نا آرامی و خشم در بازار بزرگ تهران، ضربان قلب ایران

0
867
بازار تهران

تهران، ایران (آسوشیتدپرس) ۱۳سپتامبر ۲۰۱۸- فقط یک فروشگاه در میان هزاران فروشگاه در بازار بزرگ تهران می تواند تصویری ازتیره شدن شرایط در سراسر ایران همزمان كه تحریمهای آمریكا اعمال میشود را ارائه دهد.
یک فروشنده که می خواهد برای زندگی بهتر به اروپا برود، گلدان های خود را به یک مادر نشان می دهد که در حال حاضر در حال تلاش برای پرداخت قیمت جهیزیه ازدواج دخترش در میان فروپاشی ارزش ریال ایران است
یکی دیگر از فروشندگان با صدای بلند سیاست داخلی و فساد را بعنوان عامل مشکلات کشور سرزنش می کند. او در حال صحبت با خبرنگاران غر میزنند و لعنت میفرستند و حتی علیه دولت فریاد سرمیدهد.
در حالی که این تنها یک لحظه کوچک از یک ملت ۸۰ میلیونی است، نشان دهنده خطر پیش رو برای حسن روحانی رئیس جمهور نسبتاً مدره است. معامله هسته ای امضا شده او با قدرت های جهانی در حال حاضر تبدیل به طنابی در اطراف گردن او شده که سخت سران هم با خوشحالی آنرا تنگ میكنند .
انتظار میرود که بدتر از اینها در پیش باشد…
کیانا اسماعیلی، ۲۶ ساله، در حال خرید جهیزیه عروسی خود، گفت: “شرایط مشکل تر شده است، اما ما باید انتظاراتمان را پایین بیاوریم.”
برای قرن ها، بازار ایران، ضربان قلب زندگی اقتصادی و سیاسی این کشور بوده است. با اینکه بعضی اماکن در محله های مجلل تهران به مراكز خرید بزرگ غربی شباهت دارند، باز کوچه های باریک بازار بزرگ، مغازه های شلوع و نوازندگان سرگردان هنوز هزاران نفر را جمع می کنند…

اعتصابات در بازار ایران همچنین به رهبران سیاسی خدمت کرده است، بازاریان تهران با محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران مخالف بودند و از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹حمایت کردند ولی بعد دیدند که او با یک تئوکراسی شیعی جایگزین شد . اخیرا در ماه ژوئن معترضان بازار بزرگ تهران را بهم ریختند و مغازه داران را مجبور می کردند تا فروشگاه های خود را ببندند، که ظاهرا بدلیل افزایش قیمت دلار به ۹۰هزار ریال بود
با این حال، ریال در همین فاصله قیمت ریال به ۱۵۰هزار ریال در مقابل به ۱ دلار کاهش یافته است و بسیاری از پیش بینی ها کاهش باز هم بیشتری را قطعی میدانند ، زیرا ایالات متحده در اوایل ماه نوامبر مجددا تحریم های تصویب شده علیه صنعت نفت ایران را اعمال می کند. دولت ترامپ انکار می کند که با فشار اقتصادی به دنبال سرنگونی دولت ایران است، اما مقامات ایرانی می گویند که ارتباط بین این دو کاملا واضح است.
ترس از وضعیت اقتصادی کشور در روزهای اخیر بسیاری را به بازار بزرگ کشانده است تا بتوانند قبل از آنکه موجودی پول آنها کم ارزش تر نشده ، صرفه جویی کرده باشند
“مردم در حال خرید بیشتر هستند زیرا فکر می کنند آنها دیگر نمی توانند با قیمت های فعلی خریداری کنند. امید فرهادی، کارمند فروش ۲۵ ساله یک فروشگاه لوازم آشپزخانه، گفت: آنها نگران نوسان قیمت هستند. ”
“شما در این کشور ثبات قیمت ندارید. شب میخوابید و صبح می بینید یک شبه یک ماشین که ۱۰۰ میلیون ریالی شده ۱۴۰میلیون. ”
فرهادی گفت امیدوار است که به زودی به هلند مهاجرت کند. وی گفت که سایر ایرانیان جوان با استفاده از هر امکان مالی می خواهند کشور را ترک کنند، بدون اینکه خواهان زندگی در اروپا باشند. فرهادی فساد اقتصادی را علت عمده روابط ضعیف ایران با سایر نقاط جهان میداند.
علت اصلی این وضعیت، تصمیم رییس جمهور دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران است ، توافقی که در سال ۲۰۱۵ که در مقابل توقف غنی سازی اورانیوم ، تحریم های اقتصادی علیه ایران را محدود کرد. در حالی که سازمان ملل متحد بارها اعلام کرده است که ایران با این توافق نامه موافق است، اما ترامپ می گوید که او خواهان توافقی سخت تر است که برنامه های موشکی بالستیک ایران و سیاست خارجی آن را محدود کرده ، همچنین برنامه اتمی آن را به طور دائمی محدود کند.
در حالی که ایرانی ها از ترامپ بخاطر ممنوعیت سفر خود به آمریکا و خروج از توافق هسته ای دلخور هستند ولی ، بسیاری به همین خاطر از دولت خودشان خشگمین هستند زیرا علت این محدودیت ها را جریان دائمی پرونده های فساد اداری و مدیریت غلط مقامات میدانند.
همکاران فرهادی در مغازه او ، بر این باور بودند که مشکل اصلی دولت روحانی است. اقتصاد تحت کنترل دولت ایران که باعث افزایش نرخ بالا و تورم فزاینده است، همچنان با انتقادات زیادی مواجه است.

فروشنده علیرضا علی حسینی گفت،” نود درصد از مشکلات ما به دلیل جنگ و جدالهای داخلی است. من نمی دانم چرا ولی دولت و رهبر عالی اختلاف دارند. فقط ۵ تا ۱۰ درصد مسائل بخاطر آمریكا است…“

مادر اسماعیلی، زن جوانی که جهیزیه عروسیش را خرید می کرد، از او خواست که صحبت کند. اما او با احتیاط در مورد اینکه ایران در حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ با تحریم ها و فشارهای بین المللی روبرو شده است حرف زد و در رابطه با وضعیت اخیر، هیچ چیز جدیدی را نگفت.
مردانی که به سخنان او گوش میدادند پس از او شروع به صحبت کردند و بسیاری به او ناسزا گفتند . یک مرد در بازار، که بخاطر ترس از انتقاد به دولت خواست ناشناس بماند، با انتقاد شدید از کسانی که مسئول کشور هستند گفت، ” کسی مثل من، یعنی یک مرد جوان، اگر گرسنه باشم و شغلی نداشته باشم ، به دزد تبدیل خواهم شد. من به یک جنایتکار تبدیل خواهم شد. ”
در دیگر نقاط بازار، بعضی مانند مهدی رشید محمدزاده، حتی از ترامپ، دفاع می کردند او که خرده فروشی طلا و جواهر دارد گفت مردم در ترس از افت قیمت ریال مردم بشدت دنبال خرید طلاح هستند . او گفت: “هنگامی که ما با اوباما قرار داد بستیم ، طلا هرگز چنین ارزان نبود.” پرسیدم چی باعث آشفتگی اقتصادی شده، محمد زاده علت را مداخله پر هزینه ایران در سوریه عنوان کرد.، او گفت: ”این پول مردم است. ما هیچ كاری بدی نكرده‌ایم كه شایسته این وضعیت باشیم، اما آنها همه پول ما را به سوریه می فرستند.“

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here