شنونده خوبی باشيد

0
896
تنظيم از منابع علمي اينترنتي

می گویند هر چه قدر آدم ها مهارت های ارتباطی شان قوی تر باشد، بیشتر می توانند بر اطرافیان شان تاثیر بگذارند و افراد بیشتری را به خود جلب کنند. یکی از همین مهارت های ارتباطی درست گوش دادن است و این حتی از خوب صحبت کردن هم مهم تر است. همین که شما دو تا گوش دارید و یک دهان یعنی دو برابر صحبت کردن تان باید گوش دهید. اما این گوش دادن با گوش دادن های معمولی فرق می کند چون گوش دادن شما باید تاثیرگذار باشد. یعنی گوش دادن شما راهی است برای درک همدلانه یکدیگر. این که طرف مقابل تان را می فهمید و با او هماهنگ می شوید. همین که می گویند با گوش جان بشنو یعنی الکی، سرسری و ظاهری به من گوش نده، بلکه با تمام وجودت حرف من را بفهم. وقتی شما درست و خوب گوش می دهید به طرف مقابل تان کمک می کنید تا منظور خودش را بهتر منتقل کند و در واقع در یک گفت وگو تنها شنونده محض نیستید بلکه مشارکت فعالی دارید. این مدل گوش دادن به شما کمک می کند ارتباطی صمیمی، موفق و با دوام با اطرافیان تان داشته باشید و آن ها از این که با شما هستند و شما آن ها را می فهمید احساس همياري می کنند.

نكته جالب اينجاست كه تنها طرف مقابل شما متوجه می شود که چه زمان هایی واقعا به حرف هایش گوش می دهید و چه زمان هایی روح و روان تان جای دیگری است و تنها سرتان تکان می خورد. موانع زیادی وجود دارند که نمیگذارند شما حرف های دوست یا همکارتان را بفهمید و همراهش شوید این موانع موارد زیر هستند:

 1. این که به جای گوش دادن و یافتن منظور صحبت های یک نفر، خودتان یک برداشت و معنایی از حرف هایش توی ذهن تان ایجاد کرده اید و فکر می کنید همان درست است، می شود ذهن خوانی. مثلا با خودتان می گویید او منظورش این است که ناراحت است و بعد ذهن تان را با همین منظور خود ساخته درگیر می کنید و کلا از گوش دادن غافل می شوید. این یعنی این که شما واقعیت را رها کرده و چسبیده اید به تصورات و ذهنیات خودتان.

 2. پیشاپیش قضاوت کنید که ای بابا باز او آمد ما را نصیحت کند و ازاين حرفها زياد ميزند و اين باعث می شود گوش دادن درست تان از بین برودو یا وقتی اصلا به حرف های یک نفر گوش ندهید و از اوتحليل مشخص داشته باشيد كه اين باعث قضاوت منفی و برچسب زدن به اطرافیان شده كه  مانع بزرگی است که گوش دادن تان را بی اثر می کند.

 3. بدترين شكل اين است كه همكارتان دارد درباره یکی از اصلي ترين  مشکلات يا تصمیماتش حرف می زند و آن وقت شما توی خیالات و توهمات  و مسائل خودتان غرق هستید.

 4. گاهی اوقات اصلا گوش نمی کنید فقط هی سرتان را تکان می دهید و ابراز رضایت و موافقت می کنید! البته بعضی وقت ها هم چون می ترسید مخالفت کنید کلا دور درست گوش دادن را خط می کشید.

 5. خیلی از آدم ها موقع گوش دادن چون می خواهند ابراز وجود کنند به صحبت های طرف مقابل شان توجهی نمی کنند و دائم در ذهن شان در حال مرور حرف هایی هستند که خودشان باید بگویند. این مانع جدي در روابطتان با ديگران ميشود و چون هر کدام می خواهند ثابت کنند خودشان درست می گویند، موقع حرف زدن کلا به نظر یکدیگر توجه نمی کنند و جواب هایی را که باید بدهند مرور می کنند.

 6. بعضا شما تنها بخشی از حرف های دوست يا همکارتان  رامهم مي دانيد و به همان بخش توجه می کنید و بی خیال سایر مطالب او می شوید و بقیه زمان گوش دادن را با بی تفاوتی می گذرانید. یا اگر به صحبتی که آنها انجام می دهند علاقه ای نداشته باشید اصلا حواس تان را جمع نمی کنید و واقعا گوش نمی دهید.

 7. آدم هایی که خیلی احساس عقل كل دارند، همان هایی هستند که نمی گذارند بقیه حرف بزنند و همین مانع می شود به حرف های دیگران خوب گوش دهند و وسط حرف آنها پريده و صحبت و نظرخودشان را ميگويند .

 8. کسانی که بر نظر خودشان پافشاری دارند و فکر می کنند حق با آن هاست و نظرشان درست تر است، کلا به حرف های اطرافیان گوش نمی دهند و توجهی به صحبت های آن ها ندارند.

حال  برای این كه  مهارت گوش دادن موثر را یاد بگیرید باید این چند گام را بردارید:

 1. موقع گوش دادن مشارکت فعال داشته باشید یعنی از خودتان واکنش نشان دهید. به جای زود قضاوت کردن، فکر و احساس تان را در مورد حرف های طرف مقابل مطرح کنید. از صحبت های او سوال در بیاورید و بپرسید. بعد خلاصه چیزهایی را که گفته است بگویید و ببینید که آیا منظورش همین است. اگر منظورش را متوجه نشدید یا اشتباه متوجه شدید از او بپرسید تا او بداند که دارید همراهی اش می کنید. این طوری هم وقت کمتری می برد هم زودتر از صحبت های هم نتیجه می گیرید.

 2. همدلی کنید و موضع گیری نکنید. برای این که همدلی کرده باشید باید مواضع او را بفهمید و از نگاه او به موضوع نگاه کنید. برای این کار باید بتوانید مواضع و منطق اورا درک کنید، بايد  نوع برخورد و کنار آمدن او با آن موضوع را با موضع خودتان مقایسه کنید و تنها بر مبنای احساسات خود نظر ندهید. آن وقت می توانید موقع گوش دادن همدلی کنید.

 3. وقتی یک نفر با شما صحبت می کند و شما شنونده هستید یعنی قرار است گوش دهید. باید بدانید که گوش دادن شما یعنی درک کردن و فهمیدن طرف مقابل. به همین دلیل موقع گوش دادن احساس و درک خود را دخالت ندهید و اجازه دهید که او تمام احساس و نظر خودش را بگوید، وسط حرفش نپرید، موقع صحبت کردن هر از گاهی نگاهش کنید تا مطمئن باشد هنوز شنونده اید، با وسایل اطراف تان بازی نکنید تا حواسش پرت نشود، هم زمان کار دیگری انجام ندهید و نگویید تو بگو من حواسم با شماست، در برابر حرف هایش بی تفاوت نباشید اگر تعجب می کنید، ناراحت یا خوشحال می شوید آن را در چهره تان نشان دهید تا او هم نتيجه حرف های خودش را ببیندو  اگر ابهامی توی ذهن تان مواجه ميشويد آن را مطرح کنید تا احساس كند شما شنونده جدي و مسئول و طرف حساب هستيد .

 4. . وقتی نگرانید، اضطراب دارید، عجله دارید و دیرتان شده است یا از چیزی ناراحت هستید، سعی کنید در مورد موضوع مهمی شنونده نباشید و آن را به موقع دیگری موکول کنید. چون شنونده بودن تنها به معنی گوش دادن ظاهری نیست بلکه شما باید نتايج مناسب کلامی و غیر کلامی داشته باشید. ممکن است در این شرایط، نه درست گوش كنيد و نه درست جواب دهید. فراموش نکنید که بیشتر از حرف زدن، درست گوش دادن می تواند رابطه شما را تداوم بخشد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here