«فراخوان به دفاع از حقوق بشر در ایران» -بریفینگ مطبوعاتی مقامات وزارت خارجه آمریکا

0
283
برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران و مایکل کوزاک مقام ارشد در امور حقوق بشر و دمکراسی در وزارت خارجه آمریکا در بریفینگ مطبوعاتی

روز ۲۷ سپتامبر ، یک بریفینگ مطبوعاتی باعنوان «فراخوان آمریکا برای حمایت از حقوق بشر در ایران» در سازمان ملل متحد با حضور هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ، برایان هوک رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا و مایکل کوزاک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور دموکراسی و حقوق بشر برگزار شد
هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در افتتاح این بریفینگ گفت، در حالی که کشورهای سراسر جهان در سازمان ملل گرد آمده اند، می خواهم بر زجر بیش از ۸۰۰ زندانی عقیدتی که هنوز به خاطر ابراز حقوق بشر و آزادی دینی در زندان های ایران گرفتارند، تاکید کنم. ما در کنار آن ها هستیم و عمیقا برای سلامتی آن ها نگرانیم و از رژیم ایران خواهان آزادی فوری آن ها هستیم.
وی اضافه کرد، هیچ تحقیقی در خصوص آنچه که حکومت در زندانها انجام می‌دهد مانند شکنجه زندانیان یا خودکشی‌های مشکوک، انجام نمی‌شود.
ناوئرت اضافه کرد: شماری زیادی از این زندانیان خواهان تغییر مثبت در کشور هستند و به عدم شفافیت و اتلاف منابع کشور معترض هستند.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد: شماری از این زندانی نیز می‌گویند، حکومت ایران مشکلات در حال رشد محیط زیستی را نادیده می گیرد تا گروه‌های نیابتی را در کشورهای دیگر تقویت کند.
خانم ناوئرت از متحدان و همپیمانان آمریکا خواست تا از مطالبات مردم ایران برای آزادی و حقوق بشر حمایت کنند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سپس احمد باطبی و محسن سازگارا دو زندانی سابق در ایران را دعوت کرد تا مشاهدات خود را برای خبرنگاران بگویند.
برایان هوک با یاد آوری اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت، رژیم ایران در ۴۰ سال گذشته نشان داده یکی از بدترین نقض کنندگان منشور سازمان ملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل است.
رئیس گروه اقدام ایران گفت اقدامات رژیم ایران غیر از بی ثبات سازی در خاورمیانه، در حوزه نقض حقوق بشر در داخل نیز ادامه دارد.
وی افزود: نقض حقوق بشر در ایران گسترده است. جهان نباید گول دیپلمات های ظاهر فریبی مثل محمدجواد ظریف یا افرادی مثل روحانی را بخورد.
آقای هوک در ادامه گفته است: مهم است که مردم ایران بدانند که ما در تحریم های خود استثناهایی داریم که برای تامین غذا، دارو و تجهیزات پزشکی است که خیلی دقیق اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: اما سختی و مشقتی که مردم ایران به لحاظ اقتصادی با آن مواجه هستند، پیامد اقدامات رژیمی است که دهه هاست مردمش را چپاول کرده و بیرون از مرزهایش برای انقلاب خرج می کند.
برایان هوک اضافه کرد، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۵ فرصت طلایی داشت چون آمریکا آماده بود تحریم ها را بردارد اما رژیم ایران نه تنها از این فرصت استفاده نکرد بلکه با پولهای آزاد شده، به رژیم اسد، حزب الله و گروه های تروریستی کمک کرد… پولی که دولت اوباما به ایران داد، به تهران نرفت بلکه در دمشق فرود آمد. چند میلیون دلار به رژیم اسد کمک شد؛ صدها میلیون به حزب الله کمک شد.
رئیس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا افزود: اقتصاد ایران دست سپاه پاسداران است و آنها به جای مردم ایران، اولویت های دیگری در حمایت از گروه های تروریستی در خاورمیانه دارند.
از برایان هوک سوال شد، در گزارشی که اخیرا منتشر کردید در آن حقوق بشر هم آمده بود و در فیلمی که در ابتدا دیدیم هم بود. این عبارت رفتار بدخواهانه درباره حقوق بشر هم بود. سوال اول الویتی که شما برای حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در میان همه چیزهای دیگری که در رابطه با آن نگرانید، قائلید چقدر بالاست؟ آیا استراژی دارید که به این مسأله بپردازید؟
برایان هوک پاسخ داد ، این گزارشی که چند روز پیش که گروه اقدام ایران منتشر کردیم بیانگر طیف کاملی از تهدید ایران است. ما همچنین یک بخش برای حقوق بشر و یک بخش برای محیط زیست در آن وارد کردیم. من فکر میکنم که این در مطبوعات کم گزارش شده که به چه میزان این دولت محیط زیست را تخریب کرده است. قبل از اینکه این دولت به قدرت برسد من فکر کنم ۷ سد قدیمی در ایران بود، الان آنجا بیش از ۶۰۰ سد وجود دارد و همه سدسازیها بسیاری از رودخانه ها و دریاچه ها را خشک کرد. …
ما معتقد نیستیم که باید به این موضوعات جداگانه پرداخت. ما فکر میکنیم که شما باید یک رویکرد جامع داشته باشید و طیف کاملی از رفتارهای مخرب ایران را برجسته کنید. تکثیر موشک یک رفتار مخرب است. این خیلی زیاد روی امنیت و سلامت نه فقط دیپلماتها ما بلکه همچنین متحدین و شرکای ما در سراسر جهان تأثیر میگذارد. این رفتار مخرب در داخل رژیم هم هست. ما یک رویکرد جامع به همه رفتارهای مخرب ایران اتخاذ خواهیم کرد. روشن تر بگویم ما دنبال یک توافقنامه جدید با ایران هستیم، یک توافقنامه ای که نه فقط محدود به برنامه هسته ای باشد بلکه همه آن تهدیداتی که ما مد نظر داریم را پوشش دهد.

در بخش دیگر این نشست، مایکل کوزاک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در امور دموکراسی و حقوق بشر گفت: مهمترین ابزاری که برای فشار بر ایران داریم، تحریم‌ها است تا بتوانیم رژیم را وادار کنیم به حقوق بشر توجه کند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here