گسترش تظاهرات همزمان با افزایش تحریمها علیه رژیم ایران

0
388
تظاهرات مردم خرمشهر علیه بی آبی

وب سایت وال استریت ژورنال در سرمقاله روز ۳ ژوئیه خود  وضعیت اجتماعی و اقتصادی ایران را بررسی کرده است . در این گزارش آمده است :

بعد که از آنكه رژیم تظاهرات سراسری بخاطر افول اقتصادی و فساد سراسری در كشور را سرکوب کرد, دوباره ایرانی‌ها در خیابان‌ها در حال اعتراض هستند. فوران‌های دوره‌ای نشانة نارضایتی است و در حالیكه فشار حاصله از تجدید تحریم‌های آمریكا افزایش می‌یابد, این فوران‌ها می‌توانند گسترش یابند.

آخرین ناآرامی این آخر هفته در شهر جنوب‌غربی خرمشهر بود كه بدنبال خروج مایع قهوه‌ای رنگ از شیرهای آب شروع شد… همچنین تظاهرات در شهر آبادان كه در آن نزدیكی است رخ داد.

تظاهرات‌‌های آخر هفته بخشی از روند وسیع‌تر نارضایتی نسبت به حكومت دینی در تهران است. در ماه‌های دسامبر و ژانویه, تظاهرات در بیش از ۱۰۰ شهر بخاطر تورم, بیكاری و اختلاس فوران كرد. زنان دست به اعتراض بر سر حجاب زدند و حجاب‌های خود را پاره كردند. در ماه مارس كشاورزان در استان اصفهان در مركز ایران بخاطر خشكسالی طولانی دست به تظاهرات زدند. در ماه مه, كامیونداران دست به یك اعتراض سراسری زدند تا نسبت به حقوق راكد و افزایش هزینه‌ها اعتراض كنند…

بعد از اینكه ارز در بازار سیاه به حد ۹۰۰۰۰ ریال در مقابل هر دلار رسید, تظاهركنندگان ماه گذشته به بازار بزرگ تهران هجوم آوردند. در حالیكه تجار و بانك‌ها انتظار دوران سخت‌تری را در دسترسی به دلار می‌كشند, ریال از آخر سال ۲۰۱۷ تا كنون تقریباً نیمی از ارزش خود را از دست داده است. اقتصاددان استیو هنك تخمین می‌زند كه تورم به ۱۲۶٪ رسیده است.

در ماه اوت خزانه‌داری آمریكا قصد دارد تحریم‌ روی طلا و دیگر فلزات با ارزش, معاملات دلار آمریكا, تجارت در قروض دولتی ایران, و اتوموبیل را مجدداً برقرار كند. در ماه نوامبر, تحریم‌های آمریكا روی بنادر, كشتی‌سازی, نفت, انرژی, بیمه و غیرو برقرار می‌شود…

روحانی روز سه‌شنبه تهدید کرد كه جریان نفت از كشورهای همسایه در خاورمیانه را بهم خواهد زد اما چنین كاری منجر به دخالت آمریكا خواهد شد تا جریان نفت را از تنگه هرمز حفظ كند. در حالیكه یك بشكه نفت هم اكنون نیز تقریباً ۷۵ دلار است, آمریكا خواهان افزایش قیمت نفت نیست. اما اگر ایران نخواهد رفتار مهاجم خود را عوض كند, تهدیدات برایش بسا بیشتر است چرا كه از دست دادن کنترل سیاسی در داخل ایران اصلا دور از انتظار نیست..

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here