باسکرویل ، معلم جوان آمریکایی که جانش را فدای آزادی مردم ایران کرد

0
908
تبریریان در قدردانی از فداکاری باسکرویل قالیچه ای مزین به عکس او بافته و به مادر او تقدیم کردند
به مناسبت ۱۴ مرداد سالروز پیروزی انقلاب مشروطیت ایران

روز ۱۹ آوریل ۱۹۰۹ در گرما گرم نبرد بین مشروطه خواهان تبریز از یک سو و مدافعین استبداد محمدعلی شاهی از سوی دیگر  فرمانده جوان و موبور یگان  ۱۵۰ نفره رزمندگان آزادی که  فقط ۹ روز از تولد ۲۴ سالگی او می‌گذشت، به ضرب گلوله‌ی قزاقان محمدعلی شاه از پا در آمد.

او هوارد باسکرویل معلم ۲۳ ساله آمریکایی بود که  در پاییز ۱۹۰۸ به دعوت مدرسه مموریال تبریز برای تدریس تاریخ به ایران آمده بود . ورود او به ایران مقارن با استبداد صغیر محمد علی شاه قاجار و  به توپ بستن مجلس شورای ملی به دست قزاقان حکومتی بود که به این ترتیب اساس مشروطه را برچیده شد.

باسکرویل در مدرسه مموریال تاریخ عمومی درس می‌داد، اما به خواست شاگردان مدرسه و اولیای مدرسه از جمله مرحوم شریف‌زاده تدریس حقوق بین‌الملل را نیز بر عهده گرفت. در همان دوران مردم تبریز به رهبری ستارخان و باقرخان برای بازگرداندن  مشروطیت به پاخاستند و در ادامه  این حوادث دسته‌ای در تبریز به نام فوج نجات تشکیل شد. باسکرویل که دوره  سربازی را در آمریکا دیده بود، به قول خودش به جای تدریس تاریخ مردگان تصمیم گرفت مشق نظامی به جوانان بیاموزد و پس از آن نیز فرماندهی فوج نجات را برعهده گرفت.

باسکرویل در  روز دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۲۸۸ در نبرد سنگین «شام غازان» که بین فوج نجات و نیروهای مشروطه خواه از یک سو، و قزاقان حکومت استبدادی از دیگر سو درگرفت، براثر شلیک گلوله‌ای به سینه‌اش در دم جان باخت.

پس از پیروزی انقلاب مشروطه، تبریزیان در قدرشناسی از فداکاری هوارد باسکرویل ، قالیچه ای با نقش عکس او بافتند و به مادرش تقدیم کردند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here