برای مهار ایران ، ترامپ باید از ریگان درس بگیرد

0
384
نمایش موشک های بالستیک سپاه پاسداران در رژه نظامی در تهران

دیوید ایگناتیوس، روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی، روز ۱۵ مه ۲۰۱۸ در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌ پست، برای “مهار” ایران استراتژی جدیدی به ترامپ پیشنهاد میدهد که به موجب آن باید با رژیم ایران در چند جبهه مقابله ‌شود.
انستیتوی بیروت، هفته گذشته در ابوظبی کنفرانسی برگزار کرد که ایگناتیوس و برخی از چهره‌های سرشناس عرب، از جمله ترکی فیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی ، در آن شرکت داشتند.
به گقته این روزنامه‎‌نگار، حاضران در این کنفرانس از خروج ترامپ از برجام هیجان‌زده شده‌اند. رهبران عرب ایده اینكه پرزیدنت ترامپ آماده است تا به ایران ضربه بزند را بسیار دوست دارند…
آنها می‌دانند، پاره كردن توافق اتمی می‌تواند خطرناك باشد و هم اینک منطقه بدون آنهم یك بشكه باروت است. اما بنظر میرسد كه بسیاری از رهبران عرب برایشان مهم نیست…
شاهزاده ترکی الفیصل با مقایسه تاثیر فشار روی کره شمالی، پیش‌بینی نمود، در صورت وجود یك جبهه متحد, تهران بالمآل در مقابل فشار خم خواهد شد…
اما رهبران عرب باید این امكان را در نظر بگیرند كه چه بسا ترامپ دارد عكس كار میكند: استراتژی درست عقب راندن كسب قدرت ایران در خاورمیانه در عین حفظ توافق اتمی بعنوان یك عامل ثبات در منطقه است…
ایگناتیوس نوشت: ” یک استراتژی جدی برای عقب راندن ایران، از سوریه شروع می‌شود. ایالات متحده باید مواضع نظامی قدرتمندش که در شرق رود فرات و پادگانش در التنف و دیگر مواضع در جنوب سوریه تشکیل داده را حفظ کند. اما ترامپ در اظهارات علنی می گوید که او می‌خواهد این نیروها را خارج کند و هر چه زودتر بهتر. این امر تقریبا تدوام قدرت ایران در سوریه را تقریبا تضمین می‌کند”.
به گفته ایگناتیوس، موضع دیگر فشار بر ایران، در عراق است. او با ادعای اینکه پیروزی اخیر مقتدی صدر در انتخابات، ایران را نگران کرده، مدعی شد که جنبش صدر فرصت خوبی برای مقابله با ایران فراهم می‌کند.
نویسنده در ادامه پیشنهاد میکند، هم ایران و هم عربستان، هر دو از یمن بیرون رانده شوند.« این امر نیاز به ترکیبی از فشار و دیپلماسی ظریف از دولت ترامپ دارد که البته مهارت کمی در هر دو این کشورها در خاورمیانه نشان داده است. اما این یک هدف شایسته برای مایک پومپئو، وزیر امور خارجه جدید است.»
ایگناتیوس افزود: ” تا زمانی که یک فرد جرأت به خرج ندهد، عقب راندن یک رقیب تهاجمی، غیر ممکن به نظر می‌رسد. به دوران ریاست جمهوری رونالد ریگان، فکر کنید. یعنی زمانی که سیاست‌سازان یک امکانی را در نظر گرفتند که قبلا غیرقابل تصور بود و به موجب آن آمریکا و متحدانش، شوروی را از (کشورهای) جهان سوم و در نهایت از اروپای شرقی و خود اتحاد شوروی، اخراج می‌کردند. بعد از یک دهه چالش، قدرت شوروی از بین رفت”.
وی می گوید، « مطمئناً, تلاش‌های قبلی برای مهار یك ایران توسعه‌طلب و انقلابی با موفقیت بالایی مواجه نشده است…
اینبار, اعراب خواهان آن هستند كه آمریكا (یا اسرائیل) به جنگ مبادرت كنند. این, به دلایل زیادی, ایده بدی برای آمریكاست ولی بالاترین دلیل این است كه هیچ حمایت سیاسی در آمریكا برای جنگ علیه ایران نیست.»
اگر چه ایگناتیوس پیشنهاد می‌کند ترامپ در مقابل ایران از سیاست‌های ریگان در برابر شوروی استفاده کند، اما اذعان کرده که تلاش‌های گذشته برای “مهار” ایران موفق نبوده است. در این زمینه، او به جنگ صدام حسین علیه ایران، جنگ عربستان در یمن و جنگ نیابتی در سوریه اشاره می‌کند.
ایگناتیوس با مطرح کردن این پرسش که « پس راه مهار دخالت ایران درخاورمیانه چیست؟ این راه یحتمل از مسكو می‌گذرد. منافع روسیه در منطقه پیچیده است. شاید كه مسكو در كنار ایران در سوریه می‌جنگد اما در عین حال روابط فزاینده اقتصادی و دیپلماتیك با اسرائیل, عربستان و امارات متحده عربی دارد…»
سرگئی بیستریتسکی، تحلیلگر سیاست خارجی روسیه به کنفرانس ابوظبی گفت: “ایران یک متحد تاکتیکی (روسیه) است. روسیه به مجموعه‌ای از شرکا نیاز دارد”.
علاوه براین، آندرئی فدوروف، معاون سابق وزیر خارجه روسیه، گفته برخلاف ایرانی‌ها، که می‌خواهند در سوریه بمانند، “پرسش برای ما این است که چگونه (از سوریه) خارج شویم”.
ایگناتیوس در پایان، با اشاره به اینکه ترامپ به ماموریت ایران وارد شده ولی هنوز هدفش بوضوح مشخص نشده است، پیشنهاد میدهد ترامپ از سیاست ریگان علیه شوروی درس‌ بگیرد و می گوید ، «تركیب درست, مقابله با دخالت منطقه‌ای در عین حفظ كنترل تسلیحاتی است. اینكه فكر كنیم عقب‌راندن ایران ممكن است دیوانگی نیست, اما نیازمند یك تلاش مستمر است و نه هیاهو.»

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here