اخبار اختصاصی از وضعیت حقوق بشر در ایران-هفته چهارم تیر

0
1176

نگاهی اجمالی به وضعیت سرکوب و اعتراضات در هفته چهارم تیر

 

آمار اعلام شده اعدامها در هفته گذشته ۱۸نفر می باشد. آمار اعتراضات در هفته گذشته ۸۷مورد بوده كه شامل موارد زير می باشد:
سایر اقشار ۴۵مورد
کارگران ۳۵مورد
زندانیان۳مورد
دانشجویان ۲مورد
اعتصاب غذای زندانیان ۱مورد
اعتصاب غذای معلمان ۱مورد
تجمعات اعتراضی و سرکوب در هفته گذشته به قرار زیر است:

سركوب:

هفته گدشته اصغر نحوی پور جوان ورزشکاری که با یک آخوند در متروی شهرری درگیر شده بود، با شلیک از نزدیک نیروی انتظامی کشته شد که بازتاب اجتماعی زیادی داشت.

سلمان میرشاهی در زندان مرکزی زابل از ۲۹تیر از بند خارج و به ستونی در قسمت افسر نگهبانی زندان، زنجیر شده و در ۳۱تیر اعدام شد. این شیوه در زندان زابل برای محکومین به اعدام، متداول است.

اعتراضات:

زندانيان:

در زمينه اعتصاب غذا ميتوان به اعتصاب غذای ابراهیم فیروزی نوکیش مسیحی زندان گوهردشت در اعتراض به فشار، صدور احکام ناعادلانه و سنگین علیه نوکیشان مسیحی و دوختن لبان مهدی کشاورز زندانی عادی زندان بروجرد در اعتراض به مبلغ تعیین شده وثیقه برای وی، اشاره کرد.

در زمينه نامه ها، پيامها و متون،  ميتوان به متنی از علی معزی درباره اعترافات آخوند فلاحیان وزیر اطلاعات در دهه۶۰ درخصوص کشتار مجاهدین با عنوان «اعترافات ناگزیر فلاحیان»، نامه زندانیان سیاسی زندان گوهردشت به شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به صحبت و اعترافات آخوند فلاحیان مبنی بر اعدامهای سال۶۷ که در آن خواستار رسیدگی به این پرونده به عنوان نسل کشی شدند و نامه ابراهیم فیروزی نوکیش مسیحی زندان گوهردشت در اعتراض به فشار، صدور احکام ناعادلانه و سنگین علیه نوکیشان مسیحی، اشاره کرد.
در زمينه ساير اعتراضات اين هفته ميتوان به دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» توسط زندانیان سیاسی بند۴ سالن۱۲ زندان گوهردشت در اعتراض به ضرب و شتم رسول حردانی توسط مسئولین حفاظت و بند این زندان، اشاره کرد.

كارگران:

از تجمعات دنباله دار کارگران می توان به تجمعات و اعتراضات کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور در تهران، کارگران صنایع آذر آب اراک، پرسنل و رانندگان سازمان اتوبوسرانی شهرداری رشت، کارگران بازنشسته و شاغل مجتمع نیشکر هفت تپه در شوش، بازنشستگان مخابرات خوزستان، کارگران پیمانکاری شرکت صنایع فارس (پتروشیمی رازی) در ماهشهر و کارگران کارخانه سیمان مارگون در کهگیلویه و بویر احمد اشاره کرد.
از سایر اعتراضات کارگران میتوان به تجمعات و اعتراضات کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو در تهران، کارگران کارخانه شمس منیزیم رویال فردوس در بیرجند، کارگران بیکار شده معدن خاک سرخ هرمز در جزیره هرمز، رانندگان کارخانه سیمان ایلام، رانندگان شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس، کارگران کارخانه کیان تایر در البرز، کارگران اخراجی کارخانه ذوب آهن اردبیل، کارگران شهرداری شهر اردل، کارگران شاغل در شرکت کشتی سازی بحر گستر هرمز در بندرعباس، کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز، کارگران کاشی گیلانا در رودبار، کارگران شرکت احیا صنعت ادوات، کارکنان پتروشیمی تخت جمشید در ماهشهر، کارگران مناطق ۸گانه شهرداری اهواز، کارگران معدن امین یار در فاریاب، کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری اهواز، اشاره کرد.

دانشجویان:

هفته گذشته تجمع دانشجویان و فارغ التحصیلان موسسه آموزش عالی گنجینه هنر و معماری کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت تحصیلی خود و اعتراض نمادین یک دانشجو دانشگاه خوارزمی تهران با دهان چسب زده، به بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه و تبعیض و سهمیه بندی در گزینش و استخدامهای دولتی اشاره کرد.

معلمان:

کانون صنفی فرهنگیان گیلان بیانیه ای در اعتراض به بازداشت محسن عمرانی معلمی که به ۶سال حبس محکوم شده، صادر کردند.

ساير اقشار:


از اعتراضات و تجمعات اين هفته ميتوان به تجمعات مالباختگان موسسه کاسپین (تهران، کرج، رشت، مشهد، نیشابور، بابل، کرمان)، آرمان (تهران، خوزستان، لرستان، بوشهر، همدان، ملایر، گچساران)، ثامن الحجج (تهران)، واحد اعتبار ولیعصر (بهارستان، رباط کریم) و طرح ۲هزار واحدی مسکن مهر نفت اهواز (اهواز) اشاره کرد.
از سایر تجمعات و اعتراضات اقشار میتوان به تجمعات و اعتراضات پرستاران بیمارستانهای سمنان، پرستاران بیمارستان سجاد در یاسوج، صاحبان زمینهای کوثر ساوجبلاغ در البرز، فروشندگان و سازندگان قطعات یدکی به شرکت گروه ملی صنعت فولاد ایران در اهواز، کشاورزان روستاهای بوکرم الله، یزدنو، خطور و بگعان، ساکنان روستای شهرستانک از توابع شهرستان جغتای در استان خراسان رضوی، کارکنان بیمه کشاورزی در تهران، پیمانکاران شهرداری تهران، نیروهای قرآنی کار معین در ارومیه، فروشندگان مرغ زنده در سقز، اساتید،‌ اعضای هیأت علمی و کارمندان دانشگاه صنعتی ارومیه، اعضای تعاونی مسکن نور اسلام آباد غرب، مغازه داران مسجد اعظم ارومیه، پرسنل بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویر احمد، شهروندان جوانرود، طلافروشیهای تنکابن، قصابان خرم آباد، رانندگان ون مسافربر مهران، اهالی روستاهای ماهور برنجی دزفول و کامیونداران حمل نفت سیاه و نفت کوره در یزد اشاره کرد.

 

اشتراک گذاری

کامنت بگذارید

Please enter your comment!
Please enter your name here