موج بایکوت و محکومیت بین المللی رژیم ایران

0
957

در آستانه اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد، شاهد دور جدیدی از محکومیتهای بین‌المللی سیاستها و عملکردهای فاشیسم دینی حاکم بر ایران مواجه هستیم که اقدامات جنایتکارانة رژیم در زمینه‌های مختلف از نقض حقوق بشر و سرکوب اقشار مختلف مردم ایران تا دخالت جنگ‌افزوزانه در کشورهای منطقه و صدور تروریسم در سراسر جهان را در بر می‌گیرد. در این نوشته مروری داریم به برخی از مهمترین واکنشها با رفتار رژیم فقط در طی یک هفته گذشته
آنتونیو گوترز دبیر کل سازمان ملل متحد، در آخرین گزارش خود به مجمع عمومی ملل متحد، وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخت و ضمن بر شمردن موارد متعدد نقض حقوق بشر، یازده توصیه برای تغییر این وضعیت، به رژیم ارائه کرد.
در گزارش دبیرکل در ماه اگوست تکمیل و برای ارائه به مجمع عمومی ملل متحد تنظیم شده است، از جمله به تداوم صدور احکام اعدام، شکنجه و مجازات‌های غیرانسانی در زندانها، نقض حق متهمان برای داشتن دادگاه عادلانه، نقض حق برگزاری تجمع‌های مسالمت آمیز مشخصا با دستگیری و مجازات تجمع کنندگان در دی ماه گذشته، نقض حقوق اقلیتهای مذهبی، سرکوب زنان و دختران، و نقض حق آزادی بیان و نقض حریم خصوصی اشخاص اشاره شده است.
از دیگر سو، وزارت‌خارجه آمریکا در تازه‌ترین گزارش خود در مورد تروریسم و کشورهای حامی تروریسم رژیم ایران را در صدر فهرست این کشورها قرار داد.
این گزارش که روز ۱۸ سپتامبر در سایت وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شده، تصریح می کند
رژیم ایران فعالیتهای تروریستی و بی‌ثبات کننده خود را از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه تروریستی حزب‌الله لبنان هم‌چنان ادامه می‌دهد. رژیم ایران مسئول تشدید چندین جنگ و تضعیف دولتهای قانونی و منافع آمریکا در افغانستان، بحرین، عراق، لبنان و یمن می‌باشد.
گزارش وزارت‌خارجه آمریکا در ادامه به نقش پاسدار قاسم سلیمانی در تروریسم رژیم اشاره کرده و می‌افزاید که وی به عنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران از گروه‌های قومی گوناگون در سراسر خاورمیانه و جنوب آسیا شبه‌نظامیان شیعه را عضوگیری کرده و آنها را به سوریه اعزام کرده تا در دفاع از دیکتاتوری اسد در سوریه بجنگند. رژیم ایران و تروریستهای وابسته و نیروهای نیابتی آن فراتر از خاورمیانه یک تهدید قابل‌توجه ایجاد کردند و حیطه تروریستی تقریباً جهانی را نشان دادند».

در همین حال، برایان هوک، رئیس «گروه اقدام ایران» در وزارت خارجه آمریکا، روز ۱۹ سپتامبر در سخنرانی اش در مؤسسه هادسن با اشاره به اینکه برنامه موشکی ایران تنها نقض برجام نیست، گفت: «فیلم‌های کمک ایران به گروه‌های تروریستی در یمن علیه متحدان ما را دیده‌اید؟ فقط این نیست. جمهوری اسلامی به عراق، حزب الله لبنان و گروه های تروریستی در سوریه نیز کمک می‌کند .. رژیم ایران بعد از سال ۲۰۱۲ شانزده میلیارد دلار به دست‌نشاندگانش در سوریه و عراق و لبنان و یمن داده و فکر می‌کنم ۴و ۶دهم میلیارد دلار هم به‌صورت اعتباری به بشار اسد داده است.
برایان هوک در پاسخ به سوال مشارکت کنندگان گفت: «هدف ما تحریم نفت ایران و کاهش صادرات نفت آن به صفر است. 90 درصد درآمد آنها از نفت است. هدف قطع منابع مالی جمهوری اسلامی است».
وی همچنین گفت: خاورمیانه در دوران توافق هسته‌ای بی ثبات شده است و ایران در خشونت و ترور در منطقه دست دارد و به صدور انقلاب در سراسر منطقه پرداخته است.
برایان هوک افزود: ‌وزیر پمپئو به‌روشنی گفته است که تمامی نیروهای تحت‌امر رژیم ایران باید سوریه را ترک کنند. این تعهدی است که ما به‌عنوان بخشی از برنامه سیاسی مان خواهان آن هستیم…».
و چهارمین ضربه، را در شرایطی که زیر فشار آمریکا قرار دارد، برای راه نفسی به فرانسه امید داشت از همین فرانسه دریافت کرد، خبرگزاری رویتر روز ۱۹ سپتامبر به نقل از مقامات فرانسوی گزارش داد: به‌دنبال توطئه خنثی شده بمب‌گذاری در گردهمایی اپوزیسیون ایران در پاریس در ماه ژوئن گذشته، فرانسه قبل از این‌که اطلاعاتی از رژیم ایران دریافت کند سفیر جدیدی برای تهران تعیین نخواهد کرد.
رویتر خاطرنشان می‌کند سفیر فرانسه در تابستان ایران را ترک کرده است. ایران نیز سفیر خود در پاریس را هنوز جایگزین نکرده است…

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here