دومین روز اعتصاب سراسری کامیونداران در ۷۰ شهر ایران

به دنبال اعتصاب کامیو‌ن‌داران کرایه‌ها افزایش یافت و صف های طویل خرید سوخت در پمپ بنزین ها تشکیل شد

0
389
اعتصاب سراسری کامیونداران در ایران

اعتصاب سراسری رانندگان کامیون و کامیونداران در مناطق مختلف ایران که از روز سه شنبه اول خرداد شروع شده ، در دومین روز به بیش از ۷۰ شهر گسترش یافت، رانندگان کامیون و کامیون‌داران به گران شدن عوارض و لوازم یدکی و ثابت ماندن کرایه‌ها علیرغم بالا رفتن هزینه زندگی معترض‌‌اند. اتحادیه سراسری کامیون‌داران با انتشار فراخوانی از رانندگان کامیون و کامیون‌داران دعوت کرده که در این اعتصاب شرکت کنند.
برخی از شهرها که از روز گذشته رانندگان کامیون در آنها دست به اعتصاب زده اند عبارتند از: مرودشت؛ اصفهان؛ شیراز، آباده، زرین شهر؛ بم؛ ارسنجان؛ سبزوار، بندر انزلی؛ بوکان، کاریز تایباد، گرمه، تربت جام، تربت حیدریه، زرند، نوشهر، شهرضا، گناباد، مبارکه؛ آبادان، دزفول؛ زنجان؛ مهاباد؛ تبریز؛ کنگاور؛ شهرکرد؛ مرند؛ جهرم؛ نجف‌آباد؛ شهربابک، لنجان؛ ایوان؛ نیشابور؛ خاش؛ قزوین؛ رفسنجان؛ ساری؛ بندرعباس؛ بندرلنگه؛ همدان؛ شاهرود؛زابل؛ گنبدکاووس، اردکان، محمد آباد قهاب، کوار فارس، باغ ملک خوزستان، دهگلان، سفید دشت بروجن، جاجرم، ضیاء آباد قزوین ، ،سنندج ، یزد ، اراک ، کرمان ، بجنورد ، دشت فارس ، بهبهان، کاشان ، بیگدل فارس ، محمد آباد یزد، سعادت شهر، ورزنه، اندیمشک، نایین، فسا، ساوه، ارومیه، سلماس، مشهد ، بیرجند-بجستان ، شیروان

گستردگی اعتصاب کامیونداران مقامات ذیربط در رژیم جمهوری اسلامی را وادار به اعتراف به مشکلات آنها کرده است ، داریوش امانی، معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای، درخواست کامیون‌داران برای افزایش دستمزد را «منطقی» خوانده و گفته است که در دو سه سال گذشته کرایه کامیون افزایش نیافته در حالی که لوازم یدکی از جمله لاستیک با رشد قیمت مواجه بوده است. وی گفت، «کرایه رانندگان کامیون باید ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یابد»، اما این امر منوط به اخذ مجوز از دستگاه‌های دولتی است و این فرایند نیز در حال طی شدن است.

اعتصاب هماهنگ و سراسری کامیونداران باعث اختلالی بی سابقه در شبکه حمل و نقل و سیستم سوخت رسانی کشور شده است ، این اعتصاب که شامل تانکرهای سوخت هم می شود, باعث کمبود تامین سوخت در برخی پمپ بنزین ها شده است به طوری که در استان فارس, مردم برای تامین سوخت مورد نیازشان و از ترس کمبود, به جایگاه های تامین سوخت هجوم برده و باعث تشکیل صف های طولانی شده اند، چند جایگاه‌ سوخت بنزین در روز سه‌شنبه از مدار سوخت‌رسانی خارج شدند.

یک پمپ بنزین در استان فارس

طبق آمار وزارت راه و شهرسازی رژیم حدود ۳۶۰ هزار دستگاه کامیون در ایران وجود دارد. که اساس حمل و نقل داخلی کشور به آنها تکیه دارد، بیشترین تعداد کامیون ها مربوط به استان فارس, تهران, اصفهان, خراسان رضوی و آذربایجان شرقی است. بر اساس آمار دولتی بیش از ۸۰ درصد این کامیون ها در مالکیت رانندگانشان است به این ترتیب این ناوگان در اختیار بخش خصوصی ایران است و نهادهای حکومتی کنترل جدی بر آن ندارند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here