گردهمایی مخالفان ایرانی در واشنگتن دی سی از ترامپ خواستار «پاره کردن» توافق اتمی می شود

0
348
کنوانسیون «آزادی ایران » روز ۵ مه در واشنگتن دی سی

واشنگتن تایمز – ۶ مه ۲۰۱۸- هزاران نفر از هواداران گروه های اپوزیسیون ایران تنها چند چهار راه دورتر از کاخ سفید روز شنبه برای حمایت از سرنگونی دولت استبداد مذهبی تهران جمع شده و از دونالد ترامپ خواستند که توافق اتمی ایران را پاره کند.

این گردهمایی یک هفته قبل از ضرب الاجل بسیار مهم ۱۲مه می باشد که پرزیدنت ترامپ با آن روبروست تا که تصمیم بگیرد واشنگتن از توافق اتمی ایران در دوران اوباما بیرون بشکد یا خیر توافقی که در آن دیدیم آمریکا انگلستان فرانسه آلمان روسیه و چین تحریم ها علیه ایران را در عوض آنکه ایران برنامه اتمی خود را محدود کند کاهش دادند.

آقای ترامپ از زمان بسته شدن این پیمان به آن انتقاد کرده است.

رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک که در سالن کنفرانس پر از جمعیت هتل گراند هایت سخنرانی میکرد فریاد کشید و گفت« فکر می کنید چه برسر توافق اتمی خواهد آمد ؟»

آقای جولیانی متحد قدیمی مخالفان ایرانی همچنین اخیراً به تیم حقوقی آقای ترامپ پیوسته است. او در حالی که کاغذی را در دست داشت گردهمایی را شدیداً با وانمود کردن آنکه آنرا پاره می کند به وجد آورد.

شیرین نریمان سخنگوی سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی ( OIAC) و یکی از سازماندهندگان این جلسه گفت« ما خواستار مذاکره مجدد پرزیدنت ترامپ نیستیم ما می خواهیم که او آنرا پاره کند».

گردهمائی شنبه بعد از ظهر شاهد تجمع بیش از ۱۰۰۰ شرکت کننده ایرانی از هئیت هایی از سراسر ایالات متحده در یک مراسم ‍ پر سر و صدا و پراز انرژی همراه با پرچمها، سخنرانی های آتشین و موسیقی بود. علاوه بر انتقاد از توافق اتمی، مخالفان سابقه نقض حقوق بشر جمهوری اسلامی را زیر ضرب برده و خواهان یک ایران آزاد ، دمکراتیک و سکولار شدند.

چندین سخنران متمرکز ناآرامی های کنونی در ایران شدند. بعد از قیام عمده ئی که در ۱۴۲ شهر در ماه ژانویه در سراسر ایران انجام شد و بزرگترین قیام از سال ۲۰۰۹ تا کنون بوده است, تظاهراتها کماکان ادامه دارند.

بعضی از تحلیلگران معتقدند که تظاهرات به عنوان تلاشی از جانب سخت سران محافظه کار رژیم برای تضعیف حسن روحانی, یک آخوند نسبتا میانه رو که قویا از توافق اتمی حمایت کرده شروع شد, روحانی در انتخابات ماه مه برای یک دوره چهار ساله دیگر پیروزشد.

روحانی مدعی شده است که مجاهدین خلق ام ائی کی Mujahedeen-e-Khalq (MEK) یکی از گروههای اپوزیسیون که در سازماندهی گردهمائی روز شنبه شرکت داشت به خشونتها دامن میزد.

ام ائی کی MEK دارای روابط نزدیک با شورای ملی مقاومت ایران National Council of Resistance (NCRI) of Iran مستقر در پاریس میباشد. شورای ملی مقاومت سالانه گردهمایی در فرانسه با شرکت دهها هزار ایرانی جهت فراخوان برای سرنگونی دولت برهبری ملاها در ایران برگزار میکند و دارای منابع عمیق در ایران میباشد.

این گروه اعتبار افشای تاسیسات مخفی اتمی ایران در اوایل دهه ۲۰۰۰ را داراست ولی همچنین رابطه ستیزگری با واشینگتن داشته و تا سال ۲۰۱۲ از جانب وزارت خارجه بعنوان یک سازمان تروریستی لیست گذاری شده بود.

بسیاری از سیاستمداران برجسته ایالات متحده از هر دو حزب شامل جولیانی برای مدتهای طولانی در حمایت از شورای ملی مقاومت ایران NCRI و ام ائی کی MEK بطور علنی و قویا صحبت کرده اند و مدعی بوده اند که ام ائی کی بطور غلط در لیست تروریستی گذاشته شده بود.

رژیم ایران در بحران

مریم رجوی رئیس جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران برای این تجمع از طریق ارتباط ویدیویی از پاریس سخنرانی کرد. وی گفت «در هیچ زمانی این رژیم تا این میزان غرقه در بحران نبوده است و هیچ وقت زمان اینطور مناسب برای سازمان دادن و گسترش قیام نبوده است, »

خانم رجوی همچنین خواستار خاتمه مجازات اعدام در ایران شد که عموما بعنوان تاکتیکی برای ایجاد رعب استفاده شده تا اعتراضات را سرکوب نمایند. وی همچنین مخالفت قاطع خودش را با توافق اتمی ایران اعلام کرد. وی از جامعه بین المللی مصرانه خواست تا این توافق را کنار بگذارند و در عوض بازرسیهای بی قیدوشرط برنامه تسلیحات اتمی و موشک بالستیک رژیم ایران را پیش ببرند.

بیل ریچاردسون وزیر سابق انرژی و فرماندار دموکرات نیومکزیکو و حامی دیرین ام.ئی.کی و شورای ملی مقاومت ایران MEK and NCRI تالار این کنوانسیون را با فراخوان و واکنشی انقلابی شعله ور ساخت.

آقای ریچاردسون گفت «این رژیم مانند آنچه بازیکنان بوکس میگویند روی طناب[رینگ] قرار دارد, ». او اضافه کرد« بحث دیگر تندروها علیه اصلاح طلبان نیست و حالا کل مردم ایران هستند که علیه این رژیم می باشند».

آقای ریچاردسون همچنین سازمان جوامع آمریکائیان ایرانی تبار, ام.ئی.کی و شورای ملی مقاومت ایران OIAC, MEK and NCRI را بعنوان « رهبری که آماده فداکاری و ریسک پذیری است» مورد تحسین قرار داد.

وقتی آقای جولیانی یاداور شد که آقای ترامپ از اعتراضات مردم ایران در اوایل سال جاری با این کلمات ساده که «ما از مبارزه آنها برای آزادی پشتیبانی می کنیم» جمعیت فوران کرد.

همه سخنرانها تغییر رژیم را پیش بینی کردند که بزودی محقق می شود و خانم نریمان یاداور شد که یکی از برجسته ترین حامیان این سازمان در واشینگتن جان بولتون مشاور امنیت ملی جدید پرزیدنت ترامپ می باشد.

وزیرخارجه جدیدا منصوب شده آمریکا نیز همچنین از تغییر رژیم حمایت میکند.

خانم نریمان ابراز امیدواری کرد که این گروه علاوه بر آقای جولیانی و آقای ترامپ بزودی تغییر را در ایران محقق کند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here