وقایع نگار اعمال ویران کننده رژیم ایران

گزارش ویژه گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا

0
319
طرح صفحه اول گزارش گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا

همزمان با اجلاس مجمع عمومی ملل متحد که در آن دونالد ترامپ در نطق خود رژیم ایران را زیر ضرب برد ، «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا ، روز ۲۵ سپتامبر گزارشی در مورد رژیم ایران در ۴۸ صفحه منتشرکرد.
مایک پمپئو در نامه معرفی گزارش نوشته است ، «خوشوقتم که گزارش جدید وزارت خارجه را که ابعاد جدیدی از رفتار ویران کننده ایران در داخل و خارج ایران را در سالگرد چهلمین سال انقلاب اسلامی تشریح می کند منتشر کنم.
در ۸ مه ۲۰۱۸ پرزیدنت ترامپ تصمیم خود برای پایان دادن به شرکت آمریکا در برجام را اعلام کرد. توافق ایران ثابت کرد که یک قمار شکست خورده استراتژیک است که در حفاظت از مردم آمریکا و متحدانمان در برابر تسلیحات بالقوه اتمی ایران کارایی ندارد. …
پرزیدنت دونالد ترامپ در مه ۲۰۱۸ ـ «آمریکا گروگان باج خواهی اتمی نخواهد شد»

این گزارش در هفت فصل با تیترهای زیر تنظیم شده است :
فصل اول : حمایت ایران از تروریسم
فصل دوم :برنامه موشکی ایران
فصل سوم : فعالیت های مالی غیر قانونی ایران
فصل چهارم: تهدید ایران برای امنیت دریانوردی
فصل پنجم : تهدید ایران علیه امنیت سایبری
فصل ششم : نقض حقوق بشردر ایران
فصل هفتم: سو استفاده از محیط زیست

در مقدمه این گزارش به قلم وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو آمده است، هدف ایالات متحده این نیست که ایران برای همیشه منزوی بماند؛ جامعه ایران از پتانسیل بسا بالاتری برخوردار است و واشینگتن قصد دارد با تهران به توافق تازه‌ای دست یابد تا صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای آن را تضمین کرده، به نقش سازنده‌اش در خاورمیانه بیانجامد، از حمایت از تروریسم دست بردارد و به مردم خودش امکانات بیشتری بدهد. پمپئو در ادامه می گوید ، «ما آماده همکاری با رژیم ایران هستیم، اما فقط در صورتی‌که رژیم ایران دست به تغییرات اساسی بزند. تا آن زمان حکومت ایران باید مطمئن باشد که ما با اقدامات بی‌ثبات‌کننده آن، مقابله خواهیم کرد».

وزارت خارجه ایالات متحده در گزارش خود اظهار کرده‌است که تهران، از زمان برپایی جمهوری اسلامی، به یک سیاست دولتی برای مدیریت، اجرا و تسهیل اقدامات تروریستی در سطح جهانی روی آورده‌است. آمریکا نیروی قدس سپاه و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را به حمایت از فعالیت‌های تروریستی متهم کرده و می‌گوید جمهوری اسلامی «تقریبا برخلاف هر کشور دیگری در جهان» از نهادهای نظامی و امنیتی خود برای اعمال تروریستی خود بکار میگیرد.
در بخش دوم گزارش تاکید شده، توسعه موشک‌های بالیستیک توسط جمهوری اسلامی «تهدیدی قطعی» علیه امنیت منطقه است.
سومین فصل از گزارش وزارت خارجه آمریکا، به جزئیات مربوط به آنچه «اقدامات مالی غیر قانونی» تهران نامیده، پرداخته و آمده است، تهران از ساز و کارهای مالی «فریبکارانه و غیرشفاف» برای حمایت از گروه‌های نیابتی و توسعه موشک‌های بالیستیک و دیگر جنگ‌افزارها استفاده می‌کند.
آمریکا، تهران را تهدیدی برای امنیت حمل و نقل دریایی در خلیج فارس و دریای سرخ توصیف کرده و می‌گوید سپاه پاسدارن در خلیج فارس دست به مجموعه‌ای از اقدامات غیر ایمن و غیر حرفه‌ای زده‌است و در سابقه اش «بازداشت غیرقانونی» ملوان‌های آمریکایی و بریتانیایی، دارد.
وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ، رژیم ایران مجموعه‌ای فزاینده از خرابکاری‌های اینترنتی، حملات سایبری و جاسوسی‌ در فضای مجازی علیه زیرساخت‌های اساسی، نهادها و شخصیت‌های مالی و اقتصادی، و نهادهای آموزشی دارد.
ایالات متحده در این گزارش به موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، مجازات کنشگران مدنی، در انزوا قرار دادن گروه‌های تباری و دینی، دوری گزیدن از قانون و معیارهای حقوقی، شکنجه و اعدام‌های بی‌رویه اشاره کرده‌است. حکومت ایران متهم شده که نه تنها در داخل، که خارج از مرزهای خود نیز به نقض حقوق بشر اقدام کرده‌است.
فصل هفتم و آخر این گزارش، بهره‌برداری انحرافی و سو‌ءاستفاده رژیم ایران از محیط زیست بررسی شده است. وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، حکومت ایران «دهه‌هاست مشغول اجرای سیاست‌های گمراه‌کننده در زمینه کشاورزی، پروژه‌های سدسازی توسط سپاه و نزدیک شدن بی‌سابقه به یک بحران زیست‌محیطی است». آمریکا می‌گوید حکومت ایران در واکنش به شرایط وخیم آبی ناموفق بوده و همین موضوع به مهاجرت اجباری میلیون‌ها نفر انجامیده‌است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here