قانون انتخاب طبیعی داروین، کماکان بین انسانها ادامه دارد

0
693
Larger Spleens Allow Bajau “Sea Nomads” To Dive Longer

Bajau divers evolved larger spleens to stay underwater for 13 minutes.

Posted by Hashem Al-Ghaili on Monday, May 7, 2018

مردم باژو( Bajau ) مردمانی هستند که برای ۱۰۰۰سال روی خانه های قایقی در آبهای اطراف مالزی ، فیلیپین و اندونزی زندگی کرده اند. آنها توانائی غریبی در غواصی آزاد دارند.
غواصها بیشتر از ۸ ساعت از روز کاری خود را در زیر اب میگذرانند. با نیزه ماهی میگیرند و مرجان سیاه جمع آوری میکنند تا با آنها زینت آلات درست کنند.

دانشمندان پس از اندازه گرفتن اورگانهای بدن مردم با ژو، ومردمان همسایه های آنها ، دریافتند که اندازه طحال مردم باژو از همسایه هایشان ۵۰% بزرگتر است.
در وحله اول طحال شباهت به اورگانی ندارد که بما کمک کند تا نفس خودمان را نگاه داریم.
وظیفه اصلی طحال ، بصورت بخشی از سیستم ایمنی ما تصفیه خون ، مبارزه با باکتری ها و به جریان انداختن دوباره گلبولهای فرمز خون است. اما طحال رل بسیار مهمی را در زمانی که کمبود اکسیژن وجود دارد بازی میکند. برای مثال ، وقتی که نفس کشیدن متوقف میشود ، بدن یک سری تغییرات فیزیولوژیکی براه میاندازد ، مانند اینکه ، قلب آهسته میزنند ، رگهای خونی در نوک دست و پا منقبض میشوند. و اندازه طحال کوچکتر میشود.
زمانی که طحال خود را به این صورت جمع میکند ، گلوبولهای قرمز پر از اکسیژن رها میکند. اینکار مقدار اضافی اکسیزن را در جریان خون فراهم میکند. هرچقدر طحال بزرگتر باشد، مقدار گلوبول های قرمز حاوی اکسیژن زیاد تر خواهند بود.

محققین بهمچنین متوجه شدند که مردم باژو ، ۲۵ ژن متفاوت با همسایگان خود داشتند. مردم بازو حامل نوع متفاوت از ژنی هستند که سبب رشد غیرعادی طحال آنها میشود که در موقع لزوم باعث ازدیاد گلوبولهای قرمز حامل اکسیژن زیاد تر از معمول میگردد.
یک ژن ( PDEIOA ) درفعالیتهای تیروئید موش تاثیر میگذارد ، در ضمن اندازه طحال را هم تنظیم میکند و به مردم باژو این توانائی باور نکردنی را میدهد که طولانی تر در زیر آب بمانند.

با فهمیدن آنچه که باژوها را به اینصورت با نداشتن هوا سازگار میکند، حالا میتوانیم به مردمی که بطور موقت کمبود اکسیژن پیدا میکنند کمک کنیم. مانند آنهائی که از اختلال تنفسی( Sleep Apnea ) رنج میبرند و یا کسانی که صدمه مغزی دیده اند. حالا امکان دارد که پزشکان بتوانند راهی پیدا کنند که به اینگونه وضعیت های مریضهایشان کمک کنند.

 این نتایج به ما نشان میدهند که قانون انتخاب طبیعی داروین ( Natural Selection ) همچنان در میان آدمها ادامه دارد.

از صفحه پژوهشگاه علوم ، تحقیقات و فناوری در فیس بوک

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here