بریفینگ ویژه وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکرات برجام در اروپا

0
433
برایان هوک نماینده آمریکا در مذاکرات حول طرح جامع اقدام مشترک ( برجام ) با اروپایی ها و رژیم ایران

سایت وزارت خارجه آمریکا ۲۱مارس ۲۰۱۸

بریفینگ ویژه برایان هوك مدیر سیاست گذاری وزارت خارجه

خانم نوئرت: … همانظور كه همه شما میدانید برایان به تازگی در اروپا بود با یك هیأت از وزارت خارجه و همچنین شورای امنیت ملی, جایی كه برایان و همكاران ما با اعضای سه كشور اروپایی در برلین ملاقات كرد و بعد همه آنها به وین رفتند برای جلسه سه ماهه برای برجام. برایان هفته گذشته در خارج كشور با مطبوعات ملاقات كرد و میخواهد به شما همه نه فقط یك به روز رسانی بلكه نوعی تحلیل و گزارش از اینكه ما در گفتگوهای كلی در چه نقطه ای هستیم, ارائه دهد.

….

آقای هوك: ….

در برلین این سومین نشست ماست با متحدین اروپایی مان از زمانی كه رئیس جمهور موضعگیری خود را در ۱۲ ژانویه ارا‌ئه داد. …..

ما سه جلسه با متحدین اروپاییمان داشتیم – یكی در لندن, یكی در پاریس و بعد آخرین در برلین بود – و در این جلسات ما در حال مذاكره یك توافقنامه تكمیلی هستیم و تمركز آنجا حول تاریخ انقضاء, محدودیتهای برنامه هسته ای ایران با تاریخ انقضاء, نبودن موشكهای بالستیك قاره پیما در توافقنامه هسته ای اصلی ایران, و یك نظام سختتر بازرسیها تا ما بتوانیم كار آژانس بین المللی انرژی اتمی را پشتیبانی كنیم تا آنها بتوانند تأیید كنند كه برنامه هسته ای ایران برای اهداف صلح آمیز استفاده میشود.

در همه این جلسات نصف زمان ما برای مذاكره یك توافقنامه تكمیلی صرف میشود. نصف زمان دیگر را ما صرف پیش رفتن در شش زمینه ای كه رئیس جمهور در ۱۲ ژانویه مشخص كرد, میكنیم. وی به متحدینمان فراخوان داد تا گامهای قویتری با آمریكا بردارند تا با دیگر فعالیتهای شرورانه ایران مقابله كنند, و این گامها قطع تأمین مالی سپاه پاسداران و محدود كردن برنامه توسعه موشك ایران, و مقابله با تجاوز سایبری ایران, تجاوز دریانوردی آن و خواستن از كشورهای دیگر تا بخاطر همه نقضهای حقوق بشر ایران به آن فشار بیاورند را در بر میگیرد. بنابراین ما نصف این جلسات را صرف كار بر گامهایی كه ما باید جمعی بر علیه فعالیتهای دیگر ایران برداریم, میكنیم و این در راستای تغییر سیاستی است كه این دولت به آن دست زد كه به تمامیت تهدیدات ایران می پردازد نه فقط تمركز داشتن بر توافقنامه هسته ای با حذف همه تهدیدات دیگری كه ایران ایجاد میكند. و من برای جزئیات بیشتر در این مورد شما را به بیانیه رئیس جمهور در تاریخ ۱۲ ژانویه ارجاع میدهم.

…. ما تعهداتمان تحت برجام را انجام میدهیم و به سختی از ایران بخاطر تعهداتش حسابرسی میكنیم.

یكی از چیزهایی كه ما در این جلسه كردیم بررسی یكی از شرایط كلیدی برجام بود كه این است كه توافقنامه ایران نقل قول میكنم, ”به صورت مثبتی به صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی كمك خواهد كرد.“ در توافقنامه این ذكر شده و از آنجایی كه بیش از دو سال وقت گرفت كه مذاكره شود و هر كلمه ای به دقت سبك و سنگین شده ما همه این شروط را جدی میگیریم. و وقتی كه شما به سیاستهای خارجی و داخلی ایران نگاه میكنید, این غیر ممكن است كه استدلال كنید كه آنها این كار را كردند – كه آنها در دو سال گذشته بطور سازنده ای یا با میانه روی بیشتر رفتار كردند. در واقع كاملا عكس است. آنها بصورت تهاجمی خاورمیانه را بی ثبات میكنند و یك طیفی از تهدیدات برای صلح و امنیت ایجاد میكنند.

ایرانیها شكایت كردند كه این دولت به دیگر كشورها در رابطه با خطرات تجارت با ایران هشدار میدهد و این كار به اقتصاد آنها آسیب می زند. و آنچه من در جواب گفتم این بود كه سیاست غیرشفاف ایران برای سرمایه گذاران دشوار میكند كه بدانند كه آیا آنها در حال حمایت از تجارت هستند یا حمایت از تروریسم و من گفتم كه ایران باید حمایت از تروریسم را متوقف كند, بی ثبات كردن خاورمیانه را متوقف كند و بخشهای بانكی و تجاری خود را تعمیر اساسی كند. این كار آمریكا نیست كه كمبودهای سیاستهای ایران را جبران كند.

من همچنین درخواست یك ملاقات با هیأت ایرانی كردم برای درخواست آزادی شهروندان آمریكایی كه آنها بصورت خودسرانه و ناعادلانه بازداشت كردند.

….

سوال: سوالم این است كه آیا شما با مدیر پمپئو در هفته گذشته در رابطه با این توافقنامه صحبت كرده اید. من فكر نمیكنم كه این چیز مخفی است كه وزیر تیلرسون در رابطه با تلاش برای نجات این توافقنامه مشتاقتر از شاید پمپئو بود. بنابراین آیا شما میتوانید به ما بگویید كه چطور این انتقال ممكن است روی كاری كه شما روی این توافقنامه انجام میدهید, تأثیر بگذارد. ….

آقای هوك: در مورد سوال اول, من نمیخواهم در مورد بحثهای داخلی اظهار نظر كنم. آنچه من میتوانم بگویم این است كه تعدادی از ما به پروسه تأیید وزیر تعیین شده پمپئو كمك میكنیم و من نمیخواهم از پروسه تأیید سنا پیشی بگیرم ولی اگر وی تأیید شود و ما طبعا امیدوارم كه وی تأیید خواهد شد, وی بعد فكر كنم به خوبی آماده خواهد بود تا همه كاری كه ما اكنون روی آن كار میكنیم را انجام دهد, طیفی از فعالیتها كه وی بعنوان مدیر سیا روی آن كار میكرد. و در نتیجه من فكر میكنم كه وی یك چنین آشنایی عمیقی با بسیاری از این موضوعات از موضع كنونی خود دارد كه این یك انتقال خیلی ساده خواهد بود.

……

سوال: شما گفتید كه ایالات متحده از همه تعهداتش تحت برجام تبعیت میكند علیرغم اینكه شما به بخشی اشاره كردید كه میگوید كه آنها باید به موضوعات مشخص دیگر توجه كنند. آیا شما میگویید كه آنها به تعهداتشان تحت برجام پایبند هستند یا نیستند؟

آقای هوك: درك من این است كه آنها در تبعیت تكنیكی از تعهداتشان تحت برجام هستند. ایرانیها شكایتهای متعددی در رابطه با مجوزها داشتند بخصوص حول مجوزهای هوانوردی مدنی برای ایران ایر و دیگر خطوط هوایی. و آنچه من به آنها گفتم این بود: شما از خطوط هوایی تجاری تان استفاده میكنید تا تروریستها و تسلیحات در خاورمیانه جابجا كنید منجمله به سوریه و ما به هزینه امنیت ملی مان مجوزها را صادر نخواهیم كرد. و بنابراین من آنها را تشجیع كردم كه نوعی اصلاح در هوانوردی مدنی شان و در اقتصادشان انجام دهند كه بعد ما را در یك موضع بهتر قرار دهد. ولی ما قرار نیست مجوزهایی به خرج امنیت ملی مان یا خرج متحدینمان صادر كنیم.

….

سوال: چقدر مطمئنید كه شما خواهید توانست به یك توافق با اروپاییها برسید؟ آیا شما امید دارید كه كه میتوانید در این رابطه از خط پایان عبور كنید, یا آیا شما بدبین هستید كه شما خواهید توانست به چیزی برسید؟

آقای هوك: ما گفتگوهای سازنده با اروپاییها در راستای یك توافقنامه تكمیلی داشتیم اما من نمیتوانم پیش بینی كنم كه آیا ما به یك توافقنامه با آنها خواهیم رسید یا نه. ما یك هدف در ذهنمان داریم و ما یا به یك توافق خواهیم رسید یا نخواهیم رسید.

در مورد دومین قسمت سوال, تنها راهنمایی كه رئیس جمهور داد رسیدن به یك توافق با سه كشور اروپایی است. و این فاز اول این است كه تا ۱۲ می است. و من فراتر از ۱۲ می پیش بینی نخواهم كرد بدلیل اینكه این میزانی است كه دستور العملهای مذاكرات ما اجازه میدهد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here