آمریکا ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده متهم میکند

0
232

منبع: سایت نشنال امارات

۲۴ ژوئن۲۰۲۰

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه تروریسم خود که در روز چهارشنبه منتشر شد، اعلام کرد ایران هم‌چنان حاضر به محکوم کردن اعضای القاعده ساکن در این کشور نیست و از تعیین علنی هویت آنهایی که در زندانش هستند خود داری می‌کند.

بدون فاش شدن نام اعضا که گفته می‌شود ایران میزبان آنها است، در این گزارش آمده است که دولت در تهران «به‌عاملان القاعده حداقل از سال۲۰۰۹ برای عملیات از طریق یک کانال تسهیل کننده اصلی اجازه داده است، این گروه را قادر می‌سازد تا بودجه و مبارزان را به آسیای جنوبی و سوریه منتقل کند. »

در سوریه، عراق، این گزارش، ایران را به‌عنوان بدترین دولت حامی تروریسم به‌دلیل پشتیبانی از “حزب‌الله، گروه‌های تروریستی فلسطین در غزه و گروه‌های مختلف تروریستی در سراسر خاورمیانه” و استقرار نیروهای قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سراسر منطقه نام گذاری کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو، در سخنرانی از وزارت امورخارجه، دولت ترامپ به‌خاطر اقداماتی که در سال گذشته انجام داد که، پیشینیان او اجتناب کردند، ستود. وی گفت این شامل لیست‌گذاری سپاه به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی و کشتن رهبر داعش ابوبکر آل بغدادی است.

این گزارش با توجه به گروه افراطی دیگری گفت: به‌رغم سقوط فیزیکی خلافت، داعش در آفریقا و افغانستان رشد کرده بود.. .

نیتان سیلز (Nathan Sales)، هماهنگ‌کننده ضدتروریسم در آمریکا گفت: این گروه یک شبکه جهانی بود. وی گفت این نهاد که هدفش کنترل قلمرو بود تبدیل شده به یک شبکه جهانی که تقریباً به همه قاره‌ها دسترسی دارد.

در افغانستان، این گزارش به حملات مداوم داعش به غیرنظامیان و به‌ویژه اقلیتهای مذهبی اشاره دارد.

این گزارش می‌گوید: «”ترکیه یک کشور منبع و گذرگاه برای FTF ها [مبارزان تروریستی خارجی] است که به‌دنبال پیوستن به داعش و سایر گروه‌های تروریستی هستند که در سوریه و عراق می‌جنگند. با این حال گزارش گفت از ۲۰۱۱ ترکیه ۷۸۰۰ FTF بیش از ۱۰۰کشور را برگردانده بود.. .

 

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here