بریتانیا یک ناوشکن خود را عازم تنگه هرمز کرد

0
75

منبع: سایت رادیو فرانسه

رویترز وزارت دفاع بریتانیا خبر داد که این کشور دومین ناو جنگی خود را برای حفاظت از کشتی های تجاری انگلستان در تنگه هرمز به آب های خلیج فارس اعزام کرده است. وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه ای که به این مناسبت منتشر کرده گفته است که ناوشکن “اچ ام اس دانکن” در همکاری با رزمناو “اچ ام اس مونتروز” وظیفه خواهد داشت که امنیت کشتی های حامل پرچم بریتانیا را به هنگام عبور از تنگه هرمز تأمین کند.
وزیر دفاع بریتانیا، “بن والس”، تأکید کرده است که آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز نه فقط برای بریتانیا بلکه برای متحدان بین المللی این کشور از اهمیتی حیاتی برخوردار است.
در پی توقیف یک نفتکش ایرانی توسط بریتانیا در تنگه جبل الطارق، سپاه پاسداران در نوزدهم ژوئیه گذشته یک نفتکش سوئدی حامل پرچم بریتانیا را به اتهام نقض مقررات بین المللی در تنگه هرمز توقیف کرد. مقامات جمهوری اسلامی ایران از جمله کمال خرازی به شکل های مختلف گفته اند که حاضرند در صورت رفع توقیف از نفتکش ایرانی در جبل الطارق، کشتی توقیف شده بریتانیایی را آزاد کنند.
در واکنش به این دست اظهارات، وزیر امور خارجه بریتانیا، “دومینیک راب”، امروز دوشنبه ۲۹ ژوئیه گفت که “هیچ معامله ای در میان نیست.” وزیر امور خارجه بریتانیا تأکید کرد که مسئله بر سر صیانت از حقوق و قوانین بین الملل است.
همزمان سپاه پاسداران فیلمی از عملیات نیروهای خود به هنگام توقیف نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز را منتشر کرده است. “تسنیم” خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران با انتشار این فیلم نوشته است که سپاه پاسداران در حضور یک رزم ناو بریتانیا کشتی تجاری این کشور را در تنگه هرمز توقیف کرده و در این اقدام ناو بریتانیایی را تهدید نموده که در عملیات نیروی دریایی سپاه پاسداران دخالت نکند.
دولت بریتانیا از متحدان اروپایی اش خواسته است که برای حفاظت از آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز نیرویی مرکب از قوای دریایی کشورهای اروپا تشکیل و به خلیج فارس فرستاده شود. سه کشور فرانسه، ایتالیا و دانمارک از این پیشنهاد استقبال کرده اند و فرماندهی نیروهایی آمریکا در منطقه نیز ضمن استقبال از این طرح آن را مکمل ائتلاف نسبتاً گسترده ای از قوای دریایی بیش از بیست کشور دانسته که قرار است توسط آمریکا و به منظور حفاظت از آزادی کشتیرانی در خلیج فارس تشکیل بشود.
در اظهاراتی مشابه، دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که اقدام مشابه کشورهای اروپایی در خلیج فارس نباید به نوعی نزاع ژئوپولتیک میان اروپا و آمریکا تبدیل شود. وزیر امور خارجه بریتانیا حتا خواستار حمایت آمریکا از اقدام اروپا در خلیج فارس شده است.
در این حال، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، ضمن مخالفت با اعزام کشتی های نظامی بریتانیا به منطقه “حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس را منشاء اصلی تنش در خاورمیانه” خواند. وزیر دفاع فرانسه، فلورانس پرلی، نیز گفته است که این کشور مایل نیست با حضور در یک نیروی مشترک دریایی تنش های جاری منطقه را تشدید کند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here