ماجرای پشت صحنه کار اوباما که مهار حزب الله را رها کرد(خلاصه)

یک نیروی ویژه مصمم آمریکا که معاملات جنایتکارانه میلیاردری حزب الله را هدف قرار داده بود با سر به داخل تمایل کاخ سفید برای یک توافق اتمی با ایران فرو رفت.

0
405

پولیتیکو, ۱۵ دسامبر۲۰۱۷ –  بقلم جاش میر – قسمت اول – یک تهدید جهانی ظهور می یابد. چگونه حزب الله برای تامین مالی توسعه خود, به قاچاق کوکایین و پولشویی از طریق خودروهای دست دوم روی آورد.

در عزم خود برای بستن یک قرارداد اتمی با ایران, دولت اوباما یک کمپین جاه مصمم پلیس علیه قاچاق مواد مخدر توسط گروه تروریستی حزب الله تحت حمایت ایران را از ریل خود خارج ساخت و این درحالی بود که بنا به گزارش پولیتیکو این گروه حتی به داخل آمریکا کوکایین وارد می کرد.

این کمپین که موسوم به پروژه کاساندرا(Cassandra) بود در ۲۰۰۸ بعد از اینکه پلیس ضدمواد مخدر مدارک وسیعی را جمع آوری کرد نشان داد حزب الله از یک سازمان نظامی متمرکز روی خاورمیانه و یک گروه سیاسی به یک سندیکای جنایتکار بین المللی تبدیل شده است و برخی محققان بر این باورند که این گروه سالانه 1میلیارد دلار از قاچاق مواد مخدر و تسلیحات و پولشویی و سایر فعالیتهای جنایتکارانه بدست می آورد.

طی 8سال بعدی, عواملی که در نهاد بشدت سری دی.ئی.ای[اداره ضدمواد مخدر] در چنتیلی(Chantilly) در ویرجینیا کار می کردند از شنود, عملیات پوششی و خبرچین ها به کمک 30آژانس امنیتی آمریکایی و خارجی برای ردیابی شبکه های قاچاق حزب الله استفاده کردند.

آنها محموله های کوکایین, برخی از آمریکای لاتین به آفریقای غربی و بعد به اروپا و خاورمیانه را از طریق ونزوئلا و مکزیک به آمریکا ردیابی کردند.

آنها این رودخانه کثیف پول نقد را از جمله با خرید خودروهای دست دوم آمریکا و فرستادن آنها به آفریقا شروع کردند و با کمک برخی شاهدان کلیدی همکاری کننده و کارمندان اداره مواد مخدر, این توطئه را ردیابی کردند و بر این باور بودندکه هسته اصلی اینکارها خود حزب الله و دولت حامی ترور ایران بود.

اما در حالیکه پروژه کاساندرا به سلسله مراتب بالاتر این توطئه رسیده بود بنا به مصاحبه با دهها نفر از دست اندرکاران که در بسیاری موارد اولین بار بود در این رابطه و بررسی اسناد دولتی و سوابق دادگاهی که با مخفیکاری هم همراه بود صحبت می کردند, مقامات دولت اوباما یک سلسله از مانع تراشی ها را بر سر راه تحقیق در این رابطه ایجاد کردند.

وقتی که رهبران پروژه کاساندرا بدنبال گرفتن تاییدیه برای تحقیقات, پیگردها, دستگیریها و تحریمهای مالی قابل توجهی برامده بودند اداره عدالت و خزانه داری درخواستهای آنها را به تاخیر انداخت و مانع شد یا اینکه آنها را رد کرد…

ماجرای گفته ناشده ی پروژه کاساندرا نشان می دهد که دشواریهای انبوهی در ردیابی و مقابله با شبکه های قاچاق در دورانی که تروریزم جهانی, قاچاق مواد مخدر و جنایت سازمانیافته در هم آمیخته اند وجود دارند.

این پروژه همچنین نشان داد که برنامه های رقیب همدیگر در میان آژانسهای دولتی چه ابعادی دارند و تغییر اولویتها در بالاترین سطوح می تواند سالها پیشرفت را به عقب برگرداند…

در مه ۲۰۱۰ جان برینان معاون وزیر امنیت داخلی و ضدتروریسم طی سخنرانی خود تایید کرد که دولت بدنبال راههایی است تا عناصری مدره را در درون حزب الله بسازد.

بنا به گزارش رویتر, برینان در یک کنفرانس واشینگتن گفته بود حزب الله سازمان خیلی جالبی است که از یک سازمان کاملا تروریستی به یک شبه نظامی و در نهایت یک حزب سیاسی و با داشتن نمایندگان در مجلس و کابینه لبنان تکامل یافته است…

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here