چشم پوشی دولت اوباما از کمک روسیه به برنامه هسته ای رژیم ایران

0
704
نیروگاه اتمی بوشهر

هیل نشریه کنگره آمریکا روز ۲۹ مارس ۲۰۱۸ جزییاتی از کمکهای روسیه به برنامه اتمی رژیم ایران را به نقل از یک خبرچین به اف بی آی فاش کرد ، این کمکها در دوره باراک اوباما صورت گرفته است و او چشم خود را بر آن بسته است.

مدارکی که داگ کمبل kambel، خبرچین اف بی آی، به دولت آمریکا ارائه داده نشان میدهد در حالیکه میلیاردها دلار از بابت تجارت آمریکا به صنعت اتمی مسکو سرازیر میشد، روسیه در حال کمک به برنامه غیرقانونی اتمی رژیم ایران بود.
داگلاس کمبل میگوید، «افرادی که من با آنها کار می‌کردم، توجیه شده بودند که در باره رابطه سوژه من با تهران سکوت پیشه کنند. سوژه من تجهیزات و خدمات هسته‌ای به رژیم ایران می‌داد . رهبری سوژه من نگران آن بودند که در صورتیکه ایالات متحده، متوجه رابطه نزدیک بین سوژه من و رژیم تهران میشد، این موضوع، استراتژی آنها را در آمریکا به هم می‌زد».
کمبل شواهدی ارائه کرد حاکی از اینکه روسیه نسخه‌های غیر علنی گزارشات بازرسی‌های ارگان‌های بین المللی از برنامه هسته‌ای ایران را به دست می‌آورد، و تجهیزات، مشاوره و مواد مورد نیاز یک تأسیسات هسته‌ای در نزدیکی تهران را تأمین می‌کرده است.
با این حال، کمبل به «هیل» گفت، « پس از آنکه دولت اوباما از مدارک کمک روسیه به برنامه هسته یی رژیم ایران مطلع شد با این وجود تصمیمهایی به سود مسکو گرفت. این امر من را نگران کرده بود. من هیچ پاسخی دریافت نمی‌کردم. گزارشات به آنها می‌رسید، و من حدس می‌زنم به نفرات مشخصی که باید آنرا تجزیه و تحلیل می‌کردند داده میشد و این آخرین چیزی بود که من در باره آن می‌شنیدم.»
در سال ۲۰۱۲، وقتی مأموران اف بی آن فهرستی از سوالات دقیقی که کمبل باید در باره کمک‌های روسیه به ایران از یکی از مقامات بلندپایه اتمی روسیه بپرسد دادند، اوضاع تغییر کرد. این قبیل سوالات بلافاصله زنگ خطر را برای روس‌ها به صدا در آورد و کمبل از پست مشاوره‌ای خود اخراج شد.
کمبل می گوید:‌ «تقریبا بلافاصله، آژيرها به صدا در آمد. خدا را شکر که ظرف چند هفته من از آسیب احتمالی نجات پیدا کردم».

سخنگوی رئیس جمهور سابق باراک اوباما، به چندین درخواست ابرازنظر در این رابطه پاسخی نداد. دمکرات‌های کنگره یادداشتی نوشته‌اند که در آن اعتبار حرف‌ها و حافظه کمبل را زیر سوال برده‌اند. در حالی که جمهوری خواهان عقیده دارند ماجرای وی، رفتار جانبدارانه دولت اوباما نسبت به روسیه را زیر سوال برده است

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here