درگذشت نابهنگام عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران

0
442
asma-jahangir
عاصمه جهانگیر

عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران روز یکشنبه ۱۱ فوریه ۲۰۱۸ در سن ۶۶ سالگی در اثر سکته قلبی در لاهور پاکستان درگذشت.
عاصمه جیلانی جهانگیر سیاست‌مدار، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر اهل پاکستان بود. خانم جهانگیر در سال ۲۰۱۶ از سوی دبیرکل ملل متحد بعنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران انتخاب شده بود. او جوایز زیادی را به دلیل فعالیت در زمینه حقوق بشر دریافت کرده بود .
او از معدود گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر به‌شمار می‌رفت که نه سیاستمدار بلکه خود، فعال حقوق بشر بود

عاصمه جهانگیر وکیل ارشد حقوق بشر و فعال لیبرال پاکستانی بود. او از رهبران «جنبش وکلا» در پاکستان بود و در خلال سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۷ زندان حکومت پاکستان بوده ‌است. او همچنین عضو هیئت امناء گروه بین‌المللی بحران بود، گروهی غیردولتی که بر روی جلوگیری و حل بحران‌های بین‌المللی متمرکز است.
عاصمه جهانگیر همچنین از بنیانگذاران و دبیر کمیسیون حقوق بشر پاکستان بوده و در سمت دبیرکل و بعدها به عنوان رئیس هیئت مدیره این کمیسیون خدمت کرده ‌است.
عاصمه جهانگیر زندگی حرفه‌ای خود را صرف حقوق بشر و بویژه حقوق زنان، حقوق اقلیت‌های مذهبی، و حقوق کودکان در پاکستان کرده‌است وی به صراحت لهجه در انتقاد از گروه‌های افراط گرای مذهبی مشهور بود.
عاصمه جهانگیر عضو گروه حقیقت‌یاب سازمان ملل در زمینه شهرک‌های اسرائیلی بود و در تیم تحقیقات دربارهٔ نقض حقوق بشر در سریلانکا هم حضور داشت.
جهانگیر در سال ۲۰۱۶ پس از احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران انتخاب شد وی در دوران مسئولیت خود در گزارشات افشاگرانه‌آی که از وضعیت حقوق بشر در ایران تهیه کرد باعث واکنش مقامات مختلف رژیم ایران شده بود.

با مرگ او جهان یکی از ارزنده ترین مبارزان حقوق بشر را از دست داد ، پیش از این مجله تایم از عاصمه جهانگیر به عنوان یکی از ۱۰۰ زن بانفوذ جهان یاد کرده بود

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here