«رابطه با اروپا»، مرهم یا زخمی روز زخم ها؟

0
1091

رابطه با اروپا، که همواره برای رژیم تنش‌زا و موجب تشدید جنگ و جدال دو باند بوده است؛ این روزها که درخواست اتحادیة اروپا برای گشایش دفتری در تهران دوباره مطرح شده، دوباره بالا گرفته است. این بحث از سالها پیش همچنان مورد بحث و جنجال در رژیم است؛
اما چرا بخشی از رژیم از تأسیس دفتر اتحادیة اروپا که در ۱۴۰ کشور دیگر جهان دفتر دارد، می‌ترسند و از آن گریزانند؟
در اولین روزهای روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ رئیس شورای اروپا ضمن تبریک به او خواستار گشایش دفتر نمایندگی اتحادیة اروپا در تهران شد. از آن تاریخ تا کنون چند بار نمایندگانی که از اتحادیة اروپا به ایران آمده اند این درخواست را مطرح کرده‌اند و هر بار این قضیه با جنجال و هیاهو در رژیم مواجه شده و مسکوت مانده است.
چندی پیش هیأتی از اتحادیة‌ اروپا با اعضای کمیسیون امنیت و روابط خارجی مجلس ارتجاع دیدار کرد و خواستة این اتحادیه برای بر گشایش دفتر در تهران را روی میز این کمیسیون گذاشت. فلاحت پیشه رئیس این کمیسیون در واکنش به این درخواست بدون اظهار موافقت یا مخالفت با آن، در اظهاراتی خنثی گفت:‌ «سفرای کشور‌های اروپایی در جلسه مزبور اعلام کردند، چون اتحادیه اروپا در کشور‌های مختلف سفیر و سفارتخانه دارد خواستار این هستیم تا دفتر این اتحادیه در تهران نیز بازگشایی شود… درخواست اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران در گذشته هم مطرح شده و مسبوق به سابقه است اما به سبب ملاحظاتی که در این باره وجود دارد، هنوز چنین دفتری دایر نشده است».
عناصر و رسانه‌های جناح روحانی بر مفید و مؤثر بودن وجود این دفتر اصرار می‌ورزند و باند خامنه‌ای در نقطه مقابل به شدت آن را رد می‌کنند.
فریدون مجلسی از دیپلمات های سابق در گفتگو با خبرگزاری اصلاح طلب ایسنا، با بیان این که دفتر اتحادیه اروپا در تهران در صورت تاسیس، ماهیت سیاسی نخواهد داشت و بیشتر ماهیت فنی و بازرگانی خواهد داشت ، گفت: «تعدادی از افراد با سر دادن برخی از شعارها و ایجاد هیاهو با تاسیس چنین دفتری در ایران مخالفت می‌کنند در حالی که آنها به جای ایجاد هیاهو ، اگر استدلالی در این زمینه دارند، به صورت شفاف و منطقی مطرح کنند و از دادن شعار صرف خودداری کنند. مثلا بگویند که اگر دفتر اتحادیه اروپا در ایران تاسیس شودچه خطراتی ممکن است متوجه کشور شود».
روزنامه کیهان در شمارة امروز خود ضمن بیان این که «فرجام برجام اروپایی بهتر از برجام آمریکایی نخواهد بود» ، نوشت: «ظاهرا مطرح شدن موضوع گشایش دفتر اتحادیه اروپا در تهران از سوی سفرای اروپایی فراتر از درخواست بوده و رنگ و بوی دستور و تاکید داشته است. کیهان سپس نسبت به مطلب ایسنا به شدت واکنش نشان داده و می‌افزاید: « ادعای غیرسیاسی بودن این دفتر، در حالی است که در پیش‌نویس قطعنامه «راهبرد اتحادیه اروپا درباره ایران»- فروردین ۱۳۹۳- از هیئت‌های پارلمانی اروپا خواسته شده تا در سفر به ایران با منتقدان حکومت، فعالان جامعه مدنی و زندانیان سیاسی ایران ملاقات داشته باشند».
کیهان سپس قسمت دیگری از همان متن ایسنا را نقل می‌کند که در آن آمده است: «میراث انقلابی ایران و قانون اساسی آن به عنوان یک دولت اسلامی نباید به عنوان مانعی بر سر راه یافتن زمینه‌های مشترک درخصوص دموکراسی و حقوق بشر قلمداد شود.» و میگوید، «این عبارت، حاوی این پیام است که قانون اساسی ایران به عنوان یک دولت اسلامی مغایر حقوق بشر و دموکراسی است! لذا تلویحا خواسته شده که پوسته آن را حفظ کنیم و از عمل به آن چشم بپوشیم! در سند مذکور از اعمال مجازات اعدام در کشورمان ابراز نگرانی شده و از ایران خواسته شده تا به تعهدات خود بر پایه میثاق‌های جهانی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شهروندان احترام بگذاریم!».
یکی ار مهره‌های اصلاح طلبان در سایت بهار، در برابر دغدغة‌ دلواپسان دغدغة‌ دیگری را مطرح کرده و با اشاره به مخالف‌خوانیهای باند رقیب می‌گوید: «این اقدامات، ممکن است تلاش‌ها برای حفظ برجام را نیز دچار ناکامی کرده و ماه عسل ایران و اروپا را که مدتی است آغاز شده به پایان برساند».
اما باز هم کیهان که اصلی ترین رسانة دلواپسان محسوب می‌شود جواب این ادعا را در آستین دارد و می‌نویسد:‌ «اتحادیه اروپا حتی پس از برجام نیز به اقدامات خصمانه خود علیه ملت ایران ادامه داده است و هیچ تغییر رفتاری در این خصوص مشاهده نشده است».
رابطه با اروپا هم تا وقتی جنگ بین جناحها باقیست، تا وقتی ارتباط با دنیای آزاد با دیکتاتوری ولایت فقیه در تضاد است… مثل دهها درد بی درمان رژیم که رژیم توان یک سویه کردن و حل آنها را ندارد، نمیتواند برون رفتی برای معضلات رژیم باشد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here