ایران بعد ازچراغ سبزمقامات برای سرکوب بیش از ۱۰۰معترض به قتل رسیدند

0
220

عفو بین الملل

19 نوامبر 2019  (16:05 UTC )

امروز عفو بین الملل گفت، فیلم ویدیویی تأیید شده ، شهادت شاهدان عینی از افراد در صحنه و اطلاعات جمع آوری شده از فعالان حقوق بشر در خارج از ایران یک روند نگران کننده از قتل های غیرقانونی توسط نیروهای امنیتی ایران را نشان دهد، که از بیش از حد استفاده شده و نیروی کشنده برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز در بیش از 100 شهر در سراسر ایران ناشی از افزایش قیمت سوخت در 15 نوامبر استفاده شده است.

براساس گزارش های موثق دریافت شده توسط عفو بین الملل ، حداقل 106 معترض در 21 شهر کشته شده اند. این سازمان معتقد است که تعداد کشته شدگان واقعی ممکن است بسیار بیشتر باشد ، در حالی که برخی گزارش ها حاکی از کشته شدن 200 نفر است. رسانه های دولتی از تعداد معدودی از کشته شدگان معترض و همچنین کشته شدن حداقل چهار عضو نیروهای امنیتی خبر داده اند.

فیلم های ویدئویی نشان می دهد نیروهای امنیتی از سلاح گرم ، ماشین آب پاش و گاز اشک آور برای پراکندگی اعتراضات و ضرب و شتم تظاهرکنندگان با باتوم استفاده میکنند.  تصاویر پوکه‌های گلوله ها پس از انکه روی زمین باقی مانده، همچنین علت تعداد زیاد کشته‌ها نشان میدهد که آنها از مهمات زنده استفاده کرده‌اند.

فیلیپ لوتر ، مدیر تحقیقات و امور حقوقی در خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل گفت،« مسئولان باید بلافاصله به این سرکوب وحشیانه و کشنده پایان دهند و احترام به زندگی انسان را نشان دهند.»

« فراوانی و استمرار استفاده از نیروی کشنده ای علیه معترضین مسالمت آمیز در این و اعتراضات گسترده قبلی و همچنین مصونیت سیستماتیک برای نیروهای امنیتی که معترضین را می کشند، این نگرانی های جدی را ایجاد کنید که استفاده عمدی از سلاح گرم برای سرکوب اعتراضات به موضوع سیاست کشور تبدیل شده است.»

مسئولان باید بلافاصله به این سرکوب وحشیانه و کشنده پایان دهند و احترام به زندگی انسان را نشان دهند.

فیلیپ لوتر ، عفو بین الملل

مقامات ارشد دولت از جمله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بیانیه هایی را صادر کرده اند که معترضین را “شرور” توصیف می کند و به نیروهای امنیتی چراغ سبز برای سرکوب تظاهرات می دهد…

عفو بین الملل همچنین از مقامات ایرانی می خواهد که به حق آزادی اجتماعات صلح آمیز و آزادی بیان احترام بگذارند، از جمله از طریق برداشتن سدی که تقریباً کل دسترسی به اینترنت محدود کرده، که این سد برای جلوگیری از رسیدن اطلاعات در مورد سرکوب به دنیای خارج طراحی شده است…

مطابق گزارش های شاهدان عینی تأیید شده توسط فیلم های ویدئویی که توسط عفو بین الملل بررسی شده است ، تک تیراندازها نیز از پشت بام و در یک مورد ، از هلیکوپتر به سمت جمعیت شلیک کرده‌اند.

در حالی که به نظر می رسد بیشتر تظاهرات ها مسالمت آمیز بوده است ، در برخی موارد ، با افزایش شدت سرکوب نیروهای امنیتی

، تعداد معدودی از معترضین به سمت سنگ پرانی و اقدام به آتش زدن  و وارد کردن خسارت به بانک ها و حوزه های علمیه روی

آوردند…

چندین شاهد عینی گفته اند که نیروهای امنیتی در روشی مطابق با شیوه های گذشته، اجساد و زخمی ها را از جاده ها و بیمارستان ها بیرون می کشند، نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از برگرداندن اجساد بسیاری از قربانیان به خانواده های آنها امتناع ورزیده اند و یا خانواده هایی را وادار کرده اند که عزیزان خود را با عجله و بدون کالبد شکافی مستقل برای تعیین دلایل و شرایط مرگ دفن کنند…

رسانه های دولتی گزارش دادند که از 17 نوامبر ، بیش از 1000 معترض از زمان آغاز اعتراضات دستگیر شده اند…

این سازمان خواستار اقدام فوری جامعه بین المللی ، از جمله سازمان ملل و اتحادیه اروپا است تا مقامات ایرانی را به اتهام انجام قتل های غیرقانونی و سرکوب خشونت آمیز از حق آزادی بیان و اجتماع مسالمت آمیز بازخواست کنند…

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here