گزارش سالانه عفو بین‌الملل از اعدام ها در سال ۲۰۱۷

ثبت ۹۹۳ مورد اعدام در جهان و ايران مسئول بیش از نیمی از كل اعدام‌ها در دنیا

0
453
جغرافیای اعدام ها در سال ۲۰۱۷

 خلاصه گزارش سالانه عفو بین الملل از اعدامها در کشورهای جهان در سال گذشته میلادی:

🔴 تعداد اعدام‌ها در جهان به روند کاهشی خود از سال ۲۰۱۶ به ۲۰۱۷ ادامه داد. عفو بین‌الملل در طول سال ۹۹۳ مورد اعدام ثبت کرد که ۴% کمتر از سال ۲۰۱۶ و ۳۹% کمتر از سال ۲۰۱۵ است. این آمار کلی شامل هزاران اعدامی که در چین صورت گرفته نمی‌شود، زیرا آمار اعدام در آن کشور همچنان جزء اسرار حکومتی به شمار می‌آید.

🔺 ايران با ٥٠٧ مورد اعدام، مسئول بيش از نیمی (۵۱%) از کل اعدام‌ها در جهان است. بعد از ایران، عربستان سعودی با ۱۴۶ اعدام، عراق با ١٢٥+ اعدام و پاکستان با ۶۰+ اعدام، بزرگ‌ترین کشورهای اجرا کننده اعدام در جهان هستند.

🔺 در پایان سال ۲۰۱۷، ۱۰۶ کشور مجازات اعدام را برای همه جرائم در قانون لغو كرده بودند و ۱۴۲ کشور در كل يا مجازات اعدام را در قانون لغو كرده یا در عمل آن را متوقف کرده بودند.

🔺 عفو بین‌الملل اجرای اعدام در ۲۳ کشور را ثبت کرده که يكسان با تعداد ثبت شده در سال ۲۰۱۶ است.

🔺از ۳۵ عضو سازمان کشورهای قاره آمریکا، آمریکا تنها کشوری بود که در آن اعدام انجام شد.

🔺 تنها سه عضو از ۵۵ کشور اتحادیه آفریقا از جمله مصر، سومالی، سودان جنوبی مجازات اعدام را اجرا کردند. در همين حال، با لغو اعدام در گينه، تعداد كشورهايى كه در منطقه صحراى جنوبى آفريقا اعدام را لغو كردند به رقم ٢٠ رسيد.

🔺 در ۱۷۰ کشور ( ۸۸%) از ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ هیچ مورد اعدامی اجرا نشد.

🔺 امروز معدود کشورهای اعدام‌کننده باقی مانده در جهان بيش از هميشه در انزوا قرار گرفته اند.
به گفته شلیل شتی، «طی ۴۰ سال گذشته، ما شاهد یک تحول عظیم و مثبت در دیدگاه جهانی نسبت به مجازات اعدام بوده‌ایم. با این حال، لازم است که اقدامات بیشتری فورا اتخاذ شود تا عمل هولناک قتل به دست حکومت متوقف شود.»
«مجازات اعدام از علائم فرهنگ خشونت است و نه راه حلی برای آن.ما می‌دانیم که با جلب حمایت‌های مردمی در سطح جهان می‌توانیم دربرابر این مجازات بیرحمانه بیاستیم و به اعدام در همه جا پایان دهیم.»

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here