برایان هوک :‌ آنچه ما میگوییم با خواستهای تظاهرکنندگان ایرانی همراستا است

0
615
برایان هوک نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا

روز ۲۸ اوت ۲۰۱۸ برایان هوک نماینده ویژه برای ایران – رئیس گروه اقدام ایران –  در وزارت امور خارجه آمریکا یک جلسه سخنرانی و پرسش و پاسخ در بنیاد دفاع از دمکراسیها برگزار کرد. در متن زیر  ترجمه اساس سخنرانی آقای هوک از سایت بنیاد دفاع از دمکراسها از نظرتان میگذرد.

برایان هوک :‌ می خواستم از بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها(اف.دی.دی) نه تنها بخاطر میزبانی از من بلکه بخاطر کار عالی که شما انجام مید‌هید تشکر کنم. ما به بسیاری از تجزیه و تحلیل‌های بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها تکیه می‌کنیم؛ این نهاد بسیار مؤثر است و کارش عمیقا محتوایی است و در کاری که انجام میدهد پرحرارت است. همة آن چیز‌هایی که شما از یک بانک فکری انتظار آنرا دارید. و من و بسیاری از همکارانم در وزارتخارجه به کار و تجزیه و تحلیل‌های اندیشمندانة اف.دی.دی اتکاء می‌کنیم…
…….
ماهیت انقلابی و سرکوبگر رژ‌یم ایران و دیکته دیدگاهش در داخل و در خارج و اینکه چرا دولت ترامپ یک استراتژی جدید را در رابطه با ایران اجرا می کند. این مهم است که با این شروع کنیم که درک این نکته که رژیم ایران آخرین رژیم انقلابی روی زمین است و سال آینده می شود چهل سال که ایرانیها تحت یک دیکتاتوری مذهبی زندگی کرده اند… تحقق کامل این انقلاب در داخل و خارج، هدف نهایی این رژیم است.
در داخل ایران، تفکر انقلابی بصورت کنترل شدید اعمال می‌شود که تقریباً تمامی جنبه‌های رفتار اجتماعی را در بر می‌گیرد. من به حجاب اجباری اشاره کردم. سرکوب آزادی‌های مذهبی نیز بخشی از خصوصیت این رژیم است و دولت ترامپ مکرراً توجهات را بدان جلب کرده است. جهانبینی انقلابی بدین معنی است که رژیم هیچ ایده‌ای را در جامعة ایران که آنها را تهدید کند، نمی‌تواند تحمل کند…

ما از رنجی که اقلیت‌های مذهبی در ایران تحمل می‌کنند آگاه هستیم و برای آنها صدای خود را بلند خواهیم کرد. بخش آزادی مذهب وابسته به وزارتخارجه ماه گذشته التزام ما را در بلند کردن صدای خود برای تمامی کسانیکه در ایران مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و دفاع از حق آنها برای پرستش بیشتر نمود.
بلحاظ اقتصادی، سوء مدیریت اقتصادی رژیم کشور را در سراشیب سقوط قرار داده است. ارزش ریال طی سال گذشته بشدت پایین آمده، یک سوم جوانان ایرانی بیکار هستند، حالا یک سوم ایرانیان در فقر زندگی می‌کنند، حقوق پرداخت نشده به اعتصابات فراوان منجر شده است، کمبود سوخت و آب فراگیر است. و بجای بکارگیری ثروت تولید شده بواسطة برجام برای بهبود وضعیت مادی مردم، رژیم این ثروت را برای خودش برداشته است. و آنها این پول را برای جیب دیکتاتورها، تروریست‌ها و باندهای یاغی شبه نظامیان استفاده می‌کنند…
وضعیت بی‌جنب و جوش اقتصادی در کشور به میزان زیادی بخاطر نخبگان این رژیم است که شبیه مافیا در باجگیری و فسادش است. ۲ سال پیش ایرانیان به حق خشم‌شان فوران کرد وقتی که رسید پول‌هایی که درز کرد نشان داد که پول بسیار زیادی به حساب‌های بانکی مقامات ارشد دولتی رفته است.
دارائی لاریجانی، رئیس قوة قضائیة ایران که ما در ماه ژانویه بخاطر نقض حقوق بشر تحریمش کردیم، لااقل ۳۰۰میلیون دلار ارزش دارد، که به یمن اختلاس پول عمومی و ریختن آن به حساب بانکی خودش است. سالیان، آخوندها خودشان را در لباس مذهب پیچیده‌اند و مردمی را که بی‌خبر بوده‌اند چاپیده‌اند. بدین خاطر است که تظاهرکنندگان در ایران در رابطه با رژیم شعار می‌دهند که شما ما را به اسم دین غارت کرده‌اید.
یک آیت الله که میلیونها دلار ثروت دارد به سلطان شکر معروف است که سوبسید شکر که با آن مصرف کنندگان داخل را کم می کند در حالیکه بازار را با شکر وارداتی اش پر می کند. این نوع فساد باعث می شود که خیلی از ایرانیها از کار بیکار شوند…
….
رهبر عالی خامنه‌ای یک صندوق سرمایه‌گذاری به ارزش ۹۵ میلیارد دلار دارد. او تلاش دارد آنرا مخفی دارد ولی او از آن بعنوان پول غیرقانونی برای سپاه پاسدارانش استفاده میکند.

در ایران دیگر زمان انقلاب ۱۹۷۹ نیست. آیت الله تئوکراتیک می تواند هر روز و هر شب شعار مرگ بر اسراییل و مرگ بر آمریکا سر بدهد این در حالیست که ظریف وزیرخارجه ایران از یک دانشگاه آمریکا دکترا گرفته است. ولایتی مشاور ارشد رهبر عالی، ولایتی در یک دانشگاه دیگر آمریکا تحصیل کرده است…. اینها توهماتی را ایجاد می کند…
….
بلحاظ بین‌المللی، هر چند من آنقدر وقت ندارم که همة تخریب و بی‌ثباتی که رژیم طی ۳۹ سال ایجاد کرده را برشمرم، ما می‌توانیم تأثیرات تفکر انقلابی را در سراسر خاورمیانه و حتی جهان ببینیم. توافق اتمی بر این فرض استوار بود که ایران بمرور مدره خواهد شد و اینکه بصورت کاتالیزور عمل خواهد کرد تا ایران به نرم‌های بین‌المللی ملتزم باشد. اما کماکان ایران به حوثی‌ها موشک‌هایی را میدهد که به سوی ریاض شلیک می‌کنند، ایران هنوز از به حماس تدارکات میدهد و از حملات حماس به اسرائیل حمایت می‌کند، و ایران هنوز جوانان افغان، عراقی و پاکستانی را عضوگیری می‌کند تا در سوریه بجنگند و در آنجا کشته شوند…

در ماه ژوئیه، یک دیپلمات ایرانی مستقر در وین بخاطر دادن مواد منفجره به تروریست‌ها که دنبال بمبگذاری در یک گردهمایی سیاسی در پاریس بودند، دستگیر شد. در حالیکه رژیم تلاش دارد اروپا را متقاعد سازد که در توافق اتمی باقی بماند، بصورت مخفیانه طرح حملات تروریستی را در قلب اروپا می‌ریزد.

ما با شنیدن اخبار امروز صبح قوت قلب گرفتیم که متحد بزرگ ما فرانسه، بصورت نامحدودی تمامی سفرهای دیپلماتیک غیرضروری به تهران را بخاطر نقش ایران در این توطئه معلق کرده است. این از آن جنس اقداماتی است که پرزیدنت ترامپ و وزیر پمپئو از آن استقبال می‌کنند. ما فرانسه را بخاطر این گام تحسین می کنیم و امیدواریم اقدامات بیشتری توسط تمامی کشورها برای حفاظت از امنیت خودشان صورت گیرد.
و در ادامة این موضوع، آمار جالبی در اینجا دارم. ایران سالانه ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان می‌دهد. ایران حداقل ۱۶ میلیارد دلار خرج دست نشاندگانش در سوریه، عراق و یمن کرده است. ایران تاریخاً بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال به گروه‌های فلسطینی، از جمله حماس و جهاد اسلامی فلسطین، داده است. ایران حداقل ۴ و ۶دهم میلیارد دلار اعتبار به سوریه داده است. قابل پیش بینی است که مردم ایران بیزار از سرکوبی توسط این رژیم هستند، وضعیت وخیم اقتصادی، ماجراجویی های خارجی، فساد، غارت منابع کشور با شرکت در منازعات خارجی و کمپین خشونتی که رژیم ایران در خارج دنبال می کند. بنابر این است که مردم ایران به خیابانها آمده و شعار می دهند سوریه را رها کن فکری بحال ما کن. یا مردم گدایی می کند ملا خدایی می کند…

اولین بخش کارزار فشار روی ایران، تحریم‌هاست. ما ۱۷ دور تحریم مرتبط با ایران را اعمال کرده‌ایم. و ۱۴۴ شخص و موجودیت مرتبط با ایران را تحریم کرده‌ایم. این شامل ۶ دور نامگذاری فقط بعد از تصمیم ماه مه رئیس جمهور برای خروج از برجام است. هدف از تحریم‌های تهاجمی وادار کردن ایران به تصمیماتی ساده اما سخت است که سیاست‌هایش را که باعث تحریم‌ها شده را متوقف کند و یا ادامه دهد. رهبران رژیم باید با تبعات دردناک خشونت‌هایشان، تصمیمات بدشان و فسادشان روبرو شوند. ..
ادامه تحریمها از ۵ نوامبر شروع می شوند ما در نظر داریم واردات جهانی نفت خام از ایران را تا ۴ نوامبر به صفر برسانیم. ..
….
بخش دیگری از کارزار حیاتی ما تعهد وزیر به افشای بیرحمی‌های رژیم و ایستادن در کنار مردم ایران است. همچنانکه وزیرخارجه در سفر خود به کتابخانة ریگان انجام داد، او به تعامل با ایرانیان در خارج کشور چه در آمریکا و چه در سراسر جهان ادامه خواهد داد. کارزار فشار ما به افشای جریان درآمدهای کثیف رژیم ، فعالیت‌های شریرانه، و معاملات شیادانه در جهت منافعش و سرکوبش ادامه خواهد داد. …
…..
آنچه ما می‌گوئیم هم راستا با چیزهایی است که تظاهرکنندگان در ایران می‌گویند و نهایتاً هدف ما رسیدن به ۱۲ خواسته‌ای است که وزیر پمپئو در ماه می مشخص کرد.

یکم، ایران باید به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک گزارش کامل در مورد ابعاد نظامی برنامه اتمی خود را تحویل بدهد …
ایران بایستی حاکمیت دولت عراق را محترم بشمارد و خلع سلاح شبه نظامیان شیعه را شروع کند و آنها را به ارتش ادغام نماید[آقای کوک دوازده خواسته را برمیشمرد]، ایران بایستی حمایت نظامی خود را از شبه نظامیان حوثی قطع کند و در جهت یک راه حل صلح آمیز در یمن حرکت کند. ایران بایستی تمامی نیروها تحت امر ایران در سوریه را بیرون بکشد.
ایران همچنین بایستی حمایت از طالبان و سایر تروریستها در افغانستان و منطقه را دست بردارد.
… اینها بنظر یک لیستی طولانی می رسد.ایران این لیست را بوجود آورده است.
…….
هدف بزرگ کارزار فشار ما این است که این رژیم را وادار کنیم که از همه این اقدامات شرورانه دست بردارد و وارد یک توافقنامه جدید با ایالات متحده شود که به هر کدام از این ۱۲ زمینه می پردازد. رئیس جمهور ترامپ خواهان این است که متحدین و شرکای ما در کارزار ما با ما همراه شوند. بسیاری کشورهای دیگر درک مشترکی از تهدیدی که ایران فراتر از آرزوهای هسته ای اش ایجاد میکند، دارند. این در مذاکرات من با متحدین و شرکایمان پیش از اینکه رئیس جمهور از توافقنامه خارج شود، روشن بود. ما خواهان این هستیم که کشورهای بیشتری در مقابله با طیف کاملی از رفتار مخرب و بی ثبات کننده ایران به ما بپیوندند. با توجه به سطح رفتار مخرب ایران در هر قاره، ما میدانیم که آنها آماده اند که ایران برای اولین بار در ۴۰ سال مانند یک کشور معمولی رفتار کند. امنیت مردمشان این را میطلبد. در پایان جا دارد که آنچه آیت الله خمینی در سالهای تبعیدش در پاریس گفت را یادآوری کنم. وی در سال ۱۹۷۸ گفت که پایه های یک جمهوری اسلامی این است و من نقل قول میکنم، ”حفاظت از آزادی مردم، و مبارزه با فساد.“ و این الان به چه نقطه رسیده است. بر اساس شواهد موجود به وضوح رژیم ایران هیچ کدام از این دو را محقق نکرده است. این رژیم عمیقا ریاکار است. آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۸ همچنین گفت که ایران آینده ”یک دولتی را سر کار خواهد آورد که بر مبنای عدالت و انصاف برای همه اقشار وطنمان باشد.“ مردم ایران ۳۹ سال بعد همچنان منتظرند. به مردم ایران امروز در خیابانها نگاه کنید، با استفاده از عبارت آیت الله، همه اقشار دست به اعتراض می زنند. (تشویق حضار) آیت الله خمینی وعده عدالت و انصاف را داد، معترضین میدانند که این یک رژیم فاقد عدالت و انصاف است که وعده هایش را عملی نکرده است. از آنهایی که از گذاشتن حجاب خودداری میکنند، بپرسید که آنها چقدر عدالت و انصاف تجربه میکنند. نهایتا وزیر پمپئو و رئیس جمهور ترامپ به استراتژیمان مبنی بر فشار بر رژیم، بازداشتن رفتار بد و حمایت، حمایت قوی از مردم ایران کاملا متعهد هستند. و ما امیدواریم که النهایه برای رژیم روشن خواهد شد که تغییر رفتارش و دستیابی به یک توافق که به تمامیت نگرانهای ما بپردازد بهترین گزینه برای حرکت به جلو است. چیزی کمتر از امنیت مردم آمریکا و آینده روشنتر برای مردم ایران در خطر نیست.

با تشکر.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here