عملیات نفوذ سیاسی ایران در اینترنت بزرگتر،مستمر و جهانی میشود-گزارش ویژه رویتر

0
579
ارتش سایبری ارگان نفوذ سپاه پاسداران در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی

لندن / واشنگتن (رویترز)  ۲۹ اگوست  ۲۰۱۸- رویترز اعلام کرد، یک عملیاتٍ نفوذٍ ایرانی برای هدف قراردادنٍ کاربران اینترنت در سراسر جهان ، که به طور قابل توجهی بزرگتر از آن چیزی است که قبلاً مشخص شده بود را کشف کرده، که شامل ،شبکه گسترده ای از وب سایت های ناشناس و حساب های رسانه های اجتماعی به ۱۱ زبان میباشد.
فیس بوک و دیگر شرکت ها در هفته گذشته اعلام کردند، چندین حساب رسانه های اجتماعی و وب سایت هایی را یافته اند که بخشی از یک پروژه ایرانی هستند، که مخفیانه بر افکار عمومی سایر کشورها ،تأثیر می گذارند.
تحلیلگران رویترز ۱۰ سایت دیگر و ده ها حساب رسانه های اجتماعی را در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و یوتیوب ، شناسایی کرده اند.
شرکت امنیت سایبری مستقر در ایالات متحده FireEye Inc و شرکت اسرائیلی ClearSky بر پایه بررسی یافته های رویترز، اعلام کردند ، شاخص های فنی وب سایت های تازه شناسایی شده و حساب های رسانه های اجتماعی که به اتحادیهٍ بین المللی رسانه مجازی یا IUVM نامیده میشد، قسمتی از همان کارزار،و بخشی از آن سایت هایی هستند که در هفته گذشته ،توسط فیس بوک، توییتر و و الفبای Inc ،بسته شده اند.
IUVM ،محتوای رسانه های دولتی ایران و دیگر رسانه ها یی که درراستای منافع دولت تهران است را به سراسر اینترنت منتشر میکند ، و اغلب، منبع اصلی اطلاعات را مخفی میکند ،که همان PressTV ایران، خبرگزاری فارس و تلویزیون المنار مربوط به گروه شیعه حزب الله مورد حمایت ایران میشوند.
PressTV، فارس، تلویزیون المنار و نمایندگان دولت ایران به درخواست ها، برای توضیحات، پاسخ نداده اند.
نمایندگی ایران در سازمان ملل در هفته گذشته ، اتهامات در رابطه با کارزار نفوذ ایران را ”مضحک“ خواند.
این شبکهٍ گسترده از اطلاعات گمراه کننده نشان می دهد که چگونه ،چندین گروه وابسته به دولت، برای اغفال کاربران و برنامه های ژئوپلیتیک خود، از رسانه های اجتماعی بهره می گیرند ، و این برای شرکت های فناوری بسیار سخت است که از دخالت سیاسی در سیستم عامل خود، محافظت کنند.

 ”بن نیمو“، Ben Nimmo یکی از کارشناسان ارشد آزمایشگاهٍ دیجیتال قضایی آتلانتیک ،که پیش از این ، برای فیس بوک ،کارزارهای گمراه کننده را تجزیه وتحلیل کرده بود، اعلام کرد که شبکه IUVM ، نشان دهندهٍ حجم و مقیاس عملیاتی ایران است.

نیمو اظهار داشت، ”این شبکه، تقویت کننده ای در مقیاس بزرگ، برای پیام های دولت ایران است و از طرف دیگر این موضوع، ساده بودن اجرای عملیاتٍ نفوذ آنلاین ، حتی در زمانی که سطح مهارت در آن کم است را نشان می دهد.
عملیات ایرانیها ، بر کمیت و نه کیفیت متکی بوده است ، اما سالها، این موضوع ، نادیده گرفته شد“.
”جی نانکارو“ Jay Nancarrow ، سخنگوی فیس بوک، اعلام کرد که، این شرکت همچنان در حال تحقیق در مورد حساب ها و صفحاتٍ مرتبط با ایران است و روز سه شنبه تعداد بیشتری از آنها را، بسته است.
وی گفت،”این یک تحقیقاتٍ مداوم است، و ما همچنان به دنبال پیدا کردن بیشتر آنها هستیم،و بسیار خوشحالیم که اطلاعاتی را که ما و دیگران در هفته گذشته به اشتراک گذاشتیم ، توجه بیشتری را به این نوع رفتار نامعتبر ، جلب کرده است“.

رویترز ،  شبکه  IUVM را که به زبانهای انگلیسی، فرانسوی، عربی، فارسی، اردو، پشتو، روسیه، هندی ، ترکی ،اسپانیایی ثبت کرده است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here