ایران یک اخلاگر و برهم زننده بالقوه بازار نفت است

با بی ثباتی که در خیابانها هست یک انقلاب و تغییر رژیم میسر شده است

0
376
صحنه ای از تظاهرات مردم تهران علیه فساد و نابسامانی اقتصادی

فایننشال تایمز، ۱۶ ژوییه۲۰۱۸ – بقلم نیک باتلر(استاد و مدیر موسسه سیاست صلح در کینگ کالج لندن) – شماری از خوانندگان نکته درستی گفته اند که یک اخلال بالقوه سوم، امکان یک انقلاب در ایران علیه انقلاب اسلامی و ملاها وجود دارد.
تا همین اخیرا چنین انقلابی خارج از تصور می نمود. چرا که رژیم جای خودش را محکم کرده و بنظر می رسیده بقای خود را در مواجهه با تحریمهای جدید که توسط آمریکا اعمال می شوند حفظ کند.
صادرات نفت ممکن است افت کند و همچنان این وضعیت ممکن است ادامه یابد زیرا که برای تجارت قاچاق نفت کاهش قیمت نفت را ایجاب می کند اما انقلاب اسلامی کوتاه نمی آید.
با اینحال عوامل موثر بنظر می رسند که تغییر کرده اند و حداقل دو خریدار نفت، ایران را در لیست مانیتور بحران خود قرار داده اند.
این اول بخاطر تضاد اجتماعی بر عرضه و تقاضای نفت است و دوم که اهمیتش کمتر نیست زیرا ایران یکی از زمینه های معدودی در جهان است که صنعت نفت و گازش بلحاظ ذخایر موجود و کم هزینه بودن اکتشاف و استخراجش مطمئن است.
ایران رسما ۱۵۰میلیارد بشکه ذخیره نفت و ۱۱۸۰ تن مکعب گاز طبیعی تایید شده دارد با اینحال زمینه های زیادی هست که باید اکتشاف شوند. حجم ذخایر قابل استخراج ممکن است بسا بسا بیشتر باشد.
چهل سال قبل در این تابستان، پروسه آماده سازی برای انقلاب شروع شده بود ایران در آشوب اعتصابات و اعتراضات خیابانی بود و راهپیمایی های چهل روزه به یاد اعتراض کنندگانی که کشته شده بودند بطور منظم برگزار می شد.
اما با دیدن این صحنه ها در آن زمان در لندن، به یاد ندارم کسی به ذهنش زده بود که شاه در چند ماه آینده ساقط می شود و یک آیت الله(روح الله خمینی) که در بیرون ایران کمتر شناخته بود از پاریس برای گرفتن قدرت به ایران می آید.
وقایع به ندرت، خود را تکرار می کنند اما یک بی ثباتی مشابه در خیابانها به دلیل اقتصادی لرزان و تورمی فزاینده، اکنون آشکار شده است.
طی هفته های اخیر، مغازه داران در قلب اقتصاد مدنی در تهران و سایر جاها پیوستن به مردم در اعتراضات را شروع کرده اند. رژیم مهاجم و تهدید کننده است اما هر کسی که اخیرا در تهران بوده تایید می کند که متابعت از مقررات سفت و سخت مذهبی به حداقل رسیده است.
رسانه های بین المللی قابل دسترسی هستند، مقررات منع عبورومرور بطور گسترده یی نقض می شود و نوشیدن مشروبات الکلی بسادگی در دسترس است.
آیت الله ها بطور گسترده یی چشمشان را عمدتا به این مشکلات بسته اند اما نمی توانند ضعف اقتصاد را نادیده بگیرند که الان در حال حاد شدن است.
در حال حاضر تورم در ایران رسما ۲۲ درصد است اما بواقع ممکن است بسا بالاتر باشد.
بیکاری رسما ۳۵ درصد است که البته در میان قشر جوان بسا بالاتر است. ارزش ریال طی سال گذشته ۵۰درصد سقوط داشته است و سرمایه گذاری بین المللی در حال افت است.
کمپانیهای غربی ممکن است مایل به دیدن اعمال قدرت خارجی آمریکا بر تحریمها نباشند اما وکیلانشان نمی گذارند آنها ریسکهای مربوطه را نادیده بگیرند. در بخش نفت، رشد تولید که بعد از توافق اتمی دیده می شد حالا متوقف شده است.
تولید نفت که مستمرا فزاینده بوده در ماههای اخیر در ۳ میلیون بشکه و ۸ دهم بشکه در روز درجا می زند.
تحریمهای افزوده بر ایران ممکن است صادرات نفتش را به یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد که بیش از یک سوم صادرات فعلی خواهد بود گرچه باز هم بستگی به خریداران نفت ایران بعد از تحریمها دارد که چه واکنشی نشان بدهند.
اما از آنجا که بیش از ۵۰ درصد درامد صادرات ایران از بابت صادرات نفت تامین می شود، این زیانی جدی خواهد بود و شاید برای وادار کردن یک ضعیف که پای میز مذاکره بیاید کافی می باشد.
سوال این است که آیا دونالد ترامپ با فرم جدید کلمات حول توسعه قدرت اتمی قانع است یا اینکه هدف واقعی رئیس جمهور آمریکا تغییر رژیم است.
حالت اول امکانپذیر است و حالت دوم بنظر نزدیکتر به واقعیت است و ممکن است منازعه یی باز و درگیری های آشکار در داخل کشور را ایجاد کند.
همه اینها یعنی مسیر برای بازار نفت سنگلاخیست. از دست دادن عرضه نفتی فشاری بالا بر عربستان وارد می کند تا تولید خود را افزایش دهد تا کمبود حاصله از افت صادرات ایران را جبران کند.
گمانه زنیها شاید زیاد باشد اما بنا به قضاوت تاریخ، چنین فواصلی از بی ثباتی فشرده، چندان به درازا نمی کشد…
چهل سال قبل انقلاب در ایران قیمت نفت در دسامبر۱۹۷۹ را به بشکه یی ۱۰۰ دلار رساند.
اما این صعود ناگهانی به دو سال نکشید که تولیدات ازسر گرفته شد و قیمتها افت کرد.
چشم انداز بی ثباتی در ایران احتمالا در قیمت فعلی نفت به حساب نیامده است…
تغییر رژیم در تهران ممکن است درب را برای تجدید سرمایه گذاریها در ایران بگشاید و به مرور زمان حجم قابل توجهی از صادرات به ایران باز شود.
مانند همیشه، بی ثباتی اوضاع و گمانه زنیها مدتی طولانی در یک جهت حرکت نمی کنند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here