زیان های کلان مصرف شیر پاستوریزه و هموژنیزه؟!

0
2142

اکثر متخصصان ، مصرف شیر گاو یا گوسفند را برای کودکان و بزرگسالان توصیه می‌کنند و آن را موجب جلوگیری از پوکی استخوان می‌دانند. با این حال، برخی متخصصان، با این توصیه مخالف‌اند و شیر حیوانات راعامل بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت، پوکی استخوان، چاقی، انسداد عروق قلب  و مشکلات گوارشی می‌دانند.

بررسی بسيار ارزشمند زير كه مصرف شیر، به ویژه شیر پاستوریزه و هموژنیزه، است وبه جای آن، مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه را توصیه می‌کند.

در گذشته ای نه چندان دور و پیش از ابداع دامداری‌های صنعتی و تولید انبوه، گاوها را در فضاهای سیمانی و آهنی تنگ و دربسته و به دور از نور آفتاب، در حالی که در مدفوع و ادرار خود غوطه میخورند، زنداني نمي كردند و غذاهای مصنوعی ونامناسب آغشته به انواع آنتی بیوتیکها و هورمون های حاصل از مهندسی ژنتیک، به خوردشان نمیدادند، بلکه آنهارا در مراتع و مرغزارها نگهداری میکردند تا زیر نور آفتاب به چرای غذای طبیعی خود مشغول شوند.

این گاوها به طور طبیعی از علوفه تغذیه میکردند، به طور طبیعی تولید مثل میکردند و به طور طبیعی به فرزندان خود تا سن رشد، شیر می‌دادند و به طور طبیعی رشد و زندگی می‌کردند. در نتیجه اگر انسان شیر و گوشت آنها راگاه گاه مصرف می‌کرد، کیفیت دیگری داشت و از مضرات و خطرات امروزی خود برای سلامت انسان و محیط زیست عاری بود. در آن زمان کشاورزان و دامداران ترجیحا شیر گاو را برای پرورش گوساله‌ها به کار می‌بردند، نه آن‌که گوساله ها را در بدو تولد، از مادر جدا و گوساله را با شیر مصنوعی تغذیه و شیر مادر را برای فروش به بازار عرضه کنند. شیر در آن زمان‌ها پاستوریزه و هوموژنیزه نمی‌شد، تحت پروسه‌های مختلف قرار نگرفته چیزی از آن کم و به آن اضافه نمی‌شد. شیر و مشتقات آن به میزان امروزی به طور روزمره و روزی چند بار در غذای انسان مصرف نمي‌شد.

با آغاز و توسعه دامداری صنعتی و نگهداری گاوها در نامطبوع‌ترین و ناسالم‌ترین وضعیت برای تولید انبوه شیر برای فروش و سود بیشتر، ناگهان تبلیغات دامنه‌داری نیز برای تبلیغ فواید مصرف شیر همه جا را فراگرفت. مردم در سراسردنیا به مصرف شیر و محصولات مختلف آن ترغیب شدند، چرا که محصولات تولید انبوه دامداری‌های صنعتی باید به‌فروش رسد. پس از آن شیر و مشتقات آن به طور روزمره و روزی چند نوبت به اشکال مختلف در غذای روزمره انسان ها جای گرفت. اما این تبلیغات دامنه‌دار حقیقت پشت پرده چگونگی نگهداری و پرورش دام‌ها و پروسه تولید شیر تا هنگام عرضه آن به بازار و تاثیر این پروسه در کیفیت شیر تولید شده و اثرات مضر آن در سلامت انسان را پنهان نگه داشته و میدارند. بگذارید برخی از این موارد زیانبار را بررسی کنیم:

امروزه دو فرآیند مختلف با نام پاستوریزه کردن و هوموژنیزه کردن را روی شیر انجام می‌دهند. روش پاستوریزه کردن شیر در سال ۱۸۸۶ میلادی ارائه شد؛ اما سال ها طول کشید تا توسط تبلیغات دامنه‌دار به عنوان یک روش قابل قبول برای مصرف کنندگان پذیرفته شود. این روش با عنوان از بین بردن باکتری‌های زیانبار عرضه شد، هرچند مهم تر از آن برای طولانی کردن تاریخ مصرف و جلوگیری از ترش شدن شیر صورت گرفته و می‌گیرد. دلیل اینکه شیر به مدت دو تاسه هفته در یخچال قابل نگهداری است، نتیجه پاستوریزه کردن آن است.

برای پاستوریزه کردن شیر، آن را مدت کوتاهی تحت حرارت حدود ۷۵ درجه سانتیگراد قرار می‌دهند و سپس به سرعت سرد می‌کنند. امروزه روش دیگری از پاستوریزه کردن به نام فوق حرارت یا اولتراهیت در مورد شیر اجرا می‌شود که در آن شیر تحت حرارت‌های بسیار بالا (بین ۱۳۸ تا ۱۵۲درجه سانتیگراد) قرار می‌گیرد. این فرآیند بر تاریخ مصرف شیر تا بیش از شش ماه می‌افزاید. تحقیقات نشان می‌دهد شیر پاستوریزه نیز عاری از میکروب نیست و درحقیقت میکروباکتریوم اویوم( mycrobacterium) که بسیاری آن را عامل بیماری کروتز (جنون گاوي) می‌دانند، در شیر پاستوریزه به فراوانی یافت می‌شود. پاستوریزه کردن باعث تغییر شکل ساختمانی شیر می‌شود و پروتئین های حساس، آنزیم ها و بسیاری از ویتامین ها و موادمعدنی موجود در شیر را از بین می‌برد. پروتئین Whey )مفيد ترين پروتئين شير ) و هم‌چنین ایمونوگلوبولین های موجود در شیر، در اثر پاستوریزه شدن از بین می‌رود.

پروتئین دیگر موجود در شیر یعنی کازیین نیز ممکن است درفرآیند پاستوریزه فوق حرارت دچار تغییرات ساختمانی شود. آنزیم‌های موجود در شیر مانند لیپاز نیز در اثر پاستوریزه شدن، تغییر شکل می‌دهند و غیرفعال می‌شوند. باکتریهای مفید موجود در شیر نیز در اثر پاستوریزه شدن از بین می‌روند.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در شیر در اثر پاستوریزه شدن از بین می‌روندد یا تغییر ساختمان می‌دهند. مثلاساختمان کلسیم تغییر می‌کند و به کلسیم غیرقابل حل تبدیل می‌شود.

لاکتوز یا قند شیر نیز هنگام پاستوریزه شدن تغییر شکل می‌دهد و به بتالاکتوز تبدیل می‌شود. بتالاکتوز دارای متابولیسمی متفاوت است و به سرعت جذب بدن می‌شود و باعث ایجاد گرسنگی کاذب، اختلال در متابولیسم و درنتیجه آن ایجاد بیماری دیابت و چاقی می‌شود.

امروزه فرآیندی به نام هوموژنیزه کردن نیز روی شیر انجام می‌شود، شیر در این فرآیند با فشار بسیار زیاد (صدها تا هزار برابر فشار اتمسفر) از سوراخ های بسیار ریزی عبور می‌دهند. این‌کار باعث شکستن گلبول های چربی و در نتیجه تعلیق و حفظ آن در مایع می‌شود و از تجمع آن در سطح بالایی شیربه شکل خامه یا سرشیر جلوگیری می‌کند.

برخی پزشکان از جمله دکتر «کورت استر» هوموژنیزه کردن شیر را عامل گرفتگی رگها و بیماری قلبی میدانند. هنگام هوموژنیزه کردن شیر، تغییرهای ساختمانی در گلبول های چربی و پروتئین ایجاد می‌شود و سلول های چربی توسط مولکول های کازیین محاصره می‌شود و ترکیب جدیدی از چربی پوشیده شده توسط مولکول های کازیین پدید میآید.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که این ترکیب جدید آلرژی زاست و به همین دلیل شیر را بزرگترین عامل آسم،آلرژی، سینوزیت و حساسیت های دستگاه گوارش در نوزادان و کودکان دانسته اند.

عدم ثبات و تغییرات ساختمانی شیر در اثر حرارت و فشار زیاد در جریان هوموژنیزه شدن، شیر را به اکسیده شدن حساس تر و در عطر، طعم و رنگ شیر نیز تغییراتی ایجاد می‌کند. فرآیند پرورش و نگهداری دام های شیرده نیز بر زیانبار بودن شیر و اثرات سوء آن بر سلامت بدن و محیط زیست می افزاید. در گاوهای شیرده تغییرات ژنتیکی ایجاد میکنند تا تولید شیرشان چند برابر شود. مثلا نژاد جدید شیری هولستاین که در اثر تغییرات مهندسی ژنتیک ایجادشده است، میتواند تا سه برابر بیش از نژادهای دست نخورده، شیر تولید کند. هرچند برای این عملکرد، باید به آنان آنتی بیوتیک ها و غذاهای مخصوص خوراند.

شیر این نژاد (هولستاین) دارای میزان قابل توجهی فاکتورهای رشد است و این خود علاوه بر هورمون رشد گاوی است که توسط مهندسی ژنتیک تهیه شده که برای تهیه شیر و گوشت بیشتر، به گاوها تزریق می‌شود و در نهایت در شیر و گوشت این حیوانات پدیدار می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد فاکتورهای رشد موجود در شیر باعث اختلالات هورمونی می‌شود و در تولید سرطان های پروستات، سینه و تخمدان نقش دارد.

غذای گاو علف است و نه غلات، سویا ذرت، پنبه دانه، کود مرغی، پوست مرکبات تغییر شیمیایی یافته یا پس مانده های حیوانات دیگر. شکمبه گاو قلیایی است (یعنی PH آن بالاتر از هفت است) این قلیایی بودن برای عمل باکتر یهای مفید، شکستن سلولز و تولید مواد مختلف از جمله هیدرات های کربن و پروتئین ها ضروری است. خوراندن غذایی به جز علف به گاوها، قلیایی بودن این محیط را از بین میبرد و باعث اسیدی شدن شکمبه گاومی‌شود. اسیدی شدن بر کیفیت و ترکیب شیر و میزان ویتامین های موجود آن به خصوص ویتامین Aو D اثرمنفی میگذارد.

خوراندن غذایی به جز علوفه به گاوها هم‌چنین باعث تغییر PH مدفوع گاو و اسیدی شدن آن می‌شود و تاثیر منفی برمحیط زیست و تولید گازهای گلخانه ای دارد. به کره رنگ پریده ای که از شیر رنگ پریده گاوهای علوفه نخورده وآفتاب ندیده دامداریهای صنعتی تهیه می‌شود، رنگ های صنعتی اضافه میکنند تا آن را شبیه کره طبیعی گاوهای زیر آفتاب چریده کنند. به شیرهای کم چربی و بی چربی، پودر شیر خشک بدون چربی که منبع کلسترول اکسیده شده و اسیدهای آمینه توروگوکسیک اضافه میکنند که برای سلول های عصبی، سم است. آنچه امروزه به نام شیر (ماده غذایی برتر و سالم تر) عرضه می‌شود، ملغمه ای ناسالم از آنتی بیوتیکها، موادشیمیایی دفع آفات نباتی، هورمون های رشد خورانده شده به گاوها، قندها و پروتئین های تغییر شکل یافته، آنزیم ها و ویتامین های تغییر شکل یافته یا ازبین رفته و مقداری آلودگی میکروبی و میکروب های بیماری زاست که دامدار یها و ساکنان آن یعنی دام ها را به طورطبیعی مبتلا می‌کند.

هیچ موجودی در طبیعت پس از طی دوره نوزادی که دوران نیاز به رشد سریع است، شیر مصرف نمی کند مگر انسان!

هیچ موجودی در طبیعت از شیر موجودی دیگر استفاده نمی‌کند، مگر انسان!

هیچ موجودی در طبیعت به اندازه انسان در مورد غذای خود سردرگم نیست و هیچ موجودی در طبیعت به اندازه انسان از بیمارهای مختلف رنج نمي برد

طبیعت، مصرف شیر را برای بزرگسالان در نظر نگرفت به همین دلیل تولید شیر در غدد پستانداران پس از عبور فرزند از دوره نوزادی قطع می‌شود. علاوه بر این، ژن تولید کننده آنزیمی که قند شیر یا لاکتوز را تجزیه می‌کند، پس از عبور از سن نوزادی در فرد غیرفعال می‌شود. به همین دلیل است که درصد بالایی از افراد، قند شیر را تحمل نمی کنند و بامصرف شیر دچار نفخ، اسهال و عوارض مختلف روده ای می‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که فاکتورهای رشد موجود در شیر به نام فاکتورهای رشد مشابه انسولین (IGF-I) که برای رشد سریع نوزادان ضروری است، در رشد سلول های سرطانی در بزرگسالان نقش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد این فاکتورها هم‌چنین عامل تولید دیابت نوع یک و دو در نوجوانان و جوانان است.

آنتی بادیهای بتاکازایین یا پروتئین شیر در بیش از یک سوم بیماران دیابتی نوع یک دیده می‌شود و حال آنکه این آنتی بادی به طور طبیعی در انسان وجود ندارد و در اثر مصرف شیر به  وجود میآید.

پروتئین شیر مانند دیگر پروتئین های حیوانی، با اسیدی کردن محیط داخلی بدن، باعث استخراج کلسیم ازاستخوان ها و در نهایت پوکی استخوان می‌شود و این درست به عکس این مدعاست که برای جلوگیری از پوکی استخوان شیر بنوشید.

کشورهای اسکاندیناوی که بیش از دیگران شیر و مواد لبنی مصرف میکنند، بیشترین میزان پوکی استخوان را نیز دارند. شیر در تولید جوش های صورت، چاقی، اضافه وزن، بیمار یهای قلب و عروق، ایجاد کم خونی در نوزادان، التهابات روده ای، بیماری کولیت از انواع اولسروز و بیماری کروتز(جنون گاوی )، بیمار یهای خودایمنی و بسیاری از بیمار یهای دیگر نقش دارد.

پروتئین های حیوانی شیر مضر است و در تولید بیمار یهای کشنده قرن حاضر نقش مهمی برعهده دارد.

مصرف یک لیوان آب اسفناج، کاهو، کرفس و جعفری در روز، نه تنها از نظر مقدار بلکه از نظر کیفیت نیز بر پروتئین وکلسیم یک لیوان شیر برتری دارد و در عین حال که از چربی های مضر و کلسترول ندارد و علاوه بر اینها مقدار قابل توجهی ویتامین ها، آنزیم ها، کلروفیل، مواد معدنی و آنتی آکسیدان های مختلف را به همراه ویتامین ث فراوان به بدن شما و فرزندان تان میرساند.

دنيای متحول پزشكی را سر باز ايستادن نيست، روز بروز مدار می شكند و سقف نو در مي اندازد، طبعا مثل ساير علوم و تفاوتی به لحاظ قانونمندی تكاملي نمی تواند داشته باشد.

نتيجه گيری را بعهده خودتان  ميگذاريم، اما توصيه می شود كه در استفاده از شير يك  بازنگری بكنيد، بخصوص  وقتی آنرا داغ هم ميكنيد كه بر مضرات آن می افزاييد.

اگر شير را بخاطر  مثبتات آن مي خوريد، سعي كنيد به سبزي و ميوه روي خوش نشان بدهيد و به يك ليوان در روز اكتفا كنيد.  اگر برای تفنن می خوريد سعي كنيد اين عادت را به كناری بگذاريد.

 

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here