آتش افروزان چهارشنبه سوری

0
732
جشن آتش در چهارشنبه سوری
جشن آتش در چهارشنبه سوری

چهارشنبه‌سوری جشن ملی و مردمی ما  ایرانیان است از هر قوم واعتقادی، از بحر خزر تا کرانه های خلیج ، این روز جشن گرفته میشود.

چهارشنبه سوری با دو پدیده همراه  است سور یعنی جشن و آتش ، آتش بخاطر گرما بخشی و زندگی بخشی در نزد ایرانیان هماره مقدس و مورد ستایش بوده ، در آیین نیاکان ما  آتش نشانه‌ پاکی و راستی بوده و فرشته ای از جانب اهورمزدا نگاهبان آن بوده است.

پدیده دیگر سور و جشن  است، نیاکان ما جشن های زیادی داشتند ، که هنوز علیرغم دست تتاول دشمنان فرهنگ ایران و ایرانی هنوز خیلی از آنها را ما ایرانیان زنده نگه داشته ایم ، از نوروز و مهرگان و یلدا جشن سده تا چهارشنبه سرخ آخر سال

این جشن طلایه نوروز و  پیشواز نوروز ، یعنی استقبال از نو شدن و نو کردن است. در ایران قدیم  روز پیش از نوروز مردمانی به نام آتش‌افروزان به شهرها و روستاها می‌رفتند تا مردم را برای این آیین آماده کنند. آتش‌افروزان، زنان و مردانی هنرمند بودند که با برگزاری نمایشهای خیابانی، دست افشانی‌ها، سرودها و آوازهای شورانگیز به سرگرم کردن و خشنود ساختن مردمان می‌پرداختند؛ در جای جای  شهر و ده آتش می‌افروختند و آن را تا برآمدن خورشید روشن نگاه می‌داشتند. این آتش، نماد و نشانه  نیروی مهر و نور و دوستی بود. هدف آتش‌افروزان برگرداندن نیروی فزاینده و نیک به مردمان برای چیره شدن بر غم و افسردگی بود.

ملت بزرگ ایران را همین فرهنگ غنی هزاران سال زنده و پابرجا نگه داشته و باز هم نگه خواهد داشت  ، هر چند دشمنان فرهنگ ایران را – این روز شاد ملی ما را حرام یا از آن احمق ها بدانند ، احمق آنها هستند که هرگز شیرینی ایرانی بودن را حس نکرده اند و در قاموس آنها جشن و پایکوبی جایی ندارد.

بر تیر جورتان ز تحمل سپر کنیم

تا سختی کمان شما نیز بگذرد

در مملکت چو غرش شیران گذشت و رفت

این عوعوی سگان شما نیز بگذرد

برای زدودن همه دردهای بزرگ از تن شهر و دیارمان ، برای زدودن غمهای چند ده ساله از چهره پدران و مادرانمان  ، برای سرزندگی دختران و پسرانمان  ، چهارشنبه سوری امسال آتشی بس بزرگ برپا کنیم و تا آنجا که میتوانیم این سنت ایرانی را زیبا و زیباتر برگزار می کنیم  و هر یک از ما آتش افروزانی باشیم که پیام آور  امید، زندگی و گرمای خورشید فروردین برای مردم شهر و محله مان باشیم.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here