سخنرانی پمپئو در بنیاد هریتیج « پس از توافق: یک راهبرد تازه در مورد ایران»

0
291

سایت بنیاد هریتیج, ۲۱مه۲۰۱۸

مایک پمپئو: با تشکر از بنیاد هریتیج … این موسسه در شکل دادن فکر من حول موضوعات جهان کمک کرده است… و تشکر از دعوت من به اینجا.

دو هفته قبل پرزیدنت ترامپ به شرکت آمریکا در برجام موسوم به توافق اتمی ایران را خاتمه داد.پرزیدنت ترامپ به دلایلی ساده از این توافق بیرون کشید زیرا که این توافق نتوانست امنیت مردم آمریکا را از ریسکی که توسط رهبران جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد تضمین کند.

دیگر بس است. دیگر انباشت ثروت برای فاسدزادگان ایران بس است.

دیگر پرتاب موشکها که بر ریاض یا ارتفاعات جولان فرود می آیند بس است.

دیگر توسعه طلبی های پرهزینه قدرت ایران کافی است. دیگر بس است.

برجام بخاطر نقایص مرگبارش جهان را به خطر انداخت.

کاری که ما کردیم تنها به خاطر این است که تضمین کنیم شرایط متعاقب بعد از این توافق تکرار نشوند.

بطور مثال ضعفهای نظارت بر برجام ظرفیتهای بدیهی اتمی رژیم ایران را صرفا به تاخیر انداخت.

بعد از اینکه زمان شمارش معکوس بر وضعیت غروب اتمی برجام تمام شود ایران آزاد است که سریعا به سلاح اتمی برسد و یک رقابت بالقوه تسلیحاتی فاجعه بار را در این منطقه براه بیاندازد.

در حقیقت اساس به تعویق انداختن برنامه هسته یی ایران خودش تشدید تکثیر فاجعه بار تسلیحات اتمی در خاورمیانه است.

علاوه بر اینها آنطور که ما از عملیات اطلاعاتی اخیر قابل توجه اسراییل دیدیم ایران سالها است که برنامه تسلیحات اتمی داشته است

ایران با نیت بدی وارد برجام شد. قابل توجه است که حتی امروز این رژیم به دروغگویی ادامه داده است.

همین ماه گذشته ظریف وزیرخارجه ایران به برنامه تلویزیونی ساندی مورنینگ گفت ما هیچگاه نخواسته ایم بمب اتمی بسازیم.

این حرف علاوه بر فریکاری صرف یک حرف مضحک است.

نه تنها برنامه بمب ایران وجود داشته است بلکه آنها تلاش بسیاری کردند- که البته به نظر میرسد به اندازه کافی تلاش نکرده بودند – که از مخفی کاری خودشان حفاظت کرده و کار اتمی را برای فردی مانند مهابادی و باند دانشمندانشان حفظ کنند.

برجام نواقص افزوده دیگری هم داشت یعنی مکانیزم بازرسیها و راستی آزمایی متابعت از برجام اصلا باندازه مکفی قوی نبوده اند.

این توافق ادامه توسعه موشکهای بالستیک و کروز را شامل نشده است که می تواند به کلاهک های جنگی هم مجهز شود.

برجام به رژیم ایران اجازه داد تا پول از برجام را برای ارتقای وضع اقتصادی مردمی که در تکاپو هستند استفاده کند.

اما رهبران این ر‌ژیم این را نپذیرفتند در عوض دولت سرمایه های بادآورده خود را صرف دامن زدن به جنگهای نیابتی در خاورمیانه و پر کردن جیب افراد سپاه پاسداران و حزب الله و حماس و حوثیها کرد.

به یاد داشته باشید که ایران گسترش به سراسر خاورمیانه را طی همین برجام انجام داده است.قاسم سلیمانی با پول مردم ایران که به پول بدست آمده از خون به بازیهای خود ادامه داده است.

سرمایه هایی که توسط غرب بوجود آمده سوخت این کارزار را فراهم کرده است. بطور استراتژیک دولت اوباما توافقی را امضا کرد که میگفت ایران را از دخالتهای یاغیگرانه اش در منطقه باز میداشت و آنرا به قوانین بین المللی وادار میساخت. ولی این یک توافق شکست خورده با پیامدهای وحشتناکی برای همه کسانی که در خاور میانه زندگی میکنند بود. طرح برجام برای ایجاد ثبات استراتژیک در خاور میانه توسط جان کری که گفت «من میدانم که خاورمیانه که در آتش است, از این پس با این توافق بسیار بیشتر قابل کنترل است». سوال این است که آیا خاور میانه اکنون و در حال حاضر بیش از قبل از این که به برجام دست یابند قابل کنترل است؟

لبنان امروز خانه امن و راحت تری برای حزب الله است تا زمانی که برجام شروع شد. حزب الله امروز تا دندان توسط ایران مسلح شده است و اسراییل را هدف قرار داده است.

به یمن تلاشهای ایران حزب الله نیروی زمینی را برای عملیات نظامی در سوریه تامین می کند.

سپاه پاسداران نیز هزاران نفر جنگجو را وارد سوریه کرده تا رژیم جانی اسد را سرپا نگهدارد و آنرا به 71هزار مایل مربع کشتارگاه تبدیل کند.

ایران منازعاتی که بیش از 6میلیون مردم سوریه را در داخل کشور و 5میلیون نفر رانیز در بیرون مرزهایش آواره ساخته تسریع میکند. این پناهندگان و جنگجویان خارجی به اروپا آمدند و تهدید به حملات تروریستی در آن کشورها کردند.

در عراق, ایران از گروههای شبه نظامی شیعی و تروریست حمایت می کند تا با نفوذ کردن و متزلزل کردن نیروهای امنتی عراق, استقلال این کشور را به خطر افکند. همه اینها در خلال برجام صورت گرفته اند. در یمن, حمایت ایران از شبه نظامیان حوثی, جنگی را دامن می زند که همچنان موجب گرسنگی دادن به مردم یمن شده و آنها را در معرض تهدید ترور قرار می دهدسپاه پاسداران ایران همچنین به حوثی ها موشک داده است تا به اهداف غیرنظامی در عربستان و امارات حمله کند و کشتیرانی بین المللی در دریای سرخ را مورد تهدید قرار دهد.

در افغانستان هم, حمایت ایران از طالبان در غالب مسلح کردن و تامین مالی, موجب خشنونت بیشتری شده و مانع صلح و ثبات برای مردم افغان می گردد.

امروز نیروی قدس ایران عملیات های مخفی تروریستی را در قلب اروپا هدایت می کند. ما باید این را هم بیاد داشته باشیم که با خروج از برجام, ایران همچنان آمریکاییان را به گروگان می گیرد. سیامک نمازی, شیو وانگ , و باب لوینسون که ۱۱ سال است مفقود می باشد. من به مردم آمریکا خاطر نشان می کنم که شما باید بدانید که ما بسختی کار می کنیم تا تک تک آمریکاییان مفقود شده ای که به غلط در ایران محبوس شده اند را به خانه برگردانیم. و این لیست ادامه دارد.

ایران در خلال برجام کماکان بزرگترین حامی دولتی تروریسم در جهان است. این کشور همچنان به پناه دادن به القاعده ادامه می دهد همانطور که این کار را از دوران ۱۱ سپتامبر تا کنون انجام داده است و همچنان مایل نیست اعضای ارشد القاعده را که در تهران ساکن هستند , به پای عدالت بیاورد.

امروز ما از مردم ایران می پرسیم, آیا این همان هویتی است که شما برای کشورتان می خواهید؟ همکاری با حزب الله , حماس, طالبان و القاعده؟ ایالات متحده معتقد است که شما سزاوار چیزی بهتر هستید. و یک نکته دیگر هم برای مردم ایران دارم که در آن تعمق کنند: اینجا در غرب, پرزیدنت روحانی و وزیر خارجه ظریف, اغلب منتزع از رفتار شرورانه و تروریستی رژیم انگاشته می شوند. با آنها تا حدی به شکل دیگری رفتار می شود. غرب می گوید , اگر آنها فقط می توانستند آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی را تحت کنترل درآورند, بقیه امور عالی می شد. معذالک روحانی و ظریف رهبران منتخب شما هستند. اما آیا آنها بیشترین مسئولیت را در قبال نابسامانی های اقتصادی شما ندارند؟ آیا این دو نفر مسئول به هدر دادن جان ایرانیان در سراسر خاورمیانه نیستند؟

این بدتر از آنچیزی است که مردم ایران فکر می کنند. زیرا این رژیم بجای کمک کردن به مردم خودش همچنان در پی کرویدوری است که از مرزهای ایران تا سواحل مدیترانه امتداد دارد. ایران این راهرو را می خواهد تا از طریق آن بتواند جنگجویان و سیستم های پیشرفته تسلیحاتی را به نزدیکی مرزهای اسراییل منتقل کند. در واقع طی ماه های اخیر سپاه پاسداران یک هواپیمای بدون سرنشین مسلح را از سوریه به حریم هوایی اسراییل فرستاد و دهها راکت نیز به بلندیهای جولان پرتاب کرد. همپیمان ثابت قدم ما در واکنش, بر حق دفاع از خود تصریح کرد, موضعی که آمریکا قویا از آن همچنان حمایت خواهد کرد.

برجام توافق بدی بود. این توافق, بی ثباتی در خاورمیانه را افزایش می دهد امری که برای آمریکا برای اروپا , برای خاورمیانه و در واقع برای تمام جهان مضر است. روشن است که برجام به جاه طلبی های اتمی ایران خاتمه نداده است و از تمایل آن برای کسب هژمونی منطقه ای نیز نکاسته است. رهبر ایران, برجام را سلاحی برای رژه رفتن در سراسر خاورمیانه می نگریست.

تعهد آمریکا در زمینه استراتژی ایران که رییس جمهور ترامپ در ماه اکتبر مطرح کرد سرجایش باقی است و اکنون خارج از برجام به اجرا گذاشته خواهد شد. ما همچنان به کار با همپیمانان خود ادامه خواهیم داد تا با فعالیتهای بی ثبات کننده ایران در منطقه مقابله کرده مانع تامین مالی تروریسم توسط آنها شویم و به گسترش تسلیحات کشتار جمعی ایران و سایر سلاحهای پیشرفته آن که صلح و ثبات را به خطر می اندازد رسیدگی کنیم. ما همچنین اطمینان حاصل خواهیم کرد که ایران, نه حالا و نه هرگز, هیچ راهی برای رسیدن به سلاح اتمی نداشته باشد. با خروج ما از برجام, پرزیدنت ترامپ از من خواسته است که نسبت به دست یابی به این اهداف اطمینان حاصل کنم. ما این اهداف را در امتداد خطوط زیر دنبال خواهیم کرد:

اول. ما فشارهای بی سابقه مالی بر رژیم ایران اعمال خواهیم کرد. رهبران تهران تردیدی در مورد جدیت ما نخواهند داشت. به یمن تلاشهای همکاران ما در وزادت خزانه داری, تحریم ها بطور کامل بازخواهند گشت و تحریمات بیشتری نیز در راه خواهند بود. هفته گذشته ما تحریماتی را علیه رییس بانک مرکزی ایران و سایر نهادهایی که برای نیروی قدس سپاه پاسداران پول می فرستادند اعمال کردیم. آنها همچنین پول برای حزب الله و سایر سازمانهای تروریستی ارسال می کردند. رژیم ایران باید بداند که این تازه شروع کار است. گزش تحریمات , در صورتیکه رژیم مسیرش را از راه غیرقابل قبول و غیر سازنده ای که انتخاب کرده تغییر ندهد به مسیری که مجددا به رهبران جهان ملحق شود, دردناک خواهد بود . اینها در واقع زمانی که ما آنرا تکمیل کنیم به قویترین تحریم های جهانی خواهد بود.

این رژیم سالها در سراسر خاور میانه جنگیده است. بعد از اجرایی شدن تحریمهای ما برای زنده نگه داشتن اقتصادش خواهد جنگید. ایران ناچار خواهد شد که انتخاب کند. یا باید اقتصادش را در داخل کشور به سختی زنده نگه دارد و یا باید ثروت ارزشمند را در جنگهای خارجی به هدر دهد. منابع کافی برای انجام هر دو کار را در اختیار نخواهد داشت.

دوم. من با وزارت دفاع و متحدان منطقه‌ای‌مان از نزدیک کار خواهم کرد تا ایران را از تهاجم بازبداریم. ما آزادی کشتی‌رانی در آبهای منطقه را تضمین خواهیم کرد. ما برای جلوگیری و خنثی‌سازی هر نوع فعالیت شرورانه سایبری ایران کار خواهیم کرد. ما مأموران ایران و حزب‌الله وابسته به آنها را که در سراسر جهان عمل می‌کند ردیابی می‌کنیم و آنها را خرد می‌کنیم. ایران دیگر هرگز کارت سفید برای اعمال سلطه بر خاور میانه نخواهد داشت. برای رهبری ایران, آنچه را که پرزیدنت ترامپ گفت یادآوری می‌کنم. اگر برنامه هسته‌ای‌شان را دوباره شروع کنند با مشکلات بزرگتری مواجه خواهند, بزرگتر از هر آنچه در گذشته داشته‌اند.

سوم. ما همچنین به طور خستگی ناپذیر از مردم ایران جانبداری خواهیم کرد. رژیم باید رفتارش با شهروندانش را بهبود بخشد. آنها باید از حقوق بشر هر فرد ایرانی حفاظت کنند. آنها باید به هدر دادن ثروت ایران در خارج را متوقف کنند. ما از شرکای بین المللی‌مان می‌خواهیم که به همصدایی با ما در محکوم کردن رفتار ایران نسبت به شهروندان خودش, ادامه دهند.

اعتراضات چند ماه اخیر نشان داد که مردم ایران عمیقاً‌ از شکستهای حکومت خودشان نامید هستند. اقتصاد ایران در نتیجه تصمیمات بد توسط [مقامات-م] ایران دست و پا می‌زند. حقوق کارگردان داده نمی‌شود. اعتصابات روزانه جریان دارند و ارزش ریال سقوط می‌کند. بیکاری جوانان به رقم سرسام‌آور 25 درصد رسیده است.

در نتیجه سوء مدیریت دولتی در رابطه با منابع طبیعی ایران, کشور با خشکسالی‌های شدید و بحرانهای زیست محیطی دیگر دچار شده است. فساد در سطوح بالا این مشکلات را پیچیده‌تر کرده است و مردم ایران این را حس می‌کنند. اعتراضات زمستان گذشته نشان داد که بسیاری از مردم از رژیمی که اموال مردم خود را به سرقت می‌برد و برای خود نگه می‌دارد خشمگین هستند.

مردم ایران همچنین از رژیم خشمگین‌اند, زیرا صدها میلیون دلار برای عملیات نظامی و گروههای تروریستی در خارج از کشور خرج می‌کنند در حالیکه مردم ایران در آرزوی یک زندگی ساده شامل اشتغال, فرصتها و آزادی هستند. پاسخ رژیم ایران به اعتراضات نشان دهنده وحشت رهبری کشور از مردم است. هزاران نفر خودسرانه زندانی شده‌اند و دست کم چند ده نفر در این میان جان خود را از دست داده‌اند. همان طور که در تظاهرات ایرانیان علیه حجاب اجباری شاهد بودیم به نظر می‌رسد که رژیم و مشخصاً مردان بیرحم رژیم از اینکه زنان خواهان حقوق خود هستند وحشتزده شده‌اند.

زنان ایران به عنوان انسانهایی با کرامت ذاتی و حقوق جدایی ناپذیر, شایسته همان آزادیهایی هستند که مردان ایران از آن بهره مند می‌باشند.

به همه اینها باید ترور و شکنجه به خوبی مستند شده‌ای را اضافه کرد که رژیم ایران برای چند دهه بر مخالفان ایدئولوژیکی خود وارد کرده.

رژیم باید نگاهی به خود در آینه بیندازد. مردم ایران به‌ویژه جوانان به طور فزاینده‌ای خواهان تغییرات اقتصادی, سیاسی و اجتماعی‌اند. ایالات متحده در کنار کسانی است که آرزوی فرصتهای اقتصادی, شفافیت حکومت, برخورد عادلانه و آزادیهای بیشتر را در سر دارند. ما امیدواریم و در واقع انتظار داریم که رژیم ایران بر سر عقل آید و به جای سرکوب آمال مردم خود از آنها حمایت نماید.

ما نسبت به گامهای جدید, باز هستیم, نه فقط با متحدان و شرکایمان بلکه همچنین با خود ایران, ولی فقط اگر ایران خواهان انجام تغییرات اساسی باشد.

همان طور که پرزیدنت ترامپ دو هفته پیش گفت او قادر و مایل به مذاکره را برای یک توافق جدید است. اما هدف, توافق نیست. هدف ما حفاظت از مردم آمریکا است. در هر توافقی ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که هرگز ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند و ما ایران را به گونه‌ای از فعالیتهای شرورانه بازخواهیم داشت که برجام هرگز بازنمی‌داشت. ما اشتباهات دولتهای قبلی آمریکا را تکرار نمی‌کنیم و ما بر سر برجام دوباره مذاکره نخواهیم کرد.

موج تخریب ایران در منطقه فقط در چند سال اخیر خود ثابت می‌کند که مقاصد هسته‌ای ایران نمی‌تواند از تصویر کلی امنیتی جدا شود. پس این تصویر چه باید باشد؟ ما باید شروع به ارائه تعریفی کنیم از آنچه که می‌خواهیم ایران انجام دهد.

یکم. ایران باید تمام جزئیات ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای پیشین خود را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی بگذارد و به طور دائمی و قابل راستی‌آزمایی این فعالیتها را ترک کند.

دوم. ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و هرگز در پی بازفراوری پلوتونیوم نیاشد. این شامل تعطیل رآکتور آب سنگینش نیز می‌شود.

سوم. ایران باید همچنین دسترسی بدون قید و شرط را به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تمام سایتها در سراسر کشور بدهد.

چهارم. ایران باید به گسترش موشکهای بالستیک پایان داده و پرتاب و توسعه موشکهایی که توانایی حمل سلاح هسته‌ای را دارند متوقف کند.

پنجم. ایران باید تمام شهروندان آمریکا و همچنین شهروندان شرکا و متحدین ما را که به اتهامات واهی در بند هستند آزاد کند.

ششم. ایران باید به حمایتهای خود از گروههای تروریستی در خاورمیانه و از جمله حزب الله لبنان, حماس و گروه فلسطینی جهاد اسلامی پایان دهد.

هفتم. ایران باید به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد و مانع خلع سلاح و خاتمه دادن به تشکل شبه نظامیان شیعه و بازگشت آنها به جامعه عراق نشود.

هشتم. ایران همچنین باید به حمایت نظامی خود از شبه نظامیان حوثی پایان دهد و برای دستیابی به یک راه حل سیاسی صلح آمیز در یمن تلاش کند.

ایران باید تمامی نیروهای تحت فرماندهی ایران در سوریه را خارج کند, ایران همچنین باید به حمایتش از طالبان و دیگر گروههای تروریستی در افغانستان و در منطقه پایان داده و به موضوع پناه دادن به رهبران ارشد القاعده خاتمه دهد.ایران همچنین باید به حمایت نیروی قدس س‍پاه پاسداران از گروههای تروریستی و شرکای شبه نظامیش در سراسر جهان خاتمه دهد.

و همچنین ایران باید از رفتارهای تهدید آمیزش علیه همسایگانش که بسیاری از آنها دوستان و متحدان ایالات متحده هستند دست بردارد این شامل تهدید به نابودی اسرائیل و شلیک موشک به عربستان سعودی و امارات متحده عربی میباشد ایران همچنین شامل تهدید علیه خطوط کشتیرانی بین المللی و حملات سایبری خرابکارانه اش میباشد.

آیا میدانید این لیست بسیار طولانی است ولی اگر شما نگاهی به آن بیندازید اینها فقط 12 درخواستهای بسیار پایه ای هستند.

طول لیست بطور ساده ناشی از گستره رفتار شریرانه ایران است ما این لیست را تولید نکردیم آنها آنرا تولید کردند. از گفتگوهایم با دوستان اروپائی من میدانم که آنها بطور گسترده ئی همین عقیده را دارند, در رابطه با اینکه رژیم ایران چکار باید بکند تا اینکه مورد قبول جامعه بین المللی قرار گیرد. من از متحدان آمریکا میخواهم که به ما بپیوندند در اینکه از دولت ایران خواسته شود که مسئولانه تر عمل کند.

در مقابل تغییرات عمده در ایران, ایالات متحده آماده است تا دست به اقداماتی بزند که بنفع مردم ایران میباشد, محدوده این اقدامات شامل چندین موضوع میباشد, اول وقتی این مساله انجام شود ما آماده هستیم تا به اجزای اصلی هر یک تحریماتمان علیه رژیم خاتمه دهیم در آن نقطه ما خوشحال خواهیم بود تا مجددا رابطه کامل دیپلماتیک و تجاری با ایران برقرار کنیم و ما آماده هستیم تا ایران دارای تکنولوژی پیشرفته باشد اگر ایران به این تغییر اساسی استرتژیک عمل کند ما نیز آماده هستیم تا از مدرن نمودن و پیوستن مجدد اقتصاد ایران به سیستم اقتصادی جهانی حمایت کنیم.

ولی کاهش اقدامات ما تنها موقعی انجام خواهد شد که ما شاهد تغییرات عملی و محسوس و پایدار در سیاستهای تهران باشیم. ما حق ایران در دفاع از مردمش را تائید میکنیم ولی نه اقدامتش که مردم جهان را به خطر می اندازد, همچنین برعکس دولت قبلی ما خواهان وارد کردن کنگره بعنوان یک شریک در این پروسه هستیم ما خواهان این هستیم که تلاشهایمان دارای حمایت گسترده در میان مردم آمریکا باشد و بعد از دولت ترامپ نیز ادامه یابد, یک معاهده راهی است که ما ترجیح میدهیم در پی آن باشیم.

برعکس برجام که بطور گسترده ای از جانب هر دو حزب مورد مخالفت قرار گرفت, توافقی که پرزیدنت ترامپ پیشهاد میکند بطور مطمئن حمایت گسترده ئی را از جانب رهبران انتخاب شده ما [اعضای کنگره م.] و مردم آمریکا کسب خواهد کرد.

در استراتژی که ما امروز مطرح کردیم ما خواهان حمایت مهمترین متحدان و شرکایمان در منطقه و در سراسر جهان هستیم, بطور مطمئن از جانب دوستان اروپائی ما ولی بسیار بیشتر از آن من خواهان استرالیائی ها, بحرینی ها, مصریها, هندیها, ژاپنی ها, ‌اردنی ها, عمانی ها, قطریها و سعودی ها و کره جنوبی و اماراتی ها و بسیاری بسیار دیگر در سراسر جهان به این تلاش علیه جمهوری اسلامی ایران بپیوندند.

من می دانم که آن کشورها درهمان اهداف مشترکند, آنها چالش هارا به مانند آمریکا می فهمند

در واقع ما از هرکشوری که از تهدیداتی اتمی, تروریسم, تکثیر موشکی و بیرحمی این رژیمی که در مخالفت با صلح جهانی است خسته و بیزارند, استقبال می کنیم.

کشوری که به اعمال بحران بر مردم بیگناه ادامه می دهد.در واقع ما قرار است تغییراتی را ببینیم و آنچه که ما بدنبال آن هستیم ممکن است غیرواقعیگرانه به نظر برسد اما ما باید خاطر نشان کنیم آنچه ما بدنبال آن هستیم قبل از برجام مورد اجماع جهانی بود.

برای مثال : در سال 2012 پرزیدنت اوباما گفت« توافقی که ما می پذیریم این است که آنها به برنامه اتمی شان پایان می دهند », این امر واقع نشد!

در سال 2006 کشورهای ۵+۱ در شورای امنیت رای دادند که ایران تمامی فعالیت های غنی سازی را تعلیق کند, امری که واقع نشد!

در سال 2013 وزیر خارجه فرانسه گفت« او نگران است جایی که برسرادامه غنی سازی اورانیوم ایران به آن کشیده شده اند بازی اعتماد بوده است».

در سال 2015 جان کری گفت «ماحق غنی سازی را برسمیت نمی شناسیم» هنوز هم درحالی که ما این جا نشسته ایم امروز ایران درحال غنی سازی اورانیوم است!.

بنابراین ما خواستار چیزی جز رفتار ایران بر مبنای معیارهای جهانی نیستیم. معیارهایی جهانی که بطور گسترده ای پیش از برجام شناخته شده بود و ما می خواهیم ظرفیت تهدید جهانمان را با آن فعالیت ها از بین ببریم.

در رابطه با فعالیت های اتمی آن چرا ما باید به ایران اجازه دهیم که توانمندی بیشتری از آنچه به امارات متحده عربی اجازه داده ایم و از عربستان سعودی خواسته ایم, داشته باشد.

ما می فهمیم که اعمال مجدد تحریمها توسط ما و کارزار تحریمهایی که علیه رژیم ایران خواهیم داشت مشکلاتی اقتصادی را برای تعدادی از دوستانمان خواهد داشت در واقع این امر تحریم هایی اقتصادی را علیه آمریکا نیز اعمال می کند زیرا اینها بازارهایی است که تجارت ما نیز خواستار فروش در آنها می باشد.

آیا ما به نگرانی های آنها گوش خواهیم داد؟ می دانید ما آنهایی را که تجارت ممنوعه در ایران داشته باشند را مورد حسابرسی قرار می دهیم طی هفته های آینده ما تیم های کارشناسی مان را به کشورهای سراسر جهان می فرستیم تا که سیاست های دولت را بیشتر توضیح دهند.

تا که پیامدهای تحریم ها را که مجدداً اعمال می شوند را مورد بحث قرار داده و به آنها گوش دهند.

می دانم, من زمان بسیاری را با متحدانمان در اولین سه هفته کاری ام بحث کردم,

می دانم که آنهاممکن است تصمیم بگیرند توافق قدیمی شان را با ایران ادامه دهند که این قطعاً تصمیم خود آنهاست و آنها موضع ما را می دانند.

سال آینده چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران است در این سرفصل ما می خواهیم سوال کنیم انقلاب ایران چه چیزی به مردم ایران داده است . این رژیم حاصل درد و رنج و مرگ در خاورمیانه را باهزینه شهروندان خود بدست آورده است.

اقتصاد ایران راکد و بی سمت و سوست و هرچه وخیم تر می شود.

جوانان آن زیر فشار جاه طلبی های فرسایشی‌آن پژمرده می شوند.‍آنها در آرزوی آزادی و دموکراسی اند متعلق به قرن بیست و یکم می باشد.

رهبران ایران می توانند تمامی اینها را اگر بخواهند تغییر دهند علی خامنه ای از سال 1989 رهبر عالی بوده است نه او برای همیشه زنده خواهد ماند و نه مردم ایران برای همیشه از قوانین سخت مستبدین پیروی خواهند کرد.

برای دونسل رژیم ایران قیمت سنگینی از مردم خود و جهان گرفته است
چنگال سخت سرکوب بر گرده میلیونها مردم ایران بوده سرکوبی که تا بحال دیده نشده است.

حالا زمان ولی فقیه و رژیم ایران است تا [شهامت بخرج دهند] و کاری تاریخی و مفید برای مردمشان انجام دهند.

یعنی کاری که برای مردم خودش برای این ملت باستانی و پرافتخار مفید باشد.

تاجایی که به آمریکا مربوط است چشمان ما به ماهیت این رژیم باز است و گوشهای ما به آنچه ممکن است امکانپذیر باشد باز است.

برخلاف دولت قبلی ما به دنبال پیامدهایی هستیم که به نفع مردم ایران باشد نه فقط این رژیم.

اگر کسی بخصوص رهبران ایران به صداقت یا دیدگاه رئیس جمهور شک دارد بگذارید به دیپلوماسی ما با کره شمالی نگاه کند.

تمایل ما به ملاقات با کیم جونگ اون بر تعهد دولت ترامپ به دیپلوماسی تاکید دارد تا به حل و فصل بزرگترین چالش کمک کند حتی با پروپاقرص ترین دشمنان ما.

اما این تمایل از طریق یک کمپین فشار دردناک بوده است که تعهدات ما برای حل و فصل این چالش برای همیشه را منعکس می کند.

به آیت الله و به پرزیدنت روحانی و سایر رهبران جهان. بدانید که فعالیتهای فعلی شما با اراده یی پولادین مواجه خواهد شد.

پیام نهایی من امروز درواقع به مردم ایران است.من می خواهم کلمات پرزیدنت ترامپ در اکتبر را تکرار کنم که گفت ما در همبستگی کامل با [طولانی مدت ترین قربانیان این رژیم] که در درد و رنج بوده اند یعنی مردم خودش ایستاده ایم.

شهروندان ایران قیمت سنگینی را بخاطر خشونت و افراط گرایی رهبران ایران پرداخته اند.

مردم ایران طولانی زمانی است که تاریخ پر افتخار خودشان را اعلام کرده اند فرهنگ آن, تمدن آن و همکاری آن با همسایگانش.

این امید آمریکاست که تلاش ما در جهت صلح و امنیت برای مردم ایران که برای مدت زمان طولانی تحت درد و رنج بوده اند ثمر بدهد ما خواهان این هستیم که شاهد موفقیت و شکوفائی آنها مانند دهه های گذشته باشیم و در واقع نه مانند قبل هرگز.

امروز ایالات متحده آمریکا مفتخر است که مسیر جدیدی را بطرف آن هدف اختیار میکند. متشکرم

قسمت سوال و جواب

سوال: شما طی سخنرانی‌تان از چند کشور متحد و دوست و شریک ما نام بردید. بسیاری از آنها عصبانی هستند و برخی ناامید شده‌اند. شما چطور می‌خواهید آنها را همراه کنید؟‌چطور می‌خواهید از بهترین مهارت‌های دیپلماتیک خود استفاده کنید تا آنها را با ما همراه کنید؟

پمپئو: تغییرات استراتژیک موقعی در جهان اتفاق می‌افتند که کشورها حول یک هدف مشترک تصمیم گیری می‌کنند. و این همیشه با منافع و ارزش های مشترک شروع میشود. من یکی دو هفته اول شروع کارم به عنوان وزیر خارجه را صرف این کردم که ببینم آیا میشود این توافق را تصحیح کرد یا نه. با همتایان اروپایی‌ام صحبت کردم و به آنجا سفر کردم. در سیزدهمین ساعت انتصاب خودم به وزارت خارجه, در بروکسل و در حال صحبت با همتایان اروپایی خودم بودم. ما نتوانستیم این کار را انجام بدهیم. ما نتوانستیم به توافق برسیم. ایالات متحده در نظر دارد در زمینه دیپلماتیک بسیار در کنار همه شرکائمان کار کند, و الآن روی اروپا متمرکز هستیم. ولی ده‌ها کشور در جهان وجود دارد که نگرانی‌های مشترکی با ما دارند و به همان اندازه هم از طرف رژیم ایران مورد تهدید قرار دارند. همین منافع مشترک و ارزشهاست که به عقیده من در نهایت به یک پاسخ جهانی به بزرگترین حامی دولتی تروریسم در جهان منجر خواهد شد. من اطمینان دارم که این اتفاق خواهد افتاد. گروه من با سخت کوشی کار خواهد کرد که آنرا محقق کند. ما این کار را در چهارچوب پاسخگویی به نگرانی‌های همه شرکائمان انجام خواهیم داد. و من اطمینان دارم که در طول زمان مشخص خواهد شد که استراتژی‌ای که پرزیدنت ترامپ ترسیم کرده, یک استراتژی درست است. یعنی این استراتژی که ایران را در نقطه‌ای قرار دهد که روزی آنطور که ما امیدواریم به تمدن بشری بپیوندد.

سوال: از نکاتی که امروز گفتید روشن است که شما خواهان تحریم‌های سفت و سختی هستید. ولی به نظر من این نگرانی که چگونه شما به نگرانی‌های هسته‌ای خواهید پرداخت هنوز باقی مانده است. آیا می‌توانید مقداری در این باره صحبت کنید؟

پمپئو: رسیدگی به پرونده هسته‌ای یک امر واجب است و در برگیرنده بزرگترین و جدی ترین تهدید است. برجام به هدف مورد نظر نمی‌رسید و تأخیر زیادی ایجاد می‌کرد. هدف ما این است که این اشکال را به طور دائمی تصحیح کنیم. ما از سایر شرکاء خود در خاورمیانه می‌خواهیم که کارهای سختی انجام دهند. ما توافقی را جلوی آنها گذاشتیم و به آنها گفتیم باید این کار را بکنید. و آنها به ما گفتند, ایرانی‌ها در حال غنی‌سازی هستند. و این به نظر نکته معقولی می‌آید. خواسته‌های ما از ایران غیر منصفانه نیست. دست از برنامه هسته‌ای بردارید. آنرا خاتمه بدهید. اگر آنها تصمیم بگیرند که [به برنامه هسته‌ای] برگردند و مجددا شروع به غنی‌سازی کنند, ما آماده واکنش نشان دادن به آن هم هستیم. قطعا من امروز به شما نخواهم گفت واکنش ما چه خواهد بود, ولی ما شاهد صحبت‌های آنها بوده‌ایم و شنیدیم چه گفتند. امیدوارم تصمیم دیگری بگیرند و مسیر دیگری انتخاب کنند. ما استقبال می‌کنیم که مسیری انتخاب کنند که سایر کشورهای منطقه نیز انتخاب کرده‌اند.

سوال: آیا می‌توانید ساختار تحریم‌ها و اینکه چطور در نظر دارید رژیم ایران را بدون صدمه زدن به دوستان اروپایی مان هدف قرار دهید را به ما توضیح دهید؟

پمپئو: خب, هر بار که تحریم‌های اقتصادی برقرار میشود, کشورها باید از برخی فعالیت‌های اقتصادی دست بکشند. آمریکا برای مدتی بسیار طولانی دست از برخی فعالیت‌های اقتصادی کشیده است. و من می‌توانم تصور کن شرکت‌های آمریکایی زیادی هستند که عاشق آن هستند که وارد تجارت با جمهوری اسلامی ایران شوند. بازار خیلی بزرگی آنجا وجود دارد. مردمی بسیار عالی آنجا هستند. ولی همه باید در این موضوع شرکت کنند. همه کشورها باید درک کنند که ما نمی‌توانیم به ایجاد ثروت برای قاسم سلیمانی ادامه دهیم. در ته خط موضوع همین است. این پول به او پرداخت شده است. مسائل اقتصادی به آنها این امکان را داده است که روسیه را وارد خاورمیانه کنند.

تلاش ما خفه کردن ظرفیت اقتصادی‌اش برای آسیب رساندن به خاور میانه و جهان است. برنامه‌های هسته‌ای ارزان نیستند. به میزانی که در مشکل کردن این کار برای رژیم, مؤثر باشیم ظرفیتش در ادامه ساخت سیستمهای تسلیحاتی هسته‌ای کاهش داده‌ایم.

خبرنگار: شما امروز یک طرح بسیار بسیار روشن را ترسیم کردید. آیا یک جدول زمانی برای انجام همه این کارها دارید؟

پمپئو: تحریمها در 155 روز آینده مجدداً برقرار خواهند شد و این مهلت اتمام قراردادهای جاری است. طرحهایی برای برقراری مجددشان هست. این یک تلاش در همه بخشهای دولت است. قطعاً که در زمینه دیپلماسی کار می‌کنیم. ولی وزارت بارزگانی, وزارت دفاع هم تک به تک, همین مأموریت را از پرزیدنت ترامپ دریافت کرده‌اند. من نمی‌توانم یک زمانبندی مشخص بدهم. ولی دست آخر, مردم ایران هستند که در مورد زمانبندی تصمیم می‌گیرند. النهایه مردم ایران امکان انتخاب در مورد رهبری‌شان را پیدا خواهند کرد. اگر این تصمیم را به سرعت بگیرند, فوق‌العاده خواهد بود. اگر تصمیم بگیرند که چنین نکنند ما به کار خودمان سفت و سخت ادامه خواهیم داد تا به نتایجی که امروز ترسیم کردم دست پیدا کنیم.

خبرنگار:‌ آقای وزیر یک بار دیگر از جانب بنیاد هریتج و محققان اینجا که مدتهای طولانی در مورد این موضوع کار کرده‌اند از شما تشکر می‌کنیم. تکرار می‌کنم که یک تصویر واضح, روشن, خلاصه, عاری از ابهام بود. به شما و به رئیس جمهور تبریک می‌گوییم و برایتان آرزوی لطف خداوند را دارم.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here