مصاحبه تلویزیون العربیه با برایان هوک نماینده ویژه امور ایران

0
176

تلویزیون العربیه 3 ژانویه 2020

مصاحبه تلویزیون العربیه با برایان هوک نماینده ویژه امور ایران
برایان هوک: قاسم سلیمانی قبل از اینکه کشته شود در منطقه جابجا میشد و برای یک عملیات تهاجمی قریب الوقوع علیه برخی کارمندان و تاسیسات آمریکایی در لبنان و عراق و سوریه و غیره طراحی میکرد. لذا ما با حملاتی بسیار نزدیک مواجه شده بودیم. من نسبت به همه گزارشات اطلاعاتی آگاهی داشتم. همانطور که شما در گزارشتان نشان دادید او طی دو دهه گذشته مهندس اصلی کلیه عملیاتهای تروریستی انجام شده از سوی رژیم ایران بود. بنابراین کشته شدن سلیمانی یک سیلی قوی به رژیم ایران قلمداد میشود… بله، ترامپ سلیمانی را از صحنه خارج کرد و این یک دستاور بزرگ است.
سوال:‌ ایالات متحده آمریکا مستقیما بعد از این عملیات گفت که خواستار افزایش تنش نیست. ملل متحد نیز الان خواستار خویشتنداری میباشد اما این مانع نمیشود که آمریکا به این فکر نکند که چه بسا رژیم ایران بدنبال نوعی افزایش تنش باشد. آیا همه تدابیر اتخاذ شده؟ یعنی کلیه تدابیر مربوط به این تصمیمگیری در نظر گرفته شده است؟
برایان هوک: وقتی شما در مورد ملل متحد صحبت میکنید باید بدانید که قاسم سلیمانی از سوی ملل متحد در لیست افراد ممنوع السفر بود و نباید به هیچ کجا در خارج ایران سفر میکرد…. شما میدانید که رژیم ایران دارای یک سیاست توسعه طلبانه است و سپاه پاسداران از مدتها قبل این سیاست را دنبال میکرد. اما پرزیدنت ترامپ در مقابل این رژیم ایستاد و گفت باید با این رژیم مقابله کرد. همه این حملاتی که از سوی رژیم ایران مشاهده کردید نشانگر ضعفش بود زیرا اکنون در وضعیت ضعیف مالی قرار دارد و با نوعی حالت اضطراب سیاسی روبروست که تا بحال به خود ندیده است و بشارت شروعی جدید میباشد.
سوال:‌ این بدان معناست که واشنگتن اظهارات رژیم ایران و بازوهای آن در منطقه که تهدید به پاسخ دادن میکنند را جدی میگیرد؟
برایان هوک: ما همه تهدیدات را جدی میگیریم. ما رژیم ایران را از مدتها قبل آزمایش کرده ایم و شاهد بودیم که چطور به سفارت و کارمندان ما حمله کرد. ما همچنین روشن ساخته ایم که رژیم ایران باید از تنش بکاهد وگرنه با پیامدهایی جدی مواجه خواهد شد. روز قبل به این پیامدها وفا شد و ما وقتی به کتائب حزب الله حمله کردیم با همین وضعیت روبرو بودیم. لذا رهبر عالی باید تصمیماتی پخته اتخاذ کند و تصمیماتی بگیرد که نشان دهد یک حکومت عادی است.
سوال: رژیم ایران در دوره اخیر عملیاتهای تحریک کننده زیادی علیه آمریکا انجام داد و بر روی خویشتنداری یا عدم تصمیم گیری سیاسی توسط ایالات متحده سرمایه گذاری کرده بود. ممکن است برخی نگران باشند که رژیم ایران موفق شود آمریکا را به سمت جنگی بزرگ در منطقه بکشد. آیا اگر رژیم ایران سیاستهای خود را ادامه بدهد فکری در رابطه با جنگ شده است؟
برایان هوک: رژیم ایران از سالها قبل جنگ به راه می انداخته است. این ماهیت سیاست خارجی اوست. این یک حکومت خشن و انقلابی و دینی و یک مافیای مذهبی و فاسد است و تعداد معدودی افراد بر روی یک نظام کنترل دارند. ما نیز صرفنظر از تهدیدات ایران به سیاستهای خارجی خود ادامه میدهیم. رئیس جمهور به روشنی توضیح داد که اگر رژیم ایران به رویارویی با ایالات متحده بپردازد به آن پاسخ خواهیم داد و مردم ایران رهبر عالی را نصحیت خواهند کرد اگر این تصمیم را نگیرد زیرا تصمیمی نادرست است.
سوال:‌ وقتی رئیس جمهور فرانسه یا سایر رهبران جهان از ضرورت جلوگیری از افزایش تنش خطرناک صحبت میکنند آیا به نظر شما این حرف رو به آمریکاست یا ایران؟
برایان هوک: این رویارویی، دیروز با کشته شدن سلیمانی و مهندس شروع نشده. مدتهاست که این رویارویی وجود دارد و من فکر میکنم برخی افراد همچنان توافق اتمی را تایید میکنند و بر این باور بودند که رژیم ایران برای پایبندی به این توافق تلاش میکرده است تا بتواند سرکوب خود را ادامه بدهد. ولی ما از این توافق خارج شدیم و ماهیت این رژیم را درک میکنیم و روشن ساختیم که هر تهدیدی را با پاسخی سخت جواب میدهیم. شما دیدید که رژیم ایران به ما و سفارتمان حمله کرد و این حملات را علیه سربازان ما در یک پایگاه عراقی سازمان داد. لذا اکنون رژیم ایران میفهمد که ما به آنچه میگوییم عمل میکنیم و آنچه عمل میکنیم را میگوییم و در دوره آتی امید داریم که رژیم ایران تصمیمات درستی اتخاذ کند.
سوال: آیا به دور از دلایل امنیتی و اطلاعاتی، شاخصها و نشانه‌هایی از زمانبندی این عملیات وجود دارد که چه بسا برای هدف قرار دادن منافع آمریکا طراحی شده است؟‌ به عبارتی آیا شاخصهای سیاسی برای این تصمیم گیری وجود دارد؟
برایان هوک:‌ ما در این زمانبندی عمل کردیم زیرا قاسم سلیمانی برای انجام حمله‌ای قریب الوقوع طراحی میکرد که هدفش کشتن صدها آمریکایی بود. و هر کسی در مورد معلومات اطلاعاتی آگاهی داشته باشد اگر چنین تصمیمی نگیرد مرتکب اهمال بزرگی شده است. قاسم سلیمانی یک شخصیت موثر و ذینفوذ بود و بمدت 20 سال در رابطه با عملیات نظامی در سوریه و لبنان و عراق و یمن و در بیش از 5 قاره تجربه داشت و این حملات را سازمان میداد. از نظر اهمیت سیاسی امیدواریم که این اقدام، رژیم ایران را در مسیر درست قرار دهد و شروع به تفاهم نماید. این رژیم بایستی از تهدید کردن همسایگانش و آمریکا دست بر داشته و راهی برای پایبندی به قواعد دیپلوماتیک و نه قواعد نظامی راهی پیدا کند.
مجری: آقای برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از مقر وزارت امور خارجه آمریکا در واشنگتن میهمان ما بود. با تشکر

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here