آشنایی با اوین، زندانی که در لیست تحریمهای آمریکا قرار گرفت

گذری بر تاریخچه زندان اوین و عبوری کوتاه از درون آن

0
470
ورودی اصلی زندان اوین

كانون حمایت از خانواده جان باختگان و بازداشتی ها  به مناسبت قرار گرفتن زندان بدنام اوین در لیست تحریمهای خزانه داری آمریکا، به شرحی از چگونگی تاسیس اوین و تاریخچه آن در دوران شاه و خمینی پرداخته است

زندان اوین مخوفترین و اسرارآمیزترین زندان سیاسی در جهان است. این زندان طی نیم قرن گذشته هزاران تن را در خود به مسلخ برده است. سلول به سلول، بند به بند و حتی تپه های این زندان، شاهد جنایات بیشماری علیه بیگناهان بسیاری بوده، كه تا مرز طاقت انسان به زیر شكنجه های قرون وسطایی برده شدند. اما بی شك آنچه كه زندان اوین را با سایر زندانهای سیاسی در جهان متمایز می كند، وقوع هولناكترین جنایت علیه بشریت است.
موقعیت و وسعت زندان اوین :
زندان اوین در شمال غرب تهران ساخته شده است. این زندان از شمال به روستای دركه، از جنوب و غرب به شهرك سعادت آباد و از شرق و شمال شرقی به اوین و دانشگاه ملی ایران محدود شده و بر روی دامنه جنوبی رشته كوه البرز در مساحتی بالغ بر ۴۳۰۰۰۰ متر مربع ساخته شده است.
سابقه زندان اوین:
ساخت این زندان بر روی املاك سیدضیاءالدین طباطبائی از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ به درازا كشید و در سال ۱۳۵۰ مورد بهره برداری قرار گرفت. زندان اوین از بدو تأسیس برخلاف سایر زندانهای دیگر در زمان شاه مخصوص زندانیان سیاسی ساخته شد؛ و تا پیش از پیروزی انقلاب، توسط ساواک اداره می شد. بعد از پیروزی انقلاب باند مؤتلفه مدیریت این زندان را برعهده گرفت. محمد كچویی اولین رئیس آن بود. وی به طور كامل تحت سرپرستی اسدالله لاجوردی دادستان انقلاب اسلامی تهران، كه دفتر آن در ساختمان اداری اوین قرار داشت، عمل میكرد.
بندهای زندان اوین:
این زندان به طور کلی از دو بخش جنوبی و شمالی تشكیل شده است
بخش جنوبی شامل :
ساختمانهای اداری، شعبه های بازجویی وابسته به دادستانی انقلاب تهران و شعبه های دادگاه، مجموعه بندهای چهارگانه شامل بند یك تا چهار، ۲۰۹، آشپزخانه و بهداری زندان، مجموعه بندهای ۳۲۵ شامل دو بند عمومی و سلولهای انفرادی موسوم به زندان سبز یا زندان قدیم می باشد.
بخش شمالی شامل :
حسینیه، سالن های یك تا شش آموزشگاه و هواخوری آنها، ۴۰۰ سلول انفرادی موسوم به آسایشگاه!، كارگاه اوین. همچنین در قسمت شمالی زندان اوین درب شمالی زندان قرار دارد. این درب به خیابان منتهی به روستای دركه باز می شود. این درب استفاده عمومی ندارد و برای ترددهای ویژه مورد استفاده قرار می گیرد.
بند ۲۰۹:
بند ۲۰۹از ۱۰راهروی یكطرفه تشكیل شده كه در هر راهروی آن ۹ سلول انفرادی و یك سلول به عنوان هواخوری قرار دارد. این بند در مجموع دارای ۹۰ سلول انفرادی و ۱۰ سلول هواخوری می باشد. درب ورودی این بند در كنار بهداری زندان اوین تعبیه شده است. این بند علاوه بر ۱۰۰ سلول انفرادی دارای یك زیرزمین است، كه برای شكنجه و بازجویی مورد استفاده قرار می گیرد. اتاقهای بازجویی نیز قسمت دیگری از بند ۲۰۹ را تشكیل می دهد. بند ۲۰۹ در دهه۶۰ زیر نظر سپاه پاسداران، مستقل از دادستانی انقلاب (لاجوردی) قرار داشت. روی دیوارهای هر بند دست نوشته‌های زندانیان از جمله شعر، تاریخ ورود و خروج، علت دستگیری زندانی، هویت زندانی، و… وجود دارد كه خود رازهای نهانی زندانیان است باشد تا روزی این رازهای پنهان شكنجه گاه اوین برملا شده و پرده از بسیاری نگفته ها برداشته شود.
بخش موسوم به آسایشگاه :
این بخش دارای ۴۰۰ سلول انفردای است كه بین سالهای ۶۰ تا ۶۲ هنگامی كه اسدالله لاجوردی، دادستان انقلاب اسلامی تهران بود، توسط كار اجباری زندانیان ساخته شد.
بخش آموزشگاه :
این بخش در زمان شاه روی بلندترین نقطه زندان اوین در قسمت شمالی زندان ساخته شده بود كه در سال۶۰ تبدیل به محلی برای حبس زندانیان شد. این ساختمان دارای سه طبقه و هر طبقه متشكل از دو سالن بود. سالنهای ۱، ۳ و ۵  در یك بلوك و سالنهای ۲،۴ و۶ در بلوك دیگر قرار داشت كه دفتر بند این دو بلوك را از هم جدا می كرد

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here