت کنترل سپاه پاسداران است، دارد. شرکت های تابعه که امروز لیست گذاری شدند، در مجموع به تولید معادل دهها میلیون دلار در سال از فروش محصولات شرکت فولاد مبارکه کمک میکنند.

شرکت Tara Steel Trading مستقر در آلمان یک شرکت تابعه کاملا تحت مالکیت شرکت فولاد مبارکه است که دست اندرکار فروش عمده فلزات و سنگهای فلز در اروپا است. شرکت Tara Steel Trading در سال 2018 معادل نزدیک به 60 میلیون دلار از فروش کسب کرد و دارای سرمایه هایی است به ارزش معادل بیش از صد میلیون دلار. این شرکت همچنین دهها میلیون دلار قطعات یدکی برای شرکت فولاد مبارکه خریداری کرده است.

شرکت های Pacific Steel FZE، Better Future General Trading Co LLC و Tuka Metal Trading DMCC  نمایندگی های فروش و شرکتهای تجاری مستقر در امارات متحده عربی است که اکثریت سهام آن تحت مالکیت شرکت فولاد مبارکه است و دست اندرکار واردات و صادرات محصولات فلزات ایران در منطقه بوده اند.

شرکت سنگ آهن مرکزی ایران

شرکت فولاد متیل

شرکت جهان فولاد سیرجان

شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب

پیامدهای تحریمها

همه اموال و سود ناشی از اموال این نهادها که در آمریکا است یا تحت مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی باشد، مسدود میشود و باید به دفتر کنترل داراییهای خارجی گزارش شود. مقررات OFAC بطور کلی تمام معاملات توسط افراد آمریکایی یا در داخل ایالات متحده (از جمله تراکنشهای عبوری از ایالات متحده) را که شامل هر گونه املاک یا منافع در املاک افراد مسدود شده یا لیست گذاری شده است، ممنوع می کند، به غیر از مواردی که مجوز داده شود یا معافیتی وجود داشته باشد.

علاوه بر این، اشخاصی که با افرادی که امروز بر اساس فرمان اجرایی 13871 لیست گذاری شده اند، وارد معامله خاصی شوند، ممکن است خود را در معرض تحریمها قرار دهند. از این گذشته، هر موسسه مالی خارجی که آگاهانه تراکنش قابل توجهی را برای هر یک از افراد یا نهادهایی که امروز لیست گذاری شده‌اند تسهیل کند، می تواند در معرض تحریمهای ایالات متحده قرار گیرد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here