«سرفه» مکانیزم و درمان ان

0
278

دستگاه تنفسی از قسمت های مختلف شامل دهان ، سوراخهای بینی ، حلق ،حنجره ، نای و ریه ها تشکیل میشود. این دستگاه کارش تبادل اکسیژن می باشد یعنی این که اکسیژن وارد ریه ها می شود و انیدرید کربنیک حاصل از سوخت ساز دستگاه تنفس را به بیرون هدایت می کند . اکسیژن ماده حیاتی برای سلولهاي بدن می باشد. .

مکانیزم سرفه چيست ؟

درمسیر راه های هوایی همچنانکه از اسمش مشخص است فقط هوا جریان دارد ( دم و بازدم) به همین دلیل هر ماده ای که غیر از هوا در این مسیر قرار بگیرد بصورت عکس العملی دستگاه تنفسی سعی می کند با مکانیسم سرفه آنرا به خارج از دستگاه تنفسی و راههای هوایی بیرون ببرد بنابراین سرفه برای دستگاه تنفس نه تنها بدنیست بلکه بسیار مهم است ودر افرادیکه دچار مشکلات عصبی ناشی از عدم کارکرد این مکانیزم می شوند علت خفگی انها در اثر ازکار افتادن مکانیزم سرفه ميباشد.

مکانیزم سرفه
عوامل موثر در بروز و گسترش بیماری های دستگاه تنفسی:

مثل همه ارگان های بدن راه های هوایی هم از تهاجم ویروس ها و میکروب ها در اما ن نیستند بویزه عوامل زیر دربروز این مساله نقش اساسی دارند . عمده بیماریهای مهم دستگاه تنفسی که به صورت همه گیر خودش را نشان می دهد بخصوص در اجتماعات ما بصورت زیر می باشد :
سرماخوردگی اولیه ، عفونت های گلو ، برونشیت ها و در بدترین آنها ذات الریه و ‌ذات الجنب . دومحور آخر را خیلی بندرت با آن مواجه ایم و عمده بیماران ما در سه محور اول قرار دارند. همه این ضایعات که ناشی از تهاجم ویروس یا میکروب است همراه با ضایعات التهابی هستند به همین دلیل پروسه بیماری طولانی تر می شود خیلی وقت بیماران از مرحله حاد عبورکرده اند ولی برای ماهها همچنان سرفه های خشک دارند علت این موضوع این است که عفونت مهار شده ولی ضایعات التهابی در مسیر تردد هوا در راههای هوایی همچنان باقی مانده وتابطورکامل حل شود زمان نیاز دارد که حتی از زمان بروز بیماری چندین برابر بیشتر است . عوامل بروز این بیماری ها بصورت مختصر به شرح زير است :

۱- تغییرات محیطی و آب و هوایی

منظور این است که هوای گرم و سرد و مرطوب با هم فرق دارند بخصوص برای زندگی ویروس و میکروب ها باید این شرایط مناسب باشند که بتوانند رشد و نمو نموده و تکثیر شوند به عنوان مثال آنفلوآنزا معمولا در فصول سرد و اساسا مناطق سردسیر قدرت رشد و نمو و تهاجم دارد یا عفونت های گوارشی معمولا در هوای گرم بیشتر دیده می شوند ‌.

۲- وضعیت افراد

جنس ،سن ، سیگار ی بودن ، وزن زیاد و مجموعه بیماریها و داروهایی که فرد استفاده میکند، همچنین توانایی افراد در برخورد با بیماری ها بسیار متفاوت است و هیچوقت دونفر با هم یکی نیستند.

۳- آلرژی

دربسیاری موارد آلرژی ها هم دخالت می کنند و مساله را چه بلحاظ تشخیصی و چه درمانی با مشکل مواجه می كنند بویژه وقتی که بیماران دچار آسم های آلرژیک هستند.

۴- اماکن

حضور بیماران در محیط های کار جمعی و کوچک و گستردگی بیماران دربین افراد سالم آنهم به مدت طولانی و… در گسترش بيماري تاثير گذار است.

پروسه طبیعی بيماري

بسته به اينكه بیماری کدام قسمت را گرفتار کرده باشد و عامل بیماری ویروس باشد یا میکرب فرق خواهد کرد مثلا وقتی بیماری فقط در ناحیه گلو متمرکز است زمان کمتری نیاز دارد تا خوب شود ولي زمانيكه در راههای هوایی تحتانی مثل کیسه های هوایی و برونش ها متمركز ميشود ،بطور عام از یک هفته تا دوماه بایستی برایش زمان در نظرگرفت . برای بهبودی ضایعات التهابی ناشی از بیماری اصلی هم معمولا به همان میزان وقت نیاز است . به همین دلیل وقتی از بیماران سوال می کنیم که چه مدتی است سرفه می کنی می گوید چندین ماه است درحالیکه بیمار از مرحله حاد عبور کرده و این که می گوید چندین ماه مرحله التهابی بیماری است و گرنه کسی نمی تواند چندین ماه تب داشته باشد و درعین حال کارش را انجام دهد مگر در موارد نادر مثل بيماران مبتلا به سل که در دهه های گذشته تعداد آن از تعداد انگشتان يك دست هم تجاوز نكرده است.

درمان های توصیه شده

بررسی های علمی برای درمان این بیماران توصیه می کنند که :
الف. درمان های علامتی براي بیماران یعنی این که اگر تب دارند تب بر ، اگرسرفه می کنند درمان ضدسرفه برای مهار سرفه و یا خلط آور ها و ..
ب. تا ده روز اول اساسا به هیج عنوان به بیمار آنتی بیوتیک داده نشود . مگر افرادیکه سابقه سرطان داشته باشند و یا بیماری های ناتوان کننده دارند که بدن آنها ضعیف بوده و براحتی می تواند تبدیل به یک بیمار ی جدی بشود
ج. مایعات گرم مثل چایی و سوپ و آش … استفاده کنند
د. افرادیکه آلرژی دارند درمان های ضد آلرژی استفاده کنند
ه. بعد از دوهفته اگر وضعیت بیمار به سمت بهبودی نرفت میتوان یک یا دو سری آنتی بیوتیک در دستور درماني بیماران قرار داد. بعداز اتمام این دوره اگر هنوز بهبودی حاصل نشد می توان آزمایشات خون، عکس ساده ریه و حتی کشت و آنتی بیوگرام خلط سینه را دردستور کار قرار داد .

پیش آگهی

ازآنجا که پارامتر های مختلفی در بروز و درمان بیماری دخالت دارند حتی بصورت چوب کبریتی و متساوی نباید انتظار داشت که همه افراد در یک زمانبندی مشخص زمانی علائمشان ظهور و دریک زمانبندی همه علائم فروکش کنند . در واقع هر کس دچار برونشیت می شود حداقل دوماه زمان نیاز دارد که بیماری فروکش کند تازه بعداز آنهم برای این که ضایعات التهابی کنترل شوند باز دوماه دیگر زمان نیاز است . و باید اجازه داد که بیمار با سرفه کردن راه های هوایی را تمیز نگه دارد .

نتیجه گیری :

همه بحث هایی که در سطور بالا به آن پرداختیم را می توان در محورهای زیر خلاصه کرد
– بیماری های تنفسی به هیچ عنوان نگران کننده نیستندو بسیاری از آنها خود بخود کنترل می شوند ونیازی به درمان دارویی ندارند.
– د رمان بیماری را باید بی شکاف برعهده پزشک گذاشت .
– برای بیمارانی که دچار برونشیت می شوند تا سه و حتی چهارماه باید وقت در نظرگرفت و با یک یا دومراجعه مساله بیمار حل نمی شود
– اساس درمان برای این بیماران درمان های علامتی و بسته به وضعیت هر فرد فرق می کند .
– براي جلوگيري از پخش ويروس مبتلايان بايد سرفه خود را بهر وسيله ممكن بپوشانند .

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here