حركت های اعتراضی در ماه نوامبر در ايران

0
1137

براساس آمار و اخبار علنی ثبت شده، در رسانه ها و سایت های اجتماعی،  در ماه نوامبر۲۰۱۷ ۳۵۷مورد اعتراض شكل گرفته است. یعنی بطور میانگین در هر روز، ۱۲حرکت اعتراضی در سراسر کشور، صورت گرفته است.

اعتراضات سایر اقشار بیشترین اعتراضات را شامل مي شد. این اعتراضات در ۶۳شهر، روستا و منطقه صورت گرفته است.

آمار حركتهای اعتراضی اقشار در ماه نوامبر از این قرار بوده است:

۱۶۸مورد سایر اقشار،

۱۲۳مورد کارگران،

۴۲مورد دانشجویان،

۱۴مورد زندانیان،

۶مورد اعتصاب غذا زندانیان،

۴مورد معلمان.

ویژگی برجسته اعتراضات ماه نوامبر به این قرار است:

یکم. حرکتهای اعتراضی طبق فراخوانهایی که توسط اقشار مختلف، در فضای اینترنت منتشر می شود، شکل میگیرد. وجود اینترنت و سایتهای اجتماعی و استفاده همگانی از آن، یکی از نقاط مثبت برای شکل گیری تجمعات از روز فراخوان ها است.

دوم. در اعتراضات و تجمعاتی که شکل می گیرد، دیگر تنها فضای بیان مشکلات مشخص صنفی و برای قشر خودشان نیست. اعتراضات به مسائل سیاسی، رو به نظام و اصل آن و در نقاطی بحث سرنگونی آن است. بطور نمونه میتوان به اعتراضات و صحبتهای زلزله زدگان در مناطق غرب کشور و بطور مشخص صحبتهای ارژنگ زرگوش خبرنگار کرد، که بحث سرنگونی رژیم را کرده بود، اشاره کرد. همچنین رو به قوه قضاییه و آخوند آملی لاریجانی، مردم صحبت میکنند. صحبتهای غارت شدگان در تهران و اهواز نیز همین شاخص را اثبات می کند.

سوم. همچنان نقش زنان در این تجمعات بسیار برجسته است.

چهارم. مردم از هر امکانی برای بیان اعتراض و خواسته خود استفاده میکنند. در این زمینه می توان به صحبتهای مردم زلزله زده غرب کشور و نفراتی که برای کمک رفته بودند، اشاره کرد.

۴.اعتراضات كارگری:

در ماه نوامبر ۱۲۳حركت اعتراضی كارگری داشتیم كه در ۳۶شهر، شهرك و شهر صنعتی شكل گرفت. به طور متوسط روزی ۴اعتراض کارگری در این ماه شکل گرفته است.

علت شكل گیری اعتراضات، عدم دریافت حقوق از چند ماه تا سال قبل، عدم دریافت سنوات شغلی، عدم دریافت مزایای شغلی، عدم دریافت حقوق بازنشستگی، اخراج از کار، تعدیل شدن، تعطیلی کارخانه، خصوصی شدن کارخانه، عدم تبدیل وضیت قرارداد استخدامی، عدم همسان بودن حقوق بازنشستگی سازمان تأمین اجتماعی با دیگر سازمانها، سطح نازل حقوق و عدم امنیت شغلی، بوده است.

در این ماه چندین تجمع دنباله دار کارگران داشتیم. در این خصوص میتوان به تجمعات کارکنان شرکت گسترش و توسعه صنعت آذربایجان (کمباین سازی) در تبریز، کارکنان مجتمع فولاد در اهواز و اصفهان، کارگران شرکت برق منطقه ای خوزستان در اهواز، کارگران شاغل در کارخانه سنگبری پاسارگاد در شهرستان تاکستان و کارگران منطقه3 دزفول، اشاره کرد.

۲.اعتراضات فرهنگیان:

در ماه نوامبر ۴حرکت اعتراضی فرهنگیان در ۳شهر شکل گرفت که شامل: اعتراض و تجمع نیروهای ذخیره سال۹۴ پیش دبستانی در ایذه در اعتراض به پذیرفته نشدن خود و به جای آن پذیرش نیروهای غیرمرتبط در آموزش و پرورش، معلمان نهضت سوادآموزی مازندران که خواستار استخدام رسمی و اجرایی شدن حقوق قانونی خود شدند، اعتراض معلمان عشایری ایذه به بی توجهی مقامات در رابطه با سوابقشان و استخدام افراد غیرمربوبط به آموزش و پرورش و اعتراض معلمان حق التدریسی شهرضا به بلاتکلیفی استخدامی خود، بوده است.

۳.اعتراضات دانشجویان:

در ماه نوامبر ۴۲حرکت اعتراضی دانشجویی در ۱۰شهر صورت گرفته است. این اعتراضات شامل تجمع و تحصن ۱۴روزه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان در اعتراض به عدم انجام تعهدات وزارت نفت برای استخدام دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه، تجمع چند روزه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت اهواز در همین رابطه، اعتراض دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه الزهرا تهران، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و دانشجویان دانشگاه بزرگمهر شهر قاین به کیفیت بد غذای سلف سرویس دانشگاه، اعتراض دانشجویان دانشکده فنی فومن یکی از ۱۱دانشکده پردیس دانشکدههای فنی دانشگاه تهران به ارتقای سطح آموزشی دانشگاه، اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران علیه سیاستهای آموزشی دانشگاه، اعتراض دانشجویان دانشگاه منحل شده علمی کاربردی تیبا به برگزاری کلاسها از آخر مهر با ۸واحد درسی غیر واقعی و سپس انحلال دانشگاه بدون اطلاع قبلی و سر دواندن دانشجویان در عدم بازگرداندن شهریه اخذ شده از سوی این دانشگاه برای انتقال به یک دانشگاه دیگر و اعتراض دانشجویان دختر کوی چمران دانشگاه تهران به فضای امنیتی خوابگاهها بوده است.

۴.اعتراضات سایر اقشار:

طی ماه نوامبر ۱۶۸حرکت اعتراضی توسط سایر اقشار در سراسر کشور شکل گرفت. این اعتراضات در ۶۳شهر، روستا و منطقه صورت گرفت. به طور متوسط روزی ۶اعتراض در این ماه داشتیم.

اصلی ترین تجمعات سایر اقشار به این قرار است:

غارت شدگان موسسات مالی در تهران: تجمع غارت شدگان موسسات مالی مختلف (پدیده شاندیز، ثامن الحجج، کاسپین و …) در نمایشگاه مطبوعات که از ماه اکتبر آغاز شده بود، کماکان ادامه یافت. غارت شدگان برای مراجعه کنندگان به نمایشگاه مطبوعات، سیاستهای این موسسات که مربوط به سپاه هستند را توضیح میدادند. غارت شدگان تراکتهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «مفت خوریهای دولت، توهین به شأن ملت»، «ننگ ما، ننگ ما،‌ صدا و سیمای ما». غارت شدگان فردی به نام مردوخی مشاور رسانه ای سیف رئیس بانک مرکزی را گوشمالی دادند. مردوخی در نشست خبری نوبخت سخنگوی دولت شرکت کرد و گفت آنها علیه خامنه ای شعار میدادنند و وقتی وی به دفاع از خامنه ای صحبت کرده است، غارت شدگان وی را حسابی گوشمالی دادند. همچنین یک خانم جوان مالباخته همراه با کودکی که در بغل داشت، با صدای بلند اعتراضش را نسبت به وضعیت موجود نشان داد. وی میگفت: «کربلا در ایران است. بیاید سینه بزنید. دخترانی که بی آبرو شدند. بچه هایی که دارند از گشنگی میمیرند. واسه خانوادههایی که بی  خانمان هستند. کدام آخوند ما در ایران الان بی خانه است؟ مثل من در چادر زندگی میکنه؟ چرا صدای من را هیچکس نمیشنود؟ چرا فقط با یک نامه من را اینور و آنور میکنند؟ چرا وقتی میگویم میخواهم بروم صحبت کنم، میگویند میکشنت؟ مگر من حرف چی را میزنم که میخواهند من را بکشند. چون مردم نیستند. مردم خودشان را گیج کردند و نمیخواهند بفهمند. یعنی نمیدانند درد من چیه؟ من ۳ماهه که در چادر زندگی میکنم. اونا چرا مثل من نیستند؟ سرما و گرما را نمیفهمند. وقتی بچه من بارون زیر پایش میره، چرا آنها نمیفهمند؟ چرا ما پول را جایی هزینه میکنیم که نمیدانیم اصلا کجا میرود؟ ما گدامون زیاده. بدبختمون زیاده».

۴۰۰۰نفر از غارت شدگان موسسات کاسپین، آرمان و افضل توس در میدان ۱۵خرداد تهران تجمع و سپس راهپیمایی کردند. آنها سپس به سمت دادستانی تهران رفتند.

غارت شدگان موسسه ولیعصر در تهران، ۲روز در مقابل وزارت کشاورزی تجمع کردند. این موسسه با مجوز وزارت کشاورزی آغاز به کار کرده بود. نیروی انتظامی به سمت غارت شدگان گاز اشک آور شلیک کرد و آنها را شامل تعداد زیادی زنان و کودکان بودند، مورد ضرب و شتم قرار داد.

غارت شدگان موسسه آرمان در تهران در مقابل بانک تجارت تجمع کردند. یک مادر مسن در این تجمع گفت «از مال ما مستمر میخورید. بی غیرتی هم حدی دارد. من نه از مدیر، نه از پلیس، نه از رهبر و نه از روحانی کلیدساز نمیترسم. اگر پولهایمان را برنگردانید، همانطور که موسسه آرمان را بستیم، بانک تجارت را میبندیم. به ما نخندید. یک روزی میرسد که ما به شما میخندیم. یک حرومزاده ای بیاید و جواب ماها را بدهد. این مردم متعلق به قرن۲۱ هستند و فکر نکنید که از دزدیها و اختلاسهای شما خبر نداریم».

غارت شدگان موسسه آرمان که از اهواز به تهران آمده اند و غارت شدگان موسسه مالی وحدت لرستان و چند استان دیگر به تهران آمده اند، همراه با غارت شدگان موسسه آرمان در تهران، البرز ایرانیان و افضل توس برای سومین روز در مقابل مجلس تجمع کردند. آنها شعار میدادنند: «دستای پشت پرده، با پول ما چه کرده»، «اینجا شده سوریه، پول دادنا زوریه»، «پولهای ما تو حصره، روحانی توی قصره»، «سکوت هر مسلمان، خیانت است به قرآن»، «مفسد اقتصادی، اعدام باید گردد».

 

غارت شدگان موسسه آرمان در اهواز: غارت شدگان موسسه آرمان در اهواز چندین روز در مقابل استانداری و دادگستری اهواز تجمع کردند. آنها شعار میدادند، «هیهات منا الذله»، «دستای پشت پرده، با پول ما چه کرده»، «ابوالفضل علمدار، ریشه ظلم رو بردار»، «دادستان تهدید میکنه، به ملت توهین میکنه»، «صدا و سیمای ما، حامی دزدا شده»، «صلی علی محمد، اشک مردم درآمد»، «مجلس بیا جواب بده، ما مردمیم جواب بده». غارت شدگان

غارت شدگان همچنین در مقابل خانه آخوند جزایری امام جمعه اهواز و نماینده ولی فقیه در استان خوزستان تجمع کردند. آنها شمار میدادنند: «آخوند همش لباسه، خوراکش اختلاس»، «آخوند همش لباسه، به فکر اختلاسه»، «حتی اگر بمیرم، پولم را پس میگیریم»، «حتی اگه بمیرم، ذلت نمیپذیرم»، «دستای پشت پرده، با پول ما چه کرده»،«نصر من الله و فتح القریب، مرگ بر این دولت مردم فریب»، «مرگ بر سیف».

غارت شدگان همچنین به مقابل حوزه علمیه اهواز رفتند. یک آخوند به نمایندگی از حوزه علمیه بیرون آمد و با غارت شدگان صحبت کرد. غارت شدگان وی را مورد خطاب قرار دادند و به وی گفتند «چرا ساکتید». یکی از زنان غارت شدگان با مثالی از حضرت علی، که درخصوص بیت المال چقدر سختگیری میکرد به وی گفت «چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. چرا خانه های مردم در غرب کشور روی سرشان آوار میشود، ولی وقتی داخل حوزه علمیه قم میروی، انگار کاخ شاه رفته ای. عدالت به چیست، به عمامه است؟ یزید هم عمامه داشت. چرا پولهای ما را به سوریه، عراق و … میبرید».

تجمع بازنشستگان: صدها نفر از بازنشستگان کشور از جمله معلمان و فرهنگیان، طبق فراخوان قبلی، ۴روز در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع و تحصن کردند. بازنشستگان در محل تحصن خود سفره ای خالی پهن کرده و در کنار آن نشسته و به این وسیله محرومیت وضعیت معیشتی خود را نشان دادند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «معلمان زندانی صنفی را بدون قید و شرط آزاد کنید»، «تبعیض تا کی»، «معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «خط فقر ۴میلیون، حقوق ما۱میلیون». آنها شعار میدادند: «سفر ما خالیه، پز شما عالیه»، «ما بازنشستگانیم، از یاد رفتگانیم»، «این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی»، «معیشت، سلامت، حق مسلم ماست»، «۳۸سال گذشته، عدالت کجا رفته»، «یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه»، «این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی»، «ماه همه همبسته ایم، از وعدهها خسته ایم»، «حقوق ما ریالیه، هزینه ها دلاریه». آنها در چهارمین روز تجمع و تحصن خود، سرود «ای ایران ای مرز پرگوهر» را دستجمعی خواندند.

بازنشستگان استانهای مختلف ازجمله کرمانشاه، یزد، البرز، تهران و چند استان دیگر در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران تجمع کردند.

همچنین بازنشستگان کشوری و لشکری از استانهای تهران، البرز، کرمانشاه، لرستان و … که به تهران آمده در مقابل دفتر روحانی در تهران تجمع کردند. بازنشستگان در مشهد و همدان هم تجمع داشتند. آنها پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ما خواهان افزایش حقوق به ۴میلیون تومان برابر با خط فقر میباشیم»، «بازنشسته بیدار است، از تبعیض بیزار است»، «تا حق خود نگیریم، از پای نمینشینیم»، «پرداخت حقوق زیر خط فقر، پایمان کردن حق شهروندی است».

۵.اعتراضات زندانیان سیاسی:

در این ماه ۱۴اعتراض توسط زندانیان شکل گرفته است. اعتراضات این ماه ۲برابر ماه اکتبر است. اعتراضات این ماه به این قرار است:‌ نامه زندانیان سیاسی زندان گوهردشت به دبیرکل سازمان ملل درخصوص وضعیت نامساعد خود در زندان و از وی خواستار پیگیری برای بهبود شرایطشان شدند. تحصن تعدادی از زندانیان سیاسی بند۸ زندان اوین در هواخوری زندان در اعتراض به احکام ظالمانه زندان، عدم آزادی خود و نارساییهای بهداشتی و غذایی خود. نامه آتنا دائمی درخصوص پذیرش شکایت مریم اکبری منفرد توسط گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل درباره رسیدگی به پرونده برادر و خواهرش که توسط رژیم شهید شده اند. نامه گلرخ ابراهیمی ایرایی درخصوص پذیرش شکایت مریم اکبری منفرد توسط گروه کاری ناپدیدشدگان قهری سازمان ملل درباره رسیدگی به پرونده برادر و خواهرش که توسط رژیم شهید شده اند و همچنین خواستن از خانواده قربانیان که همچون مریم اکبری منفرد به عنوان شاکی خصوصی نسبت به وضعیت عزیزانشان اقدام کنند. اعلام همبستگی زندانیان سیاسی زندان مرکزی اردبیل با زلزله زدگان غرب کشور. پیام علی معزی در حمایت و کمک به زلزله زدگان در غرب کشور. بیانیه تسلیت و همدردی زندانیان سنی مذهب زندان گوهردشت با زلزله زدگان غرب کشور. پیام همدردی شاهین ذوقی تبار با زلزله زدگان کرمانشاه و گفتن وضعیت خودشان در زندان و آرزوی سرنگونی رژیم. اعلام یوسف عمادی برای فروش سه تار خود برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور و اعلام همدردی با آنها. پیام همدردی و تسلیت زندانیان سیاسی زندان گوهردشت با هموطنان زلزله زده غرب کشور. فروش کارهای هنری و صنایع دستی توسط تعدادی از زندانیان سیاسی، عقیدتی بند زنان زندان اوین برای کمک به زلزله زدگان غرب کشور. استمداد زندانیان سیاسی زندان گوهردشت از وکلای شرافتمند برای ممانعت از حراج وسایل شخصی زندانیان سیاسی زندان گوهردشت توسط مسئولین زندان. نامه محمد امین آگوشی به مجامع بین المللی که از آنها درخواست گفتگو با مقامات نظام برای پایان دادن به وضع غیرانسانی تحمیل شده بر وی و خانواده اش شده است. نامه نعمت الله یادگاری زندانی زندان مرکزی زاهدان درخصوص اینکه بخاطر شکایت از مأموران زندان برای کتک زدنش، برای وی پرونده سازی شده است.

۶.اعتصاب غذای زندانیان سیاسی:

۶مورد اعتصاب غذا توسط زندانیان سیاسی و عادی در ماه اکتبر شکل گرفت و یا ادامه یافت. این موارد شامل: اعتراض عباس طاهری در واکنش به اینکه رئیس زندان برای تسریع در اعدام وی تلاش میکند. اعتراض محمد نظری به عدم رسیدگی درمانی. اعتراض سید سامی حسینی به محرومیت از حق تماس با خانواده اش. اعتراض سیامک اشرفی به عدم موافقت با انتقالش به بند زندانیان سیاسی. اعتراض صابر ملک رئیسی به شکنجه شدن و انتقال به قرنطینه. اعتراض هیوا حسینی به بازداشت موقت براساس پرونده ساختگی.

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here