سازمان شفافیت بین‌المللی: بیشترین فساد اداری از آن کشورهایی است که رسانه‌های آن امنیت کافی ندارند

،بین ۱۸۰ کشور جهان ایران از نظر فساد اداری در رتبه ۱۳۰ قرار دارد ،یعنی فقط بالاتر ار کشورهایی نظیر افغانستان، سودان، سومالی، یمن، سودان جنوبی

0
421
Transparency-International-2017-report
نمودار میزان فساد اداری در سال ۲۰۱۷ در کشورهای جهان براساس گزارش سازمان شفافیت بین المللی

 گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌المللی Transparency International در مورد میزان فساد اداری در کشورهای مختلف در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. در این گزارش ، کشورهای مختلف جهان در ۱۸۰ رده طبقه‌بندی شدند.

بر اساس رده‌بندی سازمان شفافیت بین‌المللی، سوریه، سودان جنوبی و سومالی، افغانستان و یمن در پایین‌ترین رده از نظر فساد اداری در جهان قرار دارند. نیوزیلند در صدر این رده‌بندی قرار گرفته است.

در تازه‌ترین گزارش سالانه سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان، چهارمین کشور جهان، از نظر میزان فساد اداری، شناخته شده است. این کشور، در رتبه‌بندی سال گذشته در زمینه مقابله با فساد اداری، ۱۵ امتیاز کسب کرده است.

ایران، در رتبه ۱۳۰ قرار گرفته است. این کشور هم در زمینه مقابله با فساد اداری، در سال ۲۰۱۷، ۳۰ امتیاز کسب کرده است.

پاتریسیا مورِیرا، یکی از مدیران سازمان شفافیت بین‌المللی، در بیانیه‌ای، ضمن تاکید بر عدم تلاش کافی در سراسر جهان به منظور مقابله با فساد اداری اعلام کرد: کشورهایی که رسانه‌ها و نهادهای غیردولتی و غیرانتفاعی خود را به حد کافی مورد حفاظت قرار نمی‌دهند، پایین‌ترین رتبه را از نظر فساد اداری کسب کرده‌اند.

در بیانیه سازمان شفافیت بین‌المللی تاکید شده است: هیچ‌یک از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران، زمانی که در راه مبارزه با فساد گام می‌نهند، نباید ابراز نگرانی نسبت به امنیت جانی خود داشته باشند.

بر اساس سازمان شفافیت بین المللی، طی شش سال اخیر، کشورهایی همچون بریتانیا و سنگال بر تلاش‌های خود در زمینه مبارزه با فساد اداری افزوده‌اند اما سوریه و یمن بدلیل وجود جنگ‌های داخلی، با کاهش امتیاز در زمینه مبارزه با فساد اداری روبرو بودند.

کشورهای اروپای شمالی، پس از نیوزیلند، بالاترین امتیازات را کسب کردند. همچنین کانادا و بریتانیا در رده هشتم، آمریکا و بلژیک در رده شانزدهم و فرانسه در رده بیست و سوم این فهرست قرار دارند.

سازمان شفافیت بین المللی در تدوین فهرست کشورها از لحاظ فساد اداری، به هر کشور نمره‌ای را اختصاص می دهد که که این نمره‌دهی بر اساس کشورهای فاقد فساد تا کشورهای کاملا فاسد از نمره ۱۰۰ تا صفر تغییر می‌کند.

سازمان شفافیت بین المللی یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که در آلمان مستقر است. این سازمان فعالیت خود را از سال ۱۹۹۳ بر پایه سنجش میزان فساد در کشورهای مختلف آغاز کرد.

هدف از اقدامات سازمان شفافیت بین‌المللی، مبارزه با فساد در تشکیلات دولتی و موسسات خصوصی است. برای تهیه این گزارش سالانه، ۱۲ نهاد جهانی، از جمله بانک جهانی، بانک توسعه آفریقا و مجمع جهانی اقتصاد با سازمان شفافیت بین‌المللی همکاری می‌کنند.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here