عفو بین‌الملل خواهان تحقیق فوری در مورد مرگ‌های مشکوک در زندان‌های ایران شد

0
645
زندان بدنام اوین، قتلگاه انبوه جوانان ایران زمین

عفو بين‌الملل با انتشار بيانيه‌ای خواهان تعقیب قانونی عاملان مرگ 5 تن از معترضان در زندان‌های ایران شد.

در بیانیه‌ عفو بین الملل که روز سه شنبه ۹ ژانویه صادر شده آمده است، “مقامات مسئول در ایران باید برای جلوگیری از شکنجه بازداشت‌شدگان و مرگ تعداد بیشتری از آنان در زندان سریعا اقدامات لازم را به اجرا بگذارند..” این بیانیه می افزاید، “سایه تاریک پنهانکاری و فقدان شفافیت در مورد آنچه که بر سر این بازداشت‌شدگان آمده نگران کننده است و مقامات ایران باید به جای ابراز داوری شتابزده در این مورد که آنان دست به خودکشی زده‌اند، فورا تحقیقات مستقل، بی‌طرفانه و شفافی را در مورد شرایط منجر به مرگ آنان به جریان اندازند.”
عفو بین‌الملل با یادآوری اینکه “ما از دیرباز به طور مستند شرایط کابوس‌وار بازداشتگاه‌ها در ایران از جمله کاربرد شکنجه را ثبت کرده‌ایم” تاکید کرد که افراد مظنون به ارتکاب اعمال منتهی به مرگ بازداشت شدگان باید فورا از مقام خود معلق شده و براساس موازین‌ بین المللی محاکمه منصفانه و مجازات شوند.
بر اساس عفو بین الملل، مرگ سینا قربانی، ۲۳ ساله، در قرنطینه زندان مخوف اوین و گزارش‌های ضد و نقیض درباره علت آن نگرانی در مورد نحوه رفتار مقامات جمهوری اسلامی با معترضان را تشدید کرده است. بیانیه این سازمان می‌افزاید که تا کنون “مرگ دست کم چهار تن دیگر در هنگام بازداشت گزارش شده” که از جمله شامل دو مورد در قرنطینه زندان اوین است. وحید حیدری و محسن عادلی از جمله قربانیانی هستند که اسامی آنان منتشر شده است.
در ادامه این بیانیه آمده است که خویشاوندان افراد بازداشتی گفته‌اند که مقامات مسئول هیچگونه اطلاعی در مورد این افراد در اختیارشان قرار نداده و برعکس، آنان را صرفا به خاطر سئوال و ابراز نگرانی در مورد عزیزانشان تهدید و ارعاب کرده‌اند. عفو بین‌الملل تاکید دارد که “مقامات نه تنها باید خویشاوندان بازداشت‌شدگان را از محل حبس آنان آگاه سازند بلکه موظف هستند امکان ملاقات و دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل مدافع مورد نظرشان را فراهم آورند و هیچکس هم نباد به خاطر پرسش درباره محل و وضعیت عزیزان زندانی خود در معرض اقدامات تلافی جویانه قرار گیرد.
نسرين ستوده وکیل مدافع ایرانی و فعال حقوق بشری، از کشته شدن ۵ تن از بازداشت شدگان اعتراض‌های اخیر ایران خبر داد.
نسیرن ستوده سه‌شنبه ۹ ژانویه، در مصاحبه با رادیو فردا گفت: «به جز سینا قنبری، محسن عادلی و وحید حیدری، که در زندان های تهران و دزفول و اراک درگذشته اند، دو نفر دیگر در قرنطینه زندان اوین جان خود را از دست داده‌اند».
محمود صادقی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس رژیم ، سه‌شنبه ۹ ژانویه، آمار کل بازداشتی‌های اخیر را حدود  ۳۷۰۰ بازداشتی در سراسر کشور اعلام و تصریح کرد: «با توجه به اینکه بازداشت این افراد توسط نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی بوده است نمی‌توان آمار دقیق دانشجویان را اعلام کرد

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here