وزیر امور خارجه آلمان، سرکوب خشونت بار اعتراضات اخیر در ایران را محکوم کرد

0
214

سایت رادیو آلمان(فارسی)

98/9/21

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، سرکوب خشونت بار اعتراضات اخیر در ایران را محکوم کرد و گفت اگرچه ما حتی تعداد کشته شدگان را نمی دانیم، اما به نظر می رسد که در جریان سرکوب این اعتراضات صدها نفر کشته شده اند.
این نخستین بار است که وزیر امور خارجه آلمان، شخصا به اعتراضات آبان ماه در ایران و نحوه برخورد حکومت با معترضان واکنش نشان می دهد.
هایکو ماس که در امروز در پارلمان آلمان، و در پاسخ به انتقاد بیژن جیرسرایی، نماینده ایرانی تبار مجلس فدرال آلمان سخن می گفت، افزود:« از انسان هایی که از حقشان استفاده می کنند، دیدگاهشان را بیان می کنند یا در انظار عمومی تجمع می کنند، باید محافظت شود.»
وزیر امور خارجه آلمان گفت:«حقوق بشر از آنها محافظت می کند و هر کس این حق را نقض کند، نمی تواند مطمئن باشد که در صحنه بین المللی در این مورد سکوت می کنند.»
او گفت این مساله شامل عراق و سوریه نیز می شود و طبیعی است که دولت فدرال آلمان، اتفاقاتی را که در ایران افتاده، به شدت محکوم می کند.

در جریان جلسه امروز مجلس فدرال آلمان، بیژن جیرسرایی از وزیر امور خارجه آلمان به خاطر سکوتش در قبال سرکوب اعتراضات در ایران انتقاد کرد.
او گفت:« شما در صحبت های خود چند بار گفتید که حقوق بشر پدیده ای همگانی و بخش ناپذیر است. بسیار خوب است که دولت فدرال ما در همه جهان در این راستا تلاش می کند، اما من می خواهم طبق تجربه خود از شما سوالی بپرسم .»
او گفت: « در هفته های اخیر، تظاهراتی در ایران رخ داد و در عرض چند روز بیش از ۳۰۰ نفر را کشتند. هزاران نفر هم در زندان ها به سر می برند. برخی را شکنجه می کنند و آنها به زودی محاکمه خواهند شد. آقای وزیر جای تعجب است که شما تا همین امروز اصلا این موقعیت را پیدا نکردید که این نقض شدید حقوق بشر را محکوم کنید. من تا همین امروز در این مورد از شما هیچ نشنیده ام.»

بیژن جیرسرایی خطاب به هایکو ماس افزود:« آقای وزیر، من از شما خواهش می کنم، از شما توقع دارم، که در همین جا در این مجلس، این نقض حقوق بشر را محکوم کنید؛ به ویژه که امروز و اینجا این موقعیت برای شما فراهم است که موضع بگیرید.»
وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به این انتقاد گفت:« شاید شما متوجه نشده باشید، ولی ما آنچه را در ایران رخ می دهد و به ویژه آنچه را مربوط به کشتگان بسیاری است که حتی تعدادشان را نمی دانیم، گرچه که می توان از اینجا حرکت کرد که باید چندصد نفر بوده باشند، محکوم کرده ایم.»
پیشتر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز پنجشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) در برلین در رابطه با اعتراضات روزهای اخیر در ایران و شمار بالای معترضان کشته شده به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «ما از شنیدن گزارش های مربوط به کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شوکه هستیم و عملکرد نامتناسب نیروهای امنیتی ایران را محکوم می کنیم.»
براساس آمارهای تازه تری که سازمان عفو بین الملل منتشر کرده، دست کم ۲۰۸ معترض کشته شده اند اما به گفته این سازمان، تعداد کشته شدگان احتمالا به مراتب بیشتر است.
پیش از این نیز، امید نوری پور، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزها در آلمان و بیژن جیرسرایی، سخنگوی سیاست خارجی حزب “دمکرات آزاد” ضمن اعلام همبستگی با معترضان ایرانی، سرکوب خشونت بار اعتراض ها را محکوم کرده و خواستار واکنش شدید دولت آلمان و اتحادیه اروپا در این زمینه شده بودند.
تماشای ویدیو 03:24 به اشتراک بگذارید اعتراضات سراسری به گرانی بنزین در ایران به خشونت کشیده شد

 

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here