تاریخچه تروریسم دولتی رژیم ایران در اروپا

0
465

 -سایت ریل کلیر دیفنس- ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۸ – نوشته توبی درشوویتس و بنجامین واینتال  شبکه قوی جاسوسی و ترور رژیم ایران در اروپا از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ تا حد زیادی بدون وقفه عمل کرده است. دولتهای اروپایی افراد تروریست را دستگیر و زندانی کرده اند ولی در بازداشتن تهران ناکام مانده اند بخاطر اینکه آنها فقط مجریان را مجازات میکنند نه رژیمی که فرامین ترور را صادر میکند.
دادستانهای آلمانی اتهام توطئه برای ارتکاب قتل را علیه اسدالله اسدی که یک دیپلمات ایرانی مرتبط به وزارت اطلاعات تهران است، ثبت کرده اند. اسدی مزدورانی استخدام کرد تا در یک گردهمایی در پاریس بمب گذاری کنند ولی پلیس قبل از عملی کردن حمله آنها را دستگیر کرد.

اکنون سوال این است که آیا دولتهای اروپایی تهران را به شیوه هایی مورد حسابرسی قرار خواهد داد که علامت هیچ گونه تحملی برای تروریسم تحت حمایت دولت بدهد. تا امروز هیچ دولت اروپایی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع نکرده است یا قراردادهای تجاری را متوقف نکرده است.
اسدی ظاهرا یک زوج بلژیکی ایرانی تبار را استخدام کرد تا مواد منفجره در یک گردهمایی ۲۵ هزار نفره در پاریس که توسط یک گروه اپوزیسیون تبعیدی ایرانی سازماندهی شده بود، کار بگذارد. پلیس بلژیک این زوج را با ۵۰۰ گرم مواد منفجره تی ای تی پی و یک چاشنی پیدا کرد.
سخنرانان در کنفرانس پاریس شامل شهردار سابق نیویورک رودی جولیانی و رئیس پیشین مجلس نمایندگان نیوت گینگریچ می شدند.
جدیت اتهامات دولت اتریش، که اسدی اعتبارنامه اش را به این کشور داده، را برانگیخت که از سفیر ایران در وین درخواست کند که ”مصونیت دیپلمات ایرانی را بردارد.“ مدت کوتاهی بعد از این هلند اعلام کرد که دو دیپلمات ایرانی را به دلایل نامعلوم اخراج کرده است.
بعید است که چنین سیخونک زدنهایی روی محاسبه ایران وقتی که بررسی میکند که فرمان حمله بعدی را بدهد، تأثیر بگذارد. بر عکس اگر دولتهای اروپایی در زمانی که اقتصاد ایران عمیقا آسیب پذیر است تهدید به اعمال تحریمهایی می کردند، ممکن بود تهران مجبور میشد که در مورد استراتژی خود تجدید نظر کند.
در حالیکه حمله شکست خورده پاریس یکی از گستاخانه ترین نمونه های جنایت و تروریسم ایران در این قاره در سالهای اخیر است، دولتهای اروپایی فعالیتهای غیر قانونی زیادی را گزارش کرده اند. در اکتبر ۲۰۱۷ وزیران دفاع، امور خارجه و تجارت خارجی هلند نامه ای به پارلمان کشور فرستادند و در آن آمده بود، ”تکنولوژی هلند در برنامه های سلاحهای کشتار جمعی و وسیله حمل آن در ایران، پاکستان یا سوریه مورد استفاده قرار گرفته.“
در ماه مارس ۲۰۱۷ یک دادگاه برلین حیدر سید نقفی، یک شهروند پاکستانی، را بخاطر جاسوسی از جانب آژانس اطلاعات ایران ”بر علیه آلمان و یک کشور دیگر عضو ناتو“ به چهار سال زندان محکوم کرد. به گفته مقامات آلمانی اقدامات سید نقفی یک ”نشانه روشن تلاش ترور بودند.“
سید نقفی پیش از دستگیری اش روی پروفسور تجارت فرانسوی – اسرائیلی دیوید رواچ جاسوسی میکرد و تعقیب و مراقبت سازمانهای طرفدار اسرائیل و یهودی در آلمان را انجام میداد.
تلاشهای جاسوسی و ترور سال پیش همه آن تلاشها در یک دهه گذشته را منعکس میکند. بین سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۱۷ مطابق گزارش دولت آلمان مقامات تحقیقات جنایی ۲۲ مورد از جاسوسی ادعایی ایران را انجام دادند. طی همین مدت زمان فعالیت جاسوسی روسیه مشمول ۲۷ تحقیقات شد.
یکی از مرگبارترین حملات ایران در آلمان، نمونه خوبی است که نشان میدهد چگونه تهران از حسابرسی فرار میکند. در سال ۱۹۹۲ دولت ایران دستور اعدام مخالفان کرد در رستوران یونانی میکونوس در برلین را صادر کرد. یک دادگاه آلمان حکم داد که رژیم مسئول قتل سه رهبر کرد ایرانی و مترجمشان بود. قاضی فریتهوف کوبش در نتیجه گیری محاکمه اعلام کرد: ”رهبری سیاسی ایران دستور این جنایت را صادر کرد.“ و افزود، ”آنها این تصمیم را گرفتند به منظور اینکه یک صدای مخالف را ساکت کنند. این یک اقدام رسمی تسویه است که بدون قضاوت دستور آن داده شده.“
دادستان برلین تقصیر را مستقیما به گردن رئیس جمهور وقت ایران علی اکبر هاشمی رفسنجانی و رهبر عالی علی خامنه ای انداخت. بین سالهای ۱۹۷۹ و ۱۹۹۴ به گفته سیا ایران تلاش کرد بیش از ۶۰ نفر در اروپا ترور کند منجمله چند نفر در آلمان. با این حال آلمان فقط سفیرش را برای مشاوره فراخواند و چهار دیپلمات ایرانی را اخراج کرد. ایران با همین اقدام دیپلماتیک تلافی کرد.
صدر اعظم آنگلا مرکل قاتلین میکونوس را به رغم اینکه آنها احکام حبس ابد گرفته بودند در سال ۲۰۰۷ آزاد کرد. به محض برگشتن به کشور مجرم ایرانی کاظم دارابی توسط مقامات ارشد وزارت خارجه مورد استقبال قرار گرفت. رژیم یک مرسدس و جایزه نقدی به مجرم دیگر که قبل از دستگیر شدن فرار کرده بود، اعطا کرد. همزمان بسیاری کشورهای اروپایی روابط دیپلماتیک را با ایران قطع کردند تا فقط چند ماه بعد مجددا آن روابط را برقرار کنند. و آلمان به نظر نمی آید که حکم دستگیری بین المللی خود که هنوز موجود است علیه وزیر اطلاعات وقت علی فلاحیان بخاطر صدور دستور حمله را پیگیری کرده باشد.
بعد از تازه ترین توطئه برای بمب گذاری در کنفرانس در فرانسه، یک مقام اظهار نظر کرد که ”اگر ایران بتواند در پاریس حمله بمبگذاری طراحی کند آنها میتوانند هر جای دنیا حملاتی طراحی کنند.“ در واقع ایران همین کار را میکند و اغلب با معافیت از مجازات.
اتریش درگیر مماشات مشابه با تهران بوده است. در سال ۱۹۸۹ مأمورین مظنون ایرانی در وین رهبر کرد ایرانی عبدالرحمن قاسملو را ترور کردند. با اینکه یک رد روشنی وجود داشت که به سفارت ایران راه می برد، اتریش تروریست مظنون که قتل را انجام داد آزاد کرد که در بحبوحه یک معامله تسلیحاتی با ایران اتفاق افتاد.
با توطئه جدید بمبگذاری ایران در اروپا، کشور واقع در کوههای آلپ بهترین فرصت برای فرستادن پیام به تهران را از دست داد. تنها سه روز بعد از دستگیری اسدی، رهبران اتریش از رئیس جمهور ایران حسن روحانی در وین استقبال کردند. به جای اینکه دیدار وی را لغو کنند آنها یک گارد احترام نظامی فراهم کردند.
علاوه بر این اتاق بازرگانی اتریش یک پلاتفرمی به روحانی ارائه داد تا روابط تجاری بین دو کشور را افزایش دهد.
اگر چیزی تغییر نکند، ایران ترورهای بیشتری در خاک اروپا انجام خواهد داد. به جای این، آخرین توطئه بمبگذاری ایران باید اروپا را تکان میداد تا اختلافات خود با آمریکا را حل و فصل کند و دست به یک کمپین جامع فشار بین المللی بزند که ایران را وادار کند تا شبکه تروریسم، جاسوسی و قتل خود را تعطیل کند.

————————————————————————-
درباره نویسندگان مقاله: توبی درشوویتس نائب رئیس ارشد برای روابط دولتی در بنیاد غیر حزبی دفاع از دمکراسیها است و بنجامین واینتال در این بنیاد یک عضو محقق است.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here