فروریختن عمق استراتژیک رژیم ایران در عراق تا سوریه و یمن

0
1042
مزدوران نیروی قدس سپاه پاسداران

یکی از شاخص های رژیم حاکم بر ایران دخالت در کشورهای منطقه و صدور تروریسم و ایجاد نا امنی در این کشورها با شعار آخوند ساخته صدور انقلاب است که همواره سران سیاسی و نظامی رژیم از این پدیده با عنوان عمق استراتژیک نظام یاد کرده اند . ولی تحولات چندهفته اخیر حاکی از فرو ریختن قدرت حکومت آخوندی و دست نشاندگانش در عراق و سوریه و یمن است.  در نوشته حاضر وضعیت در این سه کشور و تاثیر بر حضور رژیم در آن ها را به اختصار بررسی کرده ایم.

عراق

بعد از به آتش کشیدن کنسولگری رژیم در بصره توسط مردم خشمگین، رژیم در تبلیغات داخل کشوری آنرا به آمریکا و عریستان نسبت داد، ولی هم سرکنسول رژیم در بصره که در صحنه بوده و هم ایرج مسجدی سفیر رژیم در عراق نمی توانستند چنین حرفی بزنند و نهایتا گفتند، «کسی و گروهی را متهم به این کار نمی کنیم تا تحقیقات شود». ترس از دست دادن کنترل بر شیعیان عراق چنان بود که رژیم و ایادیش یک حکومت نظامی در بصره راه انداختند و آنطور که ولید فارس اعلام کرد رژیم و شبه نظامیان حامی آن ده لشکر برای سرکوب مردم بصره گسیل کردند اما باز دیدیم که جوانان و مردم بصره بار دیگه تظاهرات اعتراضی خود را از سر گرفتند.

رژیم بسیار نگران هژمونی خود در عراق  است بعنوان نمونه علیرضا پناهیان از آخوندهای نزدیک به خامنه ای با اشاره به برنامه نمایشی رژیم برای اربعین از برهم خوردن این بساط ابراز نگرانی کرد و گفت، «وظیفه ما در محرم 97 مقابله با اختلاف افکنی است» و یا کاظمی قمی سفیر سابق رژیم در عراق روز ۲۳ شهریور به تلویزیون رژیم گفت، «امکان اینکه بازهم شاهد چنین حملاتی علیه منافع جمهوری اسلامی باشیم وجود داره. »

جالب این که هم تحولات در عراق شباهت زیاد به جنبش اجتماعی در ایران دارد و هم واکنشهای رژیم نسبت به این اعتراضها عینا شبیه چیزی است که در رابطه با تظاهرات شهرهای ایران میگوید.

سوریه

در طی روزهای گذشته – اعتراضات گسترده در مناطق مختلف استان ادلب جریان داشت، جمعیت تظاهرکننده در تظاهرات روزهای اخیر ادلب که بسیار قابل توجه بود بعد از این است که مقاومت در پی جنایات رژیم آخوندی و اسد با مشارکت روسیه در کشتار وسیع مردم با پیروی از روش ضدبشری سرزمین سوخته صورت می گیرد. بسیاری از محافل سیاسی در جهان بر این عقیده بودند که مقاومت در سوریه دیگر به پایان خود رسیده است و با شروع حمله به ادلب خاک سوریه از مقاومت خالی خواهد شد. اما این تظاهرات بسیار گستردة مردمی و شعارهای رادیکال آن که «نه مذاکره می کنیم و نه کوتاه می آییم، بشار اسد جنایتکار باید برود»؛ بسیاری از ذهنها را دگرگون کرد و صدایی که به نظر می رسید دیگر به جایی نخواهد رسید، شروع برخی تحولات را به دنبال داشته

خبرگزاریها و رسانه‌های جهان خبر می‌دهند که مردم سوریه با وجود ویرانی شهرها و خانه‌هایشان در ابعاد صدها هزار علیه رژیم جنایتکار بشار اسد تظاهرات می‌کنند و بر عزم خود بر پایداری تا سرنگونی رژیم خونریز اسد تاکید می‌ورزند.

دربیانیه هفت کشور گروه کوچک (شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان، اردن و مصر) که طی روزهای اخیر در رابطه با موضوع سوریه تشکیل شده بود بر کاهش اختیارات اسد و قطع روابط او با تهران تاکید شده است.

این روند رژیم را هم به نگرانی واداشته است یک نمونه این نگرانیها را روزنامة جمهوری اسلامی بارز کرده و نوشته است: « معارضینی که دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند ولی با اتخاذ مواضع تحکم آمیز، گوئی به عنوان پیروز میدان جنگ، مایلند شروط خود را بر همه تحمیل کنند. » بعد در مورد پیامد خواسته های مقاومت سوریه می گوید، :« با مروری به شروط معارضین و تروریست‌ها بهتر می‌توان دریافت که قضیه چیست. سوریه باید روابطش با ایران را قطع کند و نیروهای ایرانی از سوریه خارج شوند. بشار اسد هم از قدرت کناره‌گیری کند »

یمن

در یمن در ادامة سه سال جنگ شاهد تحولات تازه یی هستیم گرچه از محتوای مذاکرات با حوثی ها چیزی گفته نشده است اما صحنه هم در روی زمین در یمن و هم در صحنة مذاکره و ترکیب کشورهای شرکت کننده نشان از دست پایین رژیم در تعادل قوا در مورد یمن هم دارد. اعلام مواضع دولت آمریکا مبنی بر پشتیبانی کامل از ائتلاف عربی در یمن خودش یک تحول محسوب می شود. هم چنین هشدار کاخ سفید که اگر بر اثر هر اقدامی که منافع آمریکا در یمن را به خطر بیندازد آمریکا رژیم آخوندی را مسئول آن می داند و البته قبلا در مورد عراق تأکید کرده بود که در این صورت واکنش سریع و قاطع نشان خواهد داد.

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری از این بررسی بهتر است، قدری همه جانبه تر شرایط داخلی ، منطقه ای و بین المللی را که رژیم در آن قرار دارد را نگاه کنیم :

در داخل ایران سنگینی و خطر شرایط انفجاری بیش از هر زمانی روی رژیم احساس می شود. یک قلم «آخوند سعیدی در نماز جمعه قم گفت: بدبینی به سپاه و فعالیتهای دفاعی سپاه بدبینی به دولت به مجلس به قوه قضائیه به نهادها به بنیادهای انقلابی چیز بسیار خطرناکیه.» و یا حسین کمالی از وزرای دولت رفسنجانی گفت، «اگر به خواستة تغییر مردم توجه نشه خطر تغییرات خشونت بار افزایش پیدا می‌کند و جامعه ایران به سمت رویکردهای رادیکال حرکت خواهد کرد». »

از نظر فشارهای بین المللی رژیم در آستانة عبور از سه سرفصل زمانی تعیین کننده قرار دارد.

جلسة شورای امنیت در ۲۶ سپتامبر برای رسیدگی به دخالتهای منطقه یی رژیم یک روز پس از سخنان روحانی در مجمع عمومی
پایان مهلت اف ای تی اف در اول اکتبر برای انتقال رژیم از لیست خاکستری به لیست سیاه که پیامد آن آچمز کامل سیستم بانکی رژیم است.
مهمتر از اینها ۴ نوامبر، آغاز تحریمهای نفتی و بانکی رژیم که کارشناسی مثل زیباکلام آن را باعث بند آمدن نفس رژیم یا همان «خفگی اقتصادی که نظام به زانو درآمده را به پای میز مذاکره کشاند»، می دانند.
و حالا شرایط منطقه یی را هم که شرح اش رفت را به این وضعیت اضافه کنید ببینید رژیم چه حالی خواهد داشت. همه اینها در یک کلام نشانه های کاملا روشن است که از دوران پایانی خبر می دهند.

هیتئت تحریریه ندا- ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۸

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here