نگاهی اجمالی به وضعیت سرکوب و اعتراضات در هفته دوم مرداد

0
780

آمار اعلام شده اعدامها در هفته دوم مرداد ۷نفر ميباشد. آمار اعتراضات در هفته گذشته ۷۴مورد و شامل موارد زير بوده است:
سایر اقشار ۴۴مورد
کارگران ۲۱مورد
زندانیان ۳مورد، معلمان ۲مورد
دانشجویان ۲مورد
اعتصاب غذای زندانیان ۲مورد

سر كوب:

تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی بند۴ سالن۱۲ زندان گوهردشت با ضرب و شتم به سالن۱۰همان بند که مجهز به دوربین مدار بسته و سیستم شنود میباشد، منتقل شدند و در پی مقاومت زندانیان سیاسی این زندانیان توسط مسئولان زندان و نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در پی این کشمکش به وسایل شخصی زندانیان آسیب فراوانی وارد شد.
لقمان مرادی، زانیار مرادی و هوشنگ رضایی، ۳زندانی محکوم به اعدام و از جمله زندانیان منتقل شده به سالن۱۰ زندان گوهردشت، نسبت به محرومیت خود از حق ملاقات اعتراض کردند. مسئولین زندان در واکنش به این اعتراضها به آنان درخصوص اجرای زودهنگام حکمشان، هشدار دادند.

اعتراضات:

زندانيان:

در زمينه اعتصاب غذا ميتوان به اعتصاب غذای تمامی ۵۳زندانی سیاسی، امنیتی زندان گوهردشت که با یورش گارد ویژه با ضرب و شتم به سالن۱۰ این زندان منتقل شدند و سهیل عربی زندانی عقیدتی در اعتراض به بازداشت همسرش نسترن نعیمی از سوی نیروهای سپاه اشاره کرد.
در زمينه نامه ها، پيامها و متون صادره از سوی زندانيان،  ميتوان به تحصن و اعتراض زندانیان سیاسی، امنیتی زندان گوهردشت در اعتراض به انتقال اجباری به سالن۱۰این زندان، بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی گوهردشت که در آن به محاکمه آمران و عاملان قتل عام۶۷ فراخوان دادند و نامه خالد حردانی به عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران درخصوص افزایش سرکوب علیه زندانیان، مردم ایران و کشته شدن ۱جوان با شلیک نیروی انتظامی اشاره کرد.

كارگران:

از تجمعات دنباله دار کارگران میتوان به تجمعات و اعتراضات کارگران کارخانه سیمان کارون در مسجد سلیمان، کارگران شرکت کیسون (مجری قطار شهری اهواز)، کارگران ذوب آهن اردبیل، کارگران و آبداران آبفای روستاهای کهگیلویه و بویراحمد، کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و کارگران شرکت تأسیساتی دریایی ساحل اروند در منطقه آزاد اروند اشاره کرد.
هم چنين مي توان به تجمعات و اعتراضات رانندگان عضو تعاونی مسکن شرکت واحد، کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو در تهران، کارگران کارخانه تولید ریزدانه های شب تاب فراهان (گلاسبید) و کارگران کارخانه کاشی پاسارگاد گندمان در بروجن اشاره کرد.
سندیکای کارگران شرکت واحد در متنی خواستار آزادی معلمان زندانی و لغو احکام قضایی صادره علیه آنان شدند. اتحادیه آزاد کارگران ایران به اعمال فشار دادستانی بر پروین محمدی نایب رئیس هیأت مدیره این تشکل که وثیقه گذار برای جعفر عظیم زاده است و نسبت به دستگیری اسماعیل عبدی که در مرخصی به سر میبرد، اعتراض کردند.

فرهنگیان:

کانون صنفی معلمان استان تهران در محکومیت صدور احکام ناعادلانه قضایی برای محسن عمرانی، رضا مسلمی و طاهر قادرزاده، معلمان زندانی، کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز در حمایت از محسن عمرانی معلم زندانی، کانون صنفی فرهنگیان گیلان در محکومیت دستگیری اسماعیل عبدی در حین مرخصی و حکم یکسال زندان تعلیقی برای رضا مسلمی بیانیه های جداگانه ای منتشر کردند. معلمان اهوازی که در سال۹۵ در خوزستان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش پذیرفته شدند، خواستار جذب به صورت پیمانی در آموزش و پرورش شدند.

دانشجویان:

دانشجویان دانشگاه بهشتی در اعتراض به شهریه دروس پیش نیاز و قانون سنوات تجمع کرده و بیانیه صادر کردند.

ساير اقشار:

از اعتراضات و تجمعات اين هفته ميتوان به تجمعات مالباختگان موسسه کاسپین (تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری، تهران در مقابل سازمان ملل، رشت، مشهد)، موسسه آرمان (تهران مقابل نهاد ریاست جمهوری، اهواز)، موسسه پدیده شاندیز (تهران،‌ مشهد)، موسسه افضل طوس (تهران، ساری) اشاره کرد.
از سایر تجمعات هم میتوان به تجمع پیمانکاران شهرداری در تهران، خریداران مجتمع تجاری آدینه در تنکابن، متقاضیان مسکن مهر سنندج، رانندگان تاکسی در فرودگاه بین المللی تهران، مردم روستاهای بانه وره، آریت و میوان بخش باینگان از شهرستان پاوه، پیمانکاران بخش نگهداری و توسعه مخابرات منطقه تهران، مردم جدگال آباد چابهار، سرمایه گذاران فرودگاه قم، بازنشستگان در تهران، رانندگان تاکسی در چرام، پرستاران شرکتی موسسه آوای سلامت در اهواز، کارکنان پیمانکاری آب و فاضلاب گتوند، اهالی شهرستان نیمروز، دستفروشان و میوه فروشان ساردوییه در جیرفت، مالکان مسکن مهر فاز۹ پردیس، جوانان متقاضی کار در شهرستان مهر در استان فارس، مردم روستای گلان از توابع بخش صالح آباد، زنان ورزشکار در گچساران، شهروندان دورودی و کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان در اهواز اشاره کرد.
حامیان محیط زیست در بندر گناوه در استان بوشهر در اعتراض به وضعیت نامناسب محل انباشت زباله در بندر گناوه، زنجیره انسانی تشکیل دادند.
این هفته در خیابان طوس تهران ۱جوان به آخوندی حمله کرد و او را به شدت مصدوم کرد. وی پس از حمله فریاد زد: «اینم انتقام اصغر. همه شما را میکشیم». ساعت ۱بامداد ۱۱مرداد چند نفر وارد خانه یک آخوند به نام پوریا رحیمی در روستای شریف‌آباد از توابع سیرجان شدند و پس از گوشمالی وی با وارد آوردن ضربات متعدد چاقو از صحنه خارج شدند. وی امام جماعت مسجد این روستان است. وی به بیمارستان منتقل شد و حال وی وخیم است.
در هفته دوم مرداد، چندین فراخوان برای تجمعات داده شده که ازجمله میتوان به تجمع بازنشستگان ۳۱مرداد مقابل مجلس، مالباختگان موسسات مختلف سراسر کشور ۱۵مرداد مقابل دفتر سازمان ملل در تهران، مالباختگان موسسه کاسپین ۱۶مرداد مقابل دفتر سازمان ملل در تهران و مالباختگان موسسه آرمان ۱۴مرداد در مقابل استانداریهای و دفاتر نمایندگی این موسسه در هر شهرستان، اشاره کرد.

با آرزوی ببار نشستن و ثمر دادن اعتراضات و اعتصابات

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here