گزارش جفری فلتمن معاون دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت در مورد ایران

0
369
جفری فلتمن، معاون دبیرکل ملل متحد در رابطه با توافق هسته ای و برنامه تسلیحاتی و موشکی رژیم ایران به شورای امنیت گزارش میدهد- سایت سازمان ملل ۱۹ دسامبر۲۰۱۷

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌ شنبه شب ۱۹ دسامبر ۲۰۱۷ به منظور بررسی توافق هسته‌ای و برنامه موشک بالستیک رژیم ایران تشکیل جلسه داد. در زیر گزیده گزارش «جفری فلتمن» معاون دبیرکل سازمان ملل ، در ابتدای این نشست آورده شده است

جفری فلتمن, معاون دبیرکل ملل متحد: آقای رییس, اعضای شورای امنیت, خانمها و آقایان. تقریبا ۲ سال بعد از اجرای برجام, اکنون بر سر یک دوراهی حیاتی هستیم. میتینگ امروز فرصت مهمی برای بررسی دقیق آنچه تا کنون بدست آمده و چالشهای پیش رو است. از ۱۶ ژانویه ۲۱۰۶ آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ بار به این شورا گزارش کرده است که ایران همچنان به تعهدات اتمی خود عمل می کند. بر خلاف این روایت مثبت از اجرای برجام, در ۱۳ اکتبر, رییس جمهور ایالات متحده تصمیم گرفت در مقابل کنگره,تعلیق تحریم های سراسری ناشی از توافقنامه — و من از سخنرانی پرزیدنت ترامپ نقل قول می کنم– « مناسب و متناسب با ارزیابی های مشخص و قابل راستی آزمایی که ایران در ارتباط با برنامه غیرقانونی اتمی اش بعمل آورده» را تایید نکند. این تصمیم بطور دریغ آمیزی وضعیت بسیار نامتعینی را در مورد آینده برجام بوجود آورده است. به دبیرکل ملل متحد بار دیگر اطمینان داده شد که آمریکا اخیرا در جریان هفتمین جلسه کمیسیون مشترک به همراه سایر شرکت کنندگان ,پایبندی مستمر خود به تعهداتش را بیان کرده و نیاز به اطمینان یافتن از اجرای کامل و موثر تمامی اجزای توافقنامه مزبور را با حسن نیت و در یک فضای سازنده خاطر نشان کرده است. حمایت شورای امنیت از این توافقنامه, برای اطمینان یافتن از اینکه ماهیت برنامه اتمی ایران منحصرا و بطور کامل صلح آمیز می باشد, و نیز برای ثبات منطقه ای و بین المللی, یک امر حیاتی است.

…..

این توافقنامه در خدمت منع جهانی تکثیر تسلیحات کشتار جمعی و در خدمت صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است. توافقنامه مزبور همچنین بهترین راه درک خواست مردم ایران برای فرصتی است که بتوانند با جهان به تعامل اقتصادی بزرگتری دست یابند. جامعه بین المللی و حاضرین در این شورا توافقنامه مزبور را بدقت دنبال خواهند کرد و این کار را طی ماهها و سالهای آینده انجام خواهند داد و ما قطعا به همان ترتیب, عملکردهای آن را مورد سنجش قرار خواهیم داد. به این دلایل, دبیرکل ملل متحد آمریکا را ترغیب می کند که به تعهد خود به توافقنامه پایبند بوده و قبل از اینکه گامهای بیشتری بردارد تاثیرات گسترده تر آن روی منطقه و فراتر از آن را مد نظر قرار دهد. به همین ترتیب جمهوری اسلامی ایران را ترغیب می کند که نگرانی های بوجود آمده از سوی سایر طرفهای برجام را بدقت در نظر بگیرد. دبیرکل ملل متحد همچنین جامعه بین المللی را ترغیب می کند تا به حمایت از اجرای کامل این توافقنامه تاریخی ادامه داده و از بیانات مثبت تعداد زیادی از کشورهای عضو در حمایت از آن استقبال می کند. آقای رییس از فرصت داده شده برای بریف کردن شورای امنیت حول چهارمین گزارش دبیرکل در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ تشکر می کنم.

…..

این گزارش در ۸ دسامبر ۲۰۱۷ به این شورا تحویل داده شد که متعاقب ضمیمه قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و یادداشتی که توسط رئیس این شورا که در ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ منتشر شد. ۲۰۱۶\۴۴

همانگونه که توسط شورای امنیت هدایت شده این گزارش دبیرکل روی اجرایی شدن مقرراتی که حاوی قطعنامه ۲۲۳۱

الان من به نکات اصلی گزارش چهارم می پردازم.

اول اینکه دبیرکل مجددا هیچ گزارشی در رابطه با تامین یا فروش یا انتقال اقلام مرتبط با برنامه اتمی به ایران دریافت نکرده است که مغایر مقررات این قطعنامه باشد.

در اینحال کشورهای عضو از کانال تهیه و تجهیز استفاده بیشتری کرده اند.

تعداد ۸ پیشنهاد مرتبط با مقوله اتمی برای تایید به شورای امنیت تحویل داده شد که کل پیشنهاداتی که تحویل داده شده به این ترتیب از روز اجرایی شدن برجام به ۲۴ پیشنهاد رسید.

این پیشنهادات بنا به خط زمانی که در قطعنامه ۲۲۳۱ قید شده پردازش شدند و مطابق مقررات محرمانه بودن اطلاعات بوده است. می خواهم از این فرصت استفاده کنم که یکبار دیگر اذعان کنم که ما همکاری عالی خدمات خارجی اروپا را تحسین می کنیم بخصوص که بعنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک عمل کرده است.

دوم اینکه در رابطه با اجرایی شدن مقررات مربوط به موشک بالستیک, این گزارش اطلاعاتی رسمی را منعکس می کند که توسط کشورهای عضو تامین شده که اشاره به یک پرتاب کننده این موشک در ژوییه ۲۰۱۷ توسط جمهوری اسلامی ایران دارد و حول چندین دستگاه پرتاب کننده موشک بالستیک توسط جمهوری اسلامی ایران دارند.

….

در اکتبر و در نوامبر از دبیرکل خواسته شد دوبار به عربستان سفر کند تا آثار بازمانده از موشک بالستیک که در ۲۰ ژوییه و ۴ نوامبر۲۰۱۷ به ترتیب به فرودگاه ریاض پرتاب شدند.

مقامات عربستان ارزیابی کردند که ایران در ساخت این موشکها که در حملات ژوییه و نوامبر استفاده شدند نقش داشته است.

در این گزارش همچنین به اطلاعاتی که اخیرا در کنفرانس مطبوعاتی سفیر نیکی هیلی در ۱۴ دسامبر بود و پاسخ ایران توجه شده است.

در این زمان دبیرکل در موضعی نیست که این موشکها ایرانی بوده اند موشکهای کی.ام.۱ که مشتقی از موشکهای اسکاد هستند که برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ آنطور که توسط مقامات سعودی ارزیابی شده به (یمن) منتقل شده اند.

درعین حال این گزارش شامل مشاهدات اولیه است که نشان می دهد

۱ – این دو موشک ویژگیهای مشابه دارندکه نشان دهنده منبع اصلی مشترک دارند.

۲ – این موشکها ویژگیهایی دارد که همخوان با خانواده موشک اسکاد می باشد.

۳ – این موشکها همچنین ویژگیهایی دارد که با موشکهای کی.ام.1 همخوان است.

۴ – یکی از این موشکها نشانه یی از موجودی مشابه ایران دارد که در لیست است و متعاقب قطعنامه ۲۲۳۱ می باشد.

دبیرکل کماکان مشغول تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود است که بموقع به شورای امنیت گزارش می شود.

…..

دبیرکل پیشنهاد داده که یک جلسه مشترک کمیته متعاقب قطعنامه۲۱۴۰  مربوط به ۲۰۱۴ و قطعنامه ۲۲۳۱ برگزار شود.

این کمیته شامل پنلی از کارشناسان حول یمن و دبیرخانه بموقع بریف می شود.

……

مهم است که شورای امنیت این مسئله را به صورت کامل و منسجم بر اساس تمامی اطلاعاتی که در اختیار این نهاد قرار دارد مد نظر داشته باشد.

سوم, در رابطه با محدودیت‌ نقل و انتقال‌های تسلیحاتی, از دبیر کل درخواست شده بود که سلاح‌ها و مواد مربوط به آن که توسط ایالات متحده در ماه مارس ۲۰۱۶ مصادره شده بودند را مورد بررسی قرار دهد. دبیر کل همچنین اطلاعاتی در رابطه با یک قایق بدون سرنشین (USV – Unmanned Surface Vessel) دریافت کرده بود که مملو از مواد منفجره بوده و گفته میشود علیه ائتلاف به رهبری عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته بود دریافت کرده و این امکان را داشت که بخشی از سیستم‌های هدایت کننده و چاشنی آنرا مورد بررسی قرار دهد. از دبیرکل همچنین درخواست شده بود دو UAV – Unmanned Aerial Vehicles پهباد را مورد بررسی قرار دهد, که بنا به گزارشات رسیده بعد از روز اعمال [احتمالا منظورش بعد از روز اعمال قطعنامه است, ولی مطمئن نیستم – م] در یمن به دست آمده است.

دبیر کل مطمئن است که نزدیک به ۹۰۰ قبضه از تفنگ‌های تهاجمی که به دست ایالات متحده افتاده است, عینا مشابه سلاح‌هایی است که توسط فرانسه در ماه مارس ۲۰۱۶ مصادره شده, که طبق ارزیابی آقای دبیر کل دارای منشاء ایرانی می‌باشد و از مبداء جمهوری اسلامی ایران ارسال شده است. دبیر کل همچنین مطمئن است که نیمی از ۲۰۰ قبضه موشک انداز آر پی جی دارای مشخصات فنی مشابه موشک اندازهای ساخت ایران بوده‌اند. ما هنوز مشغول بررسی باقیمانده سلاح‌هایی که در این محموله بوده است هستیم و گزارش آنرا خواهیم داد.

دبیر کل همچنین ابراز داشت که سیستم های هدایت و چاشنی قایق بدون سرنشین شامل یک دستگاه کامپیوتر با کیبرد دوگانه انگلیسی – فارسی بوده است و مشخصات مشابه کامپیوترهای تولید شده توسط ایران داشته است. همچنین مشاهده شد که سیستم چاشنی دارای اجزایی عینا مشابه اجزای یافت شده در عرشه «دو آدریس» توسط ایالات متحده در ماه مارس ۲۰۱۶ بوده است و کابل‌های برقی به کار رفته در سیستم چاشنی و هدایت دارای علائمی که نشان دهنده ساخت ایرانی این اجزا بودند می‌باشد. گزارش تکمیلی در این رابطه متعاقباً داده خواهد شد.

دبیرکل ابراز داشت که یکی از پهباد‌ها که مقامات سعودی گفته اند مشابه پهباد ساخت ایران به نام «ابابیل۲»‌ است, مشابه سایر پهبادهای به دست آمده در یمن بوده است که توسط امارات متحده عربی به اطلاع ما رسیده است. ما از امکان بررسی سایر این پهبادها استقبال می‌کنیم تا بتوانیم به طور مستقل در باره منشاء آن اطمینان حاصل کنیم.

چهارم – گزارش همچنین شرکت سازمان صنایع دفاعی در یک نمایشگاه خارجی دیگر به نام international aviation space salon (سالن فضای هوانوردی بین المللی) که در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ در فدراسیون روسیه برگزار شد را برجسته می‌کند. این مسئله با فدراسیون روسیه مطرح شد و به ما اطلاع داده شد که در جریان تحقیقات در رابطه با این مسئله هیچ اقدامی که ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ باشد پیدا نشد.

گزارش دبیر کل همچنین حاوی اطلاعاتی در باره سفرهای دیگر سرلشکر قاسم سلیمانی است و اشاره می‌کند که شورای امنیت باید دولت‌های کشورهای عضو را فرا بخواند تا اقدامات مقتضی برای حصول اطمینان از اعمال صحیح ممنوعیت سفر و سایر مفاد متمم B2 از قطعنامه ۲۲۳۱ را انجام بدهند.

قبل از پایان دادن به سخنانم, مایلم تأکید کنم که دبیر کل به دقت اطلاعاتی که جمهوری اسلامی ایران در نامه مورخ ۲۸ اوت ۲۰۱۷ به وی ارسال کرده را مورد بررسی قرار داده که در آن قید شده مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌هایی که در تاریخ دوم اوت ۲۰۱۷ تبدیل به قانون شده است مفاد پاراگراف ۳ و ۴ و ۵ متمم B2 از قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض می‌کند. ارزیابی ما این است که این اطلاعات در حیطه این گزارش نیست مگر آنکه دستورالعمل عکس آن توسط شورای امنیت به ما داده شود.

آقای رئیس, در انتها مایلم از عالیجناب سفیر سباستیان …… از ایتالیا به خاطر دوره موفقیت آمیز وی در موضع تسهیل کننده اعمال قطعنامه ۲۲۳۱ طی این سال پر چالش قدردانی کنم. همچنین مایلم از این فرصت برای آرزوی موفقیت برای عالیجناب کاریان گوستاو وان اوسجروم؟ از هلند, که در تاریخ اول ژانویه ۲۰۱۸ مسئولیت تسهیل کننده را بر عهده خواهد گرفت استفاده کنم و در رابطه با پشتیبانی کامل دبیر کل نسبت به سفیر وان اوسجروم به وی اطمینان خاطر بدهم.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here