رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی ۲۲ ساله، در معرض اعدام است

0
297
رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی ۲۲ ساله محکوم به اعدام

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، مسئولین امنیتی زندان مرکزی سنندج، شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، را به وی ابلاغ کردند.
یک منبع مطلع به این سازمان حقوق بشری گفت: «مقامات امنیتی زندان مرکزی سنندج صبح امروز (۲۹ اردیبهشت) رامین را به دفتر رئیس زندان، احضار و حکم اعدام را برایش قرائت کردند و به او گفتند “بدون شک پس از ماه رمضان اعدام خواهد شد”.»
مقامات و مسئولین امنیتی به رامین حسین‌پناهی گفته‌اند، «تمامی مراحل قانونی برای اجرای حکم اعدام طی شده است و منعی برای اجرای حکم وجود ندارد و تاکید کردند که هیچ نهاد بین‌المللی یا سازمان حقوق بشری هم نمی‌تواند جلو اجرای حکم را بگیرد و این حکم تنها به دلیل ماه رمضان اجرا نشده و پس از اتمام ماه رمضان اجرا خواهد شد.»
حسین احمدی‌نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی، روز ٢٧ اردیبهشت ۱۳۹۷، پس از مراجعه به زندان مرکزی سنندج جهت اطلاع از آخرین وضعیت حقوقی موکلش متوجه شد، پرونده رامین حسین‌پناهی از شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور مجددا، جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای زندان مرکزی سنندج ارجاع شده است.
زندانی سیاسی رامین حسین‌پناهی، یک‌بار پیش از این، جهت اجرای حکم اعدام ، در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به قرنطینه زندان مرکزی سنندج منتقل شده‌ بود که با فشار نهادهای بین‌المللی و فعالان مدنی، حکم اعدام او متوقف و به بند عمومی بازگردانده شد وی این بار با خطر جدی اجرای حکم اعدام مواجه است.
دادگستری کردستان، در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷، با صدور بیانیه ای خواست که “رامین حسین پناهی به اتهام بغی هر چه سریعتر اعدام شود.” که این بیانیه واکنش‌ بسیاری نهادهای حقوق بشری وفعالان مدنی را برانگیخت.
اتهام بغی (اقدام مسلحانه علیه حکومت) توسط رامین حسین‌پناهی و وکیل وی حسین احمدی‌نیاز، بارها تکذیب شده است. وکیل وی در روند دادرسی و دادگاه به کرات متذکر شده ، رامین حسین‌پناهی هیچگاه مسلح نبوده است و صرف عضویت در حزب کومله و تبلیغ برای آن طبق قوانین حکومت جمهوری اسلامی نمی‌تواند مجازات اعدام در پی داشته باشد.
خانواده حسین‌پناهی، جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، طی فراخوانی، از همه مردم و نهادهای حقوق بشری خواسته‌اند، با تلاش مضاعف، انسانی و همگانی، در سرتاسر جهان، برای لغو حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، تلاش کنند.
رامین حسین پناهى فعال سیاسی ، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، مجددا، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم به تایید رسید.
در ارتباط تایید حکم اعدام این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.
سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شده است . بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است. این سازمان تاکید کرده است مقامات امنیتی و قضایی در اقدامی تلافی‌جویانه رامین حسین‌پناهی را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و محکومیت و مجازات او مغایر با قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود.

رامین حسین پناهی عضو گروه مسلح کومله بود اما عفو بین الملل می گوید در جریان محاکمه شواهدی از فعالیت او در زمینه قتل عمد – که بر اساس موازین بین المللی شرط مورد نیاز برای صدور حکم اعدام است – ارائه نشد.
مسئولان عفو بین الملل می گویند که مقام های اطلاعاتی مکررا به او فشار آوردند “در ازای لغو مجازات اعدام در تلویزیون “اعتراف” کند.”

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here