تصویب لایحه شفاف سازی دارایی رهبری ایران، در کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا

0
723
آرم کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا

جلسه استماع کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا حول دو لایحه مرتبط با رژیم ایران

سایت مجلس نمایندگان ۱۲ دسامبر۲۰۱۷-  نماینده اندی بار جمهوریخواه از کنتاکی (موافق لوایح):‌ کمیته خدمات مالی همچنین اخیراً لایحه HR4324 را تصویب کرده است. این لایحه «تقویت نظارت بر دسترسی ایران به امور مالی»‌ نام دارد و من خوشحالم از اینکه در دستور کار امروز کمیته قوانین قرار دارد. این لایحه توسط آقای «ویلیامز» از ایالت تگزاس ارائه شده است.

بر اساس توافق هسته‌ای که باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا دو سال پیش با ایران امضا کرد و JCPOA (برجام) نام دارد, دولت سابق ملزم شد صادرات هواپیماهای غیر نظامی به ایران را مجاز سازد. وزارت خارجه ایران را به عنوان اصلی ترین حامی تروریسم در جهان لیست گذاری کرده است, و وزارت دارایی نیز این کشور را به عنوان یک منبع نگرانی اصلی در رابطه با پولشویی لیست گذاری کرده است. در سال ۲۰۱۶ وزارت دارایی مجوز صادرات بیش از ۲۰۰ هواپیما به ایران ایر,‌ اصلی ترین شرکت حمل و نقل هوایی ایران, را صادر کرد. این شامل مجاز ساختن بانک‌های آمریکایی برای تأمین مالی این معامله‌ها بود. ولی در سال ۲۰۱۱, ایران ایر به خاطر بکارگیری هواپیماهای مسافربری برای حمل و نقل محموله‌های نظامی برای سپاه پاسداران و برای حمل و نقل سلاح به رژیم جنایتکار اسد مورد تحریم قرار گرفت.

تنها کاری که لایحه HR4324 انجام می‌دهد این است که خواهان یک گزارش ساده به کنگره است که در آن در صورت وجود هر گونه ارتباطی بین تأمین مالی خرید هواپیماها و فعالیت‌های زیان آور ایران, این ارتباط توضیح داده شود. چیزی که مهم است این است که این لایحه تحریم‌هایی که از طریق برجام لغو شده بودند را مجددا برقرار نمی‌کند. برخی در این اتاق و یا برخی اعضای دیگر کنگره خواهان برقراری مجدد تحریم‌ها هستند. ولی مهم است که مشخص کنیم این لایحه چه کار می‌کند و چه کار نمی‌کند. این لایحه استانداردهای جدید برای صدور مجوز تأمین مالی فروش هواپیما وضع نمی‌کند. بلکه فقط به طور ساده خواهان اشتراک اطلاعات بین دولت و کنگره است. هر موضعی که در رابطه با موضوع برجام, هوشیارانه بودن آن و نتایج آن داشته باشید, این لایحه برجام را به هیچ نحوی از انحاء ملغی نمی‌کند. این لایحه‌ای در رابطه با تبادل بهتر اطلاعات بین قوه اجرایی و کنگره است.

و بالاخره, خوشحالم از اینکه لایحه HR1638 را معرفی کنم:‌ «لایحه شفافیت دارایی‌های رهبری ایران» که توسط آقای «پالی کویین» ارائه شده و با رأی دو حزبی ۴۳ به ۱۶ مورد تصویب کمیته خدمات مالی قرار گرفته است. این لایحه تقریبا کپی لایحه قبلی است. این لایحه‌ای است که مجلس نمایندگان در سال ۲۰۱۶ با مجموعه آراء ۲۸۲ به ۱۴۳ به تصویب رسانده بود. این لایحه وزارت دارایی را ملزم می‌سازد طی ۲ سال آینده در رابطه با ثروت‌های گردآوری شده توسط برخی از رهبران ارشد سیاسی و نظامی ایران به کنگره گزارش بدهد. اینکه این ثروت‌ها چگونه به دست آمده است, و احتمالا برای چه منظوری مورد استفاده قرار خواهد گرفت. علاوه بر آن, این لایحه وزارت دارایی را ملزم می‌کند شیوه‌های اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای بر ایران و شیوه‌های ارتقاء نحوه اعمال این تحریم‌ها را به کنگره گزارش کند. مجدداً تأکید می‌کنم این لایحه در ارتباط با برجام و تحریم‌های هسته‌ای که بر اساس برجام لغو شده‌اند نیست, و در عوض در رابطه با تحریم‌های غیر اتمی و فعالیتهایی است که رژیم و رهبری آن درگیر آن هستند.

گزارش به زبان انگلیسی و سه زبان اصلی که در ایران صحبت می‌شود روی وب سایت وزارت دارایی منتشر خواهد شد. رهبران ارشد سیاسی, نظامی و تجاری ایران بخش عمده‌ای از فعالیت‌های تروریستی این کشور را به لحاظ مالی از طریق هماهنگی‌های پیچیده مالی تأمین می‌کنند. به میزانی‌ که رهبران ایران قادر هستند از اقدامات فاسد تجاری در ظرف اقتصادی به شدت کنترل شده ایران استفاده کنند,‌ آنها پول بیشتری برای تأمین مالی اقدامات تروریستی خواهند داشت و قادر خواهند بود ایرانیان متوسط را از دسترسی به قدرت سیاسی منع کنند.

هدف لایحه آقای «پالی کوینز» دقیقا افشای این فساد و تمرکز ثروت در میان رهبران ایران در برابر مردم ایران است.
…….
نماینده دنی هک دموکرات از واشنگتن ( مخالف لوایح ) : باتشکر آقای رئیس بخاطر این که امروز در این جلسه شرکت دارم تا در واقع در مخالفت با این ۴ لایحه توضیح دهم.

بالایحه ۴۳۲۴شروع می کنم که بنام تقویت نظارت بر دستیابی ایران به تبادلات مالی .

یکی از تعهدات کلیدی آمریکا تحت برجام که در مورد برنامه اتمی ایران می باشد که مورد مذاکره قرار گرفته است داشتن اجازه صادرات هواپیما و قطعات مربوطه وسرویس های خدماتی آن بود زمانی که مذاکرات انجام شده بود.

این صادرات منوط به شرایط مقتضی است که بر جوازهای صادرات اعمال می شود تا که اطمینان پیدا کنند که هواپیماها برای مقاصد هواپیمایی تجاری مشروع مورد استفاده قرار گیرد اگر هواپیماها برای هر مورد دیگر مورد استفاده قرار گیرد یا به افرادی که تحریم شده اند بازفروش شوند در آنصورت آمریکا می تواند جواز های را لغوکند.

دفتر کنترل سرمایه های خارجی وزارت خزانه داری یا ( اوفک O.F.AC ) شرایط بسیار سختی را بر فروش هر هواپیمایی به ایران اعمال کرده است اگر آنها نقضی را بیابند که من مطمئنم آنها به فوریت اقدام می کنند.

در حقیقت کمتر از دو هفته پیش مدیر اوفک در مقابل کمیته ما حاضر شد و تایید کرد که در پاسخ به نویسنده این لایحه گفت «اگر ما اعمالی که قابل تحریم باشند و اگر اقدامات قابل تحریمی را ببینیم علیه آن اقدام می کنیم».

من از این گفته این را می فهمم که جوازها هنوز به قوت خود باقی می باشند و سازمان انرژی اتمی در 9مورد جداگانه تایید کرده است که ایران از توافق اتمی تبعیت کرده است که سندی قویست که ایران از تعهداتش تبعیت کرده است . اما این لایحه خزانه داری را مجبور می سازد که هر ۶ ماه تصمیم بگیرد تا که مخالفین برجام آنچه را که می خواهند به آن برسند که نقض تعهد آمریکا تحت برجام است که منجر به فروپاشی این توافق می شود.

با برداشتن گام های بی سابقه مشخصاً بانک های شرکت کننده در تبادلات مالی قانونی که بطور مشخص توسط دولت آمریکا مجاز دانسته شده اند عملاً از شرکت در تبادلات مایوس می شوند. این بخاطر آن نیست که گفته شود ما مسائل مهمی با ایران نداریم! البته که داریم همانطور که سازمان ملل نسبت به توانمندی های موشک های بالستیکی آنها نگران است و در مورد رفتار بی ثبات کننده آنها در سراسر خاورمیانه نگران است, بله این مرا نگران می کند که دولت اوباما ایران رابعنوان « اصلی ترین مورد نگرانی پولشویی » نام گذاری کرده بود و ما باید با این موضوعات برخورد کنیم برای همین من از لوایحی مانند قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریمها که تابستان گذشته تصویب کردیم حمایت می کنم که شامل تحریمهای جدید مهمی علیه فعالیتهای غیراتمی ایران! بودند.

اما ما موافق بودیم که اجازه صادرات هواپیما را به ایران در عوض امتیازات بالایی که ایران نسبت به برنامه اتمی خود داده بود بدهیم.

ما نباید هدف را بعد از این واقعیت برسر آنچه که توافق کرده ایم تغییر دهیم …زیرا بازگشودن توافق اتمی , پیشرفت در سایر جبهه را سخت تر خواهد کردو نه ساده تر.

پروسه رأی گیری :
پس از پایان مباحث، یکی از منشی‌های جلسه پروسدور قانونی هر دو لایحه را خواند و سپس درخواست رأی کرد. برای هر دو لایحه HR4324 و HR1638 یک رأی گیری بعمل آمد. رئیس کمیته نتیجه رأی گیری شفاهی را به نفع تصویب لوایح اعلام کرد, ولی یکی از کسانی‌که رأی منفی داده بودند درخواست شمارش آراء کرد. لذا اعضای کمیته رأی خود را یک به یک اعلام کردند و ثبت شد. نتیجه: ۸ رأی مثبت – ۴ رأی منفی بود
هر دو لایحه تصویب شد.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here