تظاهرات در عراق و لبنان چالشی است برای ایران

0
194

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس    تاریخ : ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹

بغداد- روز بعد از آنکه تظاهرات‌های ضددولتی در عراق فوران کرد، ژنرال قاسم سلیمانی ایران در اواخر شب به بغداد پرواز کرد و بعد با هلیکوپتر به منطقه سبز بشدت حفاظت شده رفت و در آنجا گروهی از مقامات ارشد امنیتی را با بدست گرفتن ریاست جلسه‌ای در عوض نخست‌وزیر، غافلگیر نمود.

آمدن سلیمانی، فرماندة نیروی نخبة قدس و معمار دستگاه امنیتی منطقه‌ای ایران، نشانة نگرانی تهران از این تظاهرات‌ها بود که در پایتخت و در قلب سرزمین شیعه عراق فوران کرده بود و از جمله شعارهایش متوقف ساختن دخالت ایران در کشور بود.

تظاهرات‌ها در عراق و لبنان به علت مشکلات محلی و عمدتاً رو به نخبگان سیاسی است، اما در عین حال چالشی برای ایران است که از نزدیک از هر دو دولت و همچنین گروه‌های مسلح قدرتمند در این کشورها حمایت کرده است. سرکوبی که در عراق بیش از پیش خشونت‌آمیز می‌شود، و حملة هواداران حزب‌الله به کمپ اصلی تظاهرات در بیروت منجر به نگرانی شده که واکنشی از جانب ایران و متحدانش در پی باشد.

بنا به گفتة دو مقام ارشد آشنا با این جلسه که بشرط ناشناس ماندن برای بحث حول این جلسة سری صحبت کردند، سلیمانی به مقامات عراقی گفت، “ما در ایران می‌دانیم که با تظاهرات‌ها چه کنیم. این در ایران اتفاق افتاد و ما آنرا کنترل کردیم.”

اما تقریباً یکماه بعد، تظاهرات‌ها در عراق از سر گرفته شده و تظاهرات در لبنان ادامه دارد که هر دو رو به دولت‌ها و جناح‌های متحد تهران هستند. تظاهرات‌ها نفوذ منطقه‌ای ایران را در زمانی که این کشور با تحریم‌های فلج‌کنندة آمریکا دست به گریبان است، تهدید می‌کنند.

روز بعد از دیدار سلیمانی، درگیری بین معترضین و نیروهای امنیتی در عراق بسا خشونت‌بارتر شد و در حالیکه تک‌تیراندازان سر و سینة معترضین را هدف قرار می‌دادند، آمار کشته‌ها از 100 نفر گذشت…

در جنوب عراق، تظاهرکنندگان دفاتر احزاب سیاسی و میلیشیاهای مورد حمایت دولت متحد با ایران را مورد حمله قرار داده و به آتش کشیدند.

در کشوری که دومین تولیدکنندة اوپک است، ساکنین فقیر شکایت دارند که میلیشیاهای شیعه مرتبط با ایران امپراطوری‌های اقتصادی ساخته‌اند و کنترل پروژه‌های بازسازی دولتی را بدست گرفته و دست به فعالیت‌های تجاری غیرقانونی زده‌اند.

علی العراقی، معترض 35 ساله اهل شهر جنوبی ناصریه گفت، “تمامی احزاب و فراکسیون‌ها فاسد هستند و این با ایران ارتباط دارد چرا که از آنها برای صادر کردن سیستم حکومت آخوندی خودش به عراق استفاده می‌کند.”

وی گفت، “مردم ضد این هستند و بهمین خاطر است که ما شاهد قیامی علیه ایران هستیم”…

ایهم کامل، رئیس بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در گروه اروپا-آسیا گفت، “تظاهرات‌ها در عراق و لبنان عمدتاً حول سیاست‌های داخلی و فساد طبقة سیاسی است که به قول‌هایشان عمل نکرده‌اند.”

کامل گفت که تظاهرات‌ها “نشانة شکست مدل نیابتی است که در آن ایران قادر به گسترش نفوذ خود بوده است ولی متحدانش قادر به حکومت مؤثر نیستند.”

تظاهرکنندگان لبنانی به ندرت ایران و متحد اصلی بومی آن میلیشیای حزب‌الله را هدف قرار داده‌اند ولی عمدة خشم خود را نثار رئیس جمهور و وزیرخارجة لبنان کرده‌اند که از حزبی مسیحی هستند که متحد نزدیک حزب‌الله است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here