پارلمان کانادا ، لیست گذاری تروریستی سپاه پاسداران را تصویب کرد

پارلمان کانادا با اکثریت آرا خواستار توقف مذاکره با ایران برای از سرگیری مناسبات دیپلماتیک شد.

0
395
جلسه مجلس عوام کانادا

پارلمان کانادا روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن طرح پایان دادن به مذاکره با ایران برای از سرگیری مناسبات را با اکثریت آرا تصویب کرد

بر اساس همین طرح  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی افزوده شد .

این طرح توسط نماینده گارنت گینویس از حزب محافظه‌کار به پارلمان ارائه شده بود . پیش بینی میشد که این طرح از حمایت حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو برخوردار نشود.

رای‌گیری برای این طرح در پارلمان کانادا نخست با قیام نمایندگان محافظه‌کار مورد تایید قرار گرفت و جالب توجه اینکه  جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نخستین نماینده حزب لیبرال بود که با قیام خود از این طرح پشتیبانی کرد. جاستین ترودو پس از توافق اتمی میان ایران و گروه ۵+۱ اعلام کرده بود که کانادا آماده برقراری روابط دیپلماتیک با تهران است.

روزنامه «تورنتو سان» با اظهار شگفتی از حمایت جاستین ترودو از این طرح نوشت، ماه گذشته جناح لیبرال در سنا باعث ناکامی طرح مشابهی شد و محافظه‌کاران در  پارلمان کانادا انتظار نداشتند که لیبرال‌ها از این طرح حمایت کنند.

کانادا در زمان دولت محافظه‌کار استیون هارپر در سال ۲۰۱۲ روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد. جان بِرد، وزیر خارجه  وقت کانادا، با اشاره به برنامه «ناشفاف هسته‌ای و کمک‌های تسلیحاتی ایران به سوریه»، گفته بود: جمهوری اسلامی در دنیای امروز «بزرگ‌ترین خطر برای صلح و امنیت جهانی» است.

 به دنبال توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی (برجام)، در سال ۲۰۱۵، و  پس از پیروزی حزب لیبرال در انتخابات پارلمانی کانادا و روی کار آمدن دولت جاستین ترودو، دولت وی اعلام کرد آماده برقراری مجدد روابط دپیلماتیک با جمهوری اسلامی است. ​

گارنت گینویس با استقبال از رای پارلمان کانادا گفت، دولت اکنون می بایست خواست پارلمان را اجرا کند

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here